PlayStation 4 Satışları 30 Milyonu Geçti

PlayStation 4 Satışları 30 Milyonu Geçti

Sony PlayStation 4, yeni nesil konsollar arasındaki yarışın galibi olarak karşımıza çıkıyor ve cihazın satışlarının toplamda 30 milyonu aştığı şirket tarafından resmi olarak açıklandı. 22 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşen bu satış miktarı, aynı zamanda Sony'nin PlayStation serisinin şimdiye dek yakaladığı en güçlü satış rakamları diyebiliriz. Her ne kadar şimdiye dek PlayStation her sürümünde güçlü satışlar yakalayan bir konsol olsa da, genellikle konsol pazarındaki kullanıcı paylaşımı diğer cihazlara yakın seyrediyordu.

Tabii ki PlayStation 4'e dair gerçekleştirilen bu açıklama, gözlerin bir anda Xbox One'a dönmesine neden oldu. Microsoft bu konuda şimdiye dek resmi bir açıklamada bulunmadı fakat Kasım ayı itibariyle 10 milyon kadar Xbox One'ın tedarikçilere gönderildiği belirtiliyor. PlayStation'ın 30 milyonluk satış hacminin oldukça küçük bir kısmına erişebilmesi nedeniyle şirketin gelecekteki Xbox modellerinde biraz daha farklı satış politikaları gütmesi de mümkün görünüyor.

Sony, Playstation 4 satışlarında özellikle Kuzey Amerika bölgesinde Microsoft'u geride bırakabildiği için büyük bir sevinç içerisinde. Zira bu bölge Xbox'ın kalesi olarak biliniyor ve kullanıcılar genellikle Sony yerine Microsoft ürünlerini tercih ediyorlar. Lakin şimdilik bu denge Sony yönünde bozulmuş gibi. Nintendo'nun WiiU konsolu ise şimdiye dek dünya çapında 10 milyon satmayı başardı.

Xbox One'ın çıkış sürecinde en çok eleştirilen nokta, Xbox'ın yüksek güçlü bir oyun konsolundan daha interaktif bir oyun merkezi haline dönüşmesiydi. Dolayısıyla sıkı oyuncular yerine biraz daha sıradan kullanıcıların pazar hedefi olarak belirlenmesi, Microsoft'un yaptığı en büyük hata oldu denilebilir. Fakat şirketin gelecekte bundan bir ders çıkaracağına inanıyorum.

Xbox One Tarihinde İlk Defa Playstation 4 Satışlarını Geçti, Bakın Bunu Neye Borçlu

YORUMLAR