Microsoft, Garage Uygulamalarıyla Android'i Geliştiriyor

Microsoft, Garage Uygulamalarıyla Android'i Geliştiriyor

Google Windows Phone için uygulama geliştirmek konusunda pek hevesli olmasa da Microsoft bu konuda tereddüt bile etmeden bugünden itibaren Garage projesini genişletmeye başladı. Microsoft çalışanlarının boş zamanlarda firma içerisinde yarattığı fikirlerin döndüğü Garage projesi iOS, Windows, Android gibi herhangi bir platforma hitap edebilecek ve özellikle Microsoft'un belirttiğine göre Google'ın Android işletim sistemine yönelecek.

Microsoft Garage firma için büyük bir değişim olacak. Özellikle çalışanların platformlar arası geçiş yapabilecek olması ve boş zamanlarında üretecekleri her alana hitap edebilen uygulamalar geliştirmesi firma için de yeni bir adım olacak. Bu proje Google'ın 20 percent programına benzer bir şekilde çalışanların boş zamanını Google'ın gelişmesine ayırması fikrine benziyor. Microsoft Garage'in yöneticisi Jeff Ramos Garage için, "şirketimiz için yeni bir yol temsil ediyor. Kültürümüzü geliştiriyoruz ve daha çok deneysel çalışmalarla yeni projelere adım atıyoruz," açıklamasında bulundu.

Deneylerden ilki Next Lock Screen özelliği ile başlıyor. Android'in kilit ekranına yerleşecek yeni araç şu anda Google Play Mağazası'nde ücretsiz ve Microsoft'un üretkenliği arttırmak için yaptığı çalışmalardan bir tanesi. Meşgul insanlar için zaman kazandıran yeni kilit ekranına takvim çizelgenizi, cevapsız aramaları, e-postaları ve mesajlarınızı tutturabiliyorsunuz. Ayrıca yeni kilit ekranında tek dokunuşa arama ve hızlı uygulama erişimi imkanı da yer alıyor. Kısacası Next Lock Screen ile telefonunuzun ekran kilidini açmadan hızlıca kontrol edilebilecek araçları denetleyip aynı zamanda acil görüşmelerde bulunabilirsiniz.

Bir sonraki Android uygulaması Journeys & Notes ise seyahat geçmişinizin kaydını tutmak üzere tasarlanmış. Foursquare'e benzer şekilde kullanıcılarına önerilerde bulunacak uygulamalar bulunduğunuz lokasyonları kaydederek dijital ortamda seyahatlerinizi saklayacak. Bu uygulama daha çok sosyalleşmek üzerine düşünülen fikirlerden biri.

Microsoft'un akıllı saatler ve giyilebilir aksesuarlar için hazırladığı Torque uygulaması da giydiğiniz akıllı cihazda Bing üzerinden özgürce sesli komut vasıtasıyla arama yapmanızı sağlayacak. Sesli komut özelliğiyle arattığınız kelimeler cihazın ekranı üzerinde belirecek ve böylece Googleın halihazırda Android giyilebilir cihazlarındaki gibi sürekli "tamam" komutunu vermenize gerek kalmayacak.

Microsoft Garage firma içinde sistemin değişmesiyle ilk olarak 2009'da hayat buldu ve Microsoft'ta çalışan kişilerin boş zamanlarını yeni uygulama ve programlar üzerinde harcamaları için düşünüldü. Şu anda programda 10,000 Microsoft çalışanı bulunuyor ve ekip genellikle kullanıcı bazlı uygulamalar üzerinde çalışıyorlar. Kullanıcılar neylere ihtiyaç duyuyor, müşterilere hangi hizmeti sağlamalıyız gibi sorular Microsoft Garage'da her gün dönen fikirlerden sadece birkaç tanesi.

Microsoft'un yeni CEO'su Satya Nadella'da şüphesiz bu yeni kültür anlayışında büyük rol oynuyor. Satya'nın da desteğiyle birlikte şirket içi kültür gelişimi ve yeni fikir çalışmaları daha da arttırılmış, Garage için yeni fikirler elde edilmiş. Microsoft için platformlar arası uygulama ve program üretmek yeni bir olgu olmasa da firmanın bir kanadını tamamen Garage programı olarak yeni fikirlere ayırması mutlaka üretkenliği arttıran adımlardan biri.

Microsoft şu anda Garage programında yeni fikirlerini Android üzerine aktarmak istese de iOS, Windows Phone gibi platformlara da sürekli yeni fikirler ve uygulamalar gelecek, Garage uygulamarı başlığı altında geliştirmeler yapılacak.

Galaxy S5 Plus Duyuruldu

Windows 10 için Gelmesi Beklenen 10 Yeni Özellik