Milli İşletim Sistemi Pardus Projesi Bitiriliyor mu?

Milli İşletim Sistemi Pardus Projesi Bitiriliyor mu?

Pardus işletim sisteminin akıbeti hakkında bilgisi olan var mı? Açıkçası benim de pek yoktu. Planlanmasına 2003 yılında başlanan ve ilk kararlı sürümü 2005 yılında yayınlanan işletim sistemi tamamen bitirilecek gibi gözüküyor. Milli işletim sistemi adıyla büyük sükse yaratan ve TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus, henüz resmi bir açıklama gelmese de bizleri üzecek sona yaklaşmış olabilir.

İlk duyurulduğu zamanlarda okullarda ve kamu kurumlarında kullanılacağı konuşulan ve kısa zamanda halk arasında da bilinirliği artan Pardus için yetkililer oldukça başarılı adımlar atmıştı. Milyonlarca dolar ödenen yabancı işletim sistemlerini tarihe gömecek proje için hepimiz heyecanlanmıştık. Fakat 2011 yılında beklenmedik bir şey oldu. Yeniden yapılanma gerekçesiyle Pardus yönetici ve yazılımcı ekibinin bir kısmı dağıtılmıştı. 

En son 2013 sürümüyle karşımıza çıkan işletim sistemiyle ilgili hiç iyi haberler almıyoruz. Çeşitli kaynaklardan alınan haberlere göre, açık kaynaklı milli proje son günlerini yaşıyor. Geliştiricilerin yavaş yavaş gönüllü topluluklara katıldığı ve TÜBİTAK bünyesinden çıktığı bilgileri hızla yayılıyor. Geçtiğimiz dönemde yapılan çalışmalarda, devlet okullarındaki akıllı tahtalar üzerinde stabil çalışmadığı için geri plana atılan Pardus'un akıbeti merak konusu olmuştu. Diğer yandan çeşitli sebeplerle yapılan işten çıkarılmalarında geliştirilme sürecine etki ettiği haberleri topluluklarda konuşulmaya devam ediyor.

İlerleyen zamanlarda gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz. 

GTA 5'in Grafik Ayarları Bir Video ile Eşzamanlı Karşılaştırıldı

Google Üzerinde Yaptığımız Aramaları Nasıl İndirebiliriz?

YORUMLAR