League of Legends İlk Kez Olimpik Seviyede Oynanacak!

League of Legends asya oyunları

Dünyanın en çok oynanan oyunlarının başında gelen League of Legends, bir ilki daha gerçekleştirmek üzere! Riot Games, Asya Oyunları 2018 içerisinde bir League of Legends turnuvası düzenleneceğini açıkladı.

League of Legends asya oyunları 2018

Elektronik sporların olimpiyatlar içerisinde yer alması için uzun süredir ter döken Riot Games, hedefine 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nı koymuştu. Bölgesel olimpiyatlarda yer almak için de görüşmelerde bulunduğunu daha önce birçok kez açıklayan şirket, bugün yaptığı duyuruyla birlikte League of Legends’in Asya Oyunları 2018 kapsamına alındığını duyurdu.

1951 yılından bu yana düzenlenen ve Asya ülkelerinin sporcularını bir araya getiren Asya Oyunları, önemli mücadelelere sahne oluyordu. Birçok ülkenin birincilik için kıyasıya mücadele ettiği organizasyonda ise bugüne kadar olimpiyatlarda oynanan oyunlara yer verilmişti. Bugün itibarıyla önemli bir karar alan Asya Oyunları Komitesi, League of Legends’in oyunlarda yer almasına izin verdi.

Alınan karardan sonra açıklama yapan Riot Games, Asya Oyunları kapsamında dünyanın pek çok noktasından gelen League of Legends oyuncularının gösteri maçları düzenleyeceğini aktardı. Yapılacak gösteri maçlarıyla birlikte elektronik sporların ilk kez olimpiyatlar seviyesinde temsil edileceği ifade edilirken, bunun e-spor için önemli bir adım olduğu hatırlatıldı.

Riot Games’in turnuva formatının tasarlanması, etkinliğin sorunsuz bir şekilde işlemesi için sunuculara ilişkin teknik desteğin sağlanması ve maç yayınları konularında oyunların düzenleyicisi Asya Olimpiyat Komitesi’yle iş birliği gerçekleştireceği yapılan açıklamada kendisine yer bulan bilgilerden bir tanesi oldu.

Bu yıl Endonezya’nın Cakarta-Palembang kentinde gerçekleşecek oyunların, 18 Ağustos tarihinde başlayacağı ve eylül ayının sonlarına kadar devam edeceği belirtildi. Yapılan açıklamada “League of Legends turnuvası kapsamında ise Haziran ayında, her bir ülkenin temsilci takımlarının davet edileceği Bölgesel Elemeler yapılacak ve bu organizasyonda toplam 45 ülke yer alacak. Bu eleme ile takımlar, katılımcı havuzunda sekiz takımla sınırlanacak ve bu sekiz takım da ana etkinliğe gitme hakkına sahip olacak. Tarihlerin henüz netleşmediği turnuvada, finallerin Ağustos ayının sonlarına doğru gerçekleşmesi bekleniyor.” ifadesi kullanıldı.