Jüri, Valve'ın Dota'nın Haklarına Sahip Olup Olmadığına Karar Verecek

Jüri, Valve'ın Dota'nın Haklarına Sahip Olup Olmadığına Karar Verecek

İki mobil oyun geliştiricisi Lilith Games ve uCool, akıllı telefonlar için Dota klonları geliştirmişler ve doğal olarak hemen ardından Valve tarafından dava edilmişlerdi. Bu dava sırasında diğer geliştiriciler, Valve'ın Dota'nın haklarına sahip olmadığını söylemişlerdi.

Dota, aslında ilk kez Warcraft 3'ün bir modu olarak oyuncularla buluşmuştu. 2004 yılına gelindiğinde ise bu modu geliştiren Eul takma isimli yazılımcı, The Warcenter isimli internet sitesi üzerinden Dota ile artık daha fazla uğraşmayacağını belirtip, oyunun bundan sonra açık kaynak kodlu olduğunu ve herkes tarafından kullanılabileceğini söylemişti. Heroes Charge isimli oyunu geliştiren uCool da dava sürecinde bu açıklamadan ve Dota'nın kaynağından bahsetmeyi ihmal etmedi.

uCool'un ortaya çıkardığı bu bilgiden sonra Hakim Charles Breyer, Eul isimli kişinin haklarından feragat ettiğini belirten yazısının dava sürecine dahil edileceğini ve jürinin de bunu değerlendirmeye alabileceğini söyledi. Ancak Breyer, daha ilginç bir konuyu gündeme getirerek, Blizzard'ın kendi EULA'sı (Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi) ile Eul'ün Dota'yı ticari amaçlarla satmasını yasaklan maddeler getirdiğini ve bu sebeple Eul'ün Dota'nın ticari sahibi olamayacağını da belirten bir başka açıklama yaptı. Bununla birlikte Valve'ın Blizzard ile anlaşarak Dota'nın isim haklarını satın aldığını da belirten hakim, böylece asıl hak sahibinden satın alınan bir isim hakkı olması sebebiyle Valve'ın daha önde olduğuna dair bir başka dip not daha düştü. 

Amerikan mahkemelerinde görülmesi sebebiyle davanın sonucunu jürinin vereceği karar belirleyecek. Fakat siz jüri olsanız, hangi tarafa oy verirdiniz?

Dota 2 Turnuvası ‘Red Bull Son Şampiyon’ Geri Dönüyor

Dota 2 7.00 Paketi Neler İçeriyor?

YORUMLAR