Nike, Ünlü e-Spor Oyuncusu ile Sponsorluk Anlaşması İmzaladı

Nike, Ünlü e-Spor Oyuncusu ile Sponsorluk Anlaşması İmzaladı

Dünyanın en büyük spor giyim markası olan Nike, ilk kez bir e-Spor oyuncusu ile sponsorluk anlaşması imzaladı.

Nike, Puma, Adidas veya Reebok gibi marka sponsorluklarını düşündüğünüzde, çoğu zaman bu markalar genellikle futbolcular, tenisçiler, boksörler, basketbolcular vb. gibi daha “geleneksel” sporculara sponsor olurlar. Ta ki bugüne kadar!

e-Spor’un büyüklüğünü daha fazla görmezden gelemeyen Nike, “Uzi” olarak bilinen League of Legends oyuncusu Jian Zihao ile sponsorluk anlaşması imzaladı.

Nike’ın sponsorluk anlaşması yaptığı ilk e-Spor oyuncusu olan Uzi, markanın yeni Dribble & kampanyasında NBA yıldızı LeBron James ile çalışacak. 

Jian Zihao leBron James Nike

21 yaşındaki Çinli e-Spor oyuncusu, hem analistler hem de profesyonel oyuncular tarafından dünyanın en iyi e-Sporcularından biri olarak gösteriliyor.

Royal Club takımı ile iki kez Legends Dünya Şampiyonası finalinde boy gösteren Uzi, kariyerine LPL'in en iyi takımlarından biri olan Royal Never Give Up’ta devam ediyor.

Daha önce İngiliz e-Spor takımı Team Dignitas’ın resmi forma tedarikçisi olan Nike, gelecekte olimpiyatlarda dahi yer alması konuşulan bu spor dalına giderek ısınıyor.

Son dönemde Türkiye dahil birçok ülke e-Spor ekosistemine önemli yatırımlar yapmaya başladı. Keza her yıl düzenlenen milyonlarca ödül havuzuna sahip turnuvalar, bu alana olan odağı önemli ölçüde artırıyor. Hatta bazı üniversiteler, tıpkı diğer atletlere olduğu gibi e-Sporculara da önemli burs imkanları sunuyor.

Yakın zaman önce Olimpiyat Komitesi, e-Spor’u "gerçek bir spor dalı" olarak kabul etmişti, ancak elektronik sporların Olimpiyat Oyunları'na katılması şu aşamada pek mümkün görünmüyor.