Mesajlaşma Servisi Viber Çin'de Engellendi

Mesajlaşma Servisi Viber Çin'de Engellendi

Bu sabah basına düşen birçok rapora göre Çin'de bloklanan servisler arasına giren son isim Viber oldu. Ücretsiz aramalar gerçekleştirebildiğiniz, arkadaşlarınızla mesajlaşma ve fotoğraf paylaşımına imkan tanıyan anlık mesajlaşma servisi Çin'in çoğu bölgesinde bloklanmış durumda.

Twitter üzerinde alevlenen tartışmalarda Viber'in Çin'de sadece %67'lik bir kesimde bloklandığı belirtiliyor. Bu konuda araştırma yapan birçok basın kanalı sorunun hangi bölgelerde olduğunu çözememiş durumda. Anlaşıldığı kadarıyla Viber'e erişim Çin'de engelleniyor ve insanlar sadece akıllı telefonlarından da değil, masaüstü bilgisayar vb. sistemlerden de kendi ana sayfalarına ulaşamıyorlar. Viber'e erişimi olan insanlar ise gönderilen mesajların iletilmediğinden veya sürekli bir bağlantı kesintisinden şikayetçiler.

Viber'in resmi sitesine de Çin'de bazı bölgelerde erişilemiyor. VPN aracılığıyla siteye ulaşmak elbette mümkün, hatta çeşitli testler kullanan kullanıcılar masaüstünden bir şekilde erişim sağladıklarını belirtiyorlar. Ancak bölge genelinde yaşanan bağlantı sorunları Viber'in mobil platformlar dahi genel hattının bir şekilde bloklandığını gösteriyor.

Çin bu sene içerisinde Line, Instagram gibi anlık paylaşım servislerini de blokladı ve genel anlamda bakacak olursak ülkede Facebook, Twitter, Google servisleri, Snapchat ve daha birçok popüler servis kullanılamaz durumda. Viber bu bölgede çok popüler olmasa da kullanıcılarının büyük bir kısmı neden böyle bir yasağın geldiğini merak ediyor.

Kimi bölgelerdeki insanlar Viber'in onlar için hala çalışmakta olduğunu söylüyorlar. Bu yüzden bu bloklanmanın resmi olup olmadığını kestirmek çok zor, üretici firmadan da rapor geldikçe Viber konusu daha gündeme gelecek gibi.

Microsoft Giyilebilir Akıllı Aksesuar Olarak Microsoft Band'ini Tanıttı

YORUMLAR