Opera 49, Ekran Görüntüsü Aracı ve Sanal Gerçeklik Desteğiyle Çıkış Yaptı

İnternet tarayıcısı piyasasının önemli aktörlerinden olan Opera, yeni sürümüyle kullanıcılarının karşısına çıktı.

Opera 49 sürümüyle birlikte tarayıcı önemli yeni özellikler kazanıyor. Bu özelliklerden en dikkat çekeni ise sanal gerçeklik desteği. Opera'nın yeni sürümüyle birlikte tarayıcı üzerinde açtığımız 360 derecelik sanal gerçeklik içeriklerini direkt olarak sanal gerçeklik başlıklarımıza aktarabileceğiz. Bu özellik, OpenVR temeline dayanıyor. OpenVR desteğine sahip Oculus Rift ve HTC Vive gibi başlıklar üzerinden Opera aracılığıyla sanal gerçeklik içerikleri görüntülenebilecek.

Chromium 62 altyapısına sahip Opera 49, kolay bir kurulum moduna da sahip. Bu mod sayesinde tarayıcıyı ilk kez deneyecek kullanıcılar hızlı bir şekilde Opera'yı yükleyebilecek ve kişiselleştirebilecek.

Bir diğer önemli Opera 49 yenliği ise bir süredir test edilen ekran görüntüsü alma aracı. Bu araç sadece ekran görüntüleri almanızı mümkün kılmıyor, buna ek olarak yakaladığınız ekran görüntülerini düzenlemenize de imkan veriyor. Ayrıca özçekim fotoğraflarınızı çekebiliyor ve ekran görüntülerinize ekleyebiliyorsunuz.

Opera 49, tarayıcıdan çıkmadan mesajlaşabilmeniz için kenar çubuğuna VK Messenger adlı mesajlaşma servisini de ekliyor. Daha önceden buradan Facebook Messenger, WhatsApp ve Telegram'ı da kullanabiliyorduk:

Opera 49, adres çubuğunun yanındaki eklenti kısayollarını kolayca düzenlemenize de imkan veriyor. Fare imlecinizle bu simgeleri sürükleyip istediğiniz yere bırakabiliyorsunuz:

Opera 49'un gizli sekme penceresi de görsel olarak sadeleştiriliyor ve Opera'nın genel teması ile uyumlu hale getiriliyor. Bu sayede kullanıcıların gözlerinin yorulmasının önlenebileceği iddia edilmekte:

Opera tarayıcının sol üst köşesinde yer alan O menüsünde de kullanışlı yenilikler bulunuyor. Bu menüdeki gezinti geçmesi başlığı artık yakın zaman içinde kapattığınız sekmeleri listeleyecek:

Bütün bu yeniliklerin haricinde Opera 49'un yüksek çözünürlüklü HiDPI monitörlerde daha iyi görüneceği bilgisi veriliyor. Opera 49'u ücretsiz olarak indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

YORUMLAR