Microsoft Yapay Zeka Ordusu Kuruyor

Microsoft Yapay Zeka Ordusu Kuruyor

Geçtiğimiz günlerde Twitter'da fenomen olan yapay zeka robotu Tay, yaşanılan aksiliklerden sonra kapatılmıştı. Buna rağmen yapay zekadan vazgeçmeyen Microsoft, bugün Microsoft Build 2016 konferansında bir yapay zeka ordusuyla ilgili ilk detayları açıkladı.

Bloomberg'te yapılan etkinlikte Microsoft, hali hazırda yeni bir yapay zeka projesi üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Microsoft'un CEO'su Satya Nadella'nın açıkladıklarına göre yapay zeka bazlı bu program sayesinde kullanıcılar "bot"larla ana dilleri aracılığıyla konuşabilip, onlara belirli görevler verebilecek

Tabii ki her bot aynı özelliklere sahip olmayacak. Bazıları Skype içerisinde geliştirilecek ve kullanıcının günlük programlarının kaydını tutacak, ajanda görevini üstlenecek. Bazıları ise kendi ağızlarından mesaj okuyabilecek, gerekli mimikleri canlandırabilecek. Tüm bunların yanında Microsoft aynı zamanda daha rahat çalışabilmesi için Tay'i de rehabilitasyon çalışması içerisine sokacaklarını söylüyor.

Microsoft bu konuda Apple, Amazon ve Facebook'la görüşmelere başlamış bile. Yakın zamanda her konuya yardımcı olabilecek botlarla tanışacağız gibi gözüküyor. Umuyoruz ki Tay olayında olduğu gibi bu botlarda kontrolden çıkmaz, bizi ve yetkilileri zor duruma sokmaz. 

Microsoft'un Yapay Zekası 12 Saatte Irkçı Oldu

Microsoft'un Yapay Zekası PS4 Dedi

Bir Yapay Zeka Kompozisyon Yarışmasında Dereceye Girdi

YORUMLAR