Sosyal Medya'da Sahte Hesap Açanlar Cezalandırılacaklar

Sosyal Medya'da Sahte Hesap Açanlar Cezalandırılacaklar

İngiltere'de yeni oluşturulan sosyal medya kanuna göre, intikam ve taciz amaçlı açılan sahte hesaplar suç sayılabilecek ve hesapları açanlar yargılanabilecek.

İngiltere'de Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında sahte hesap açıp başkalarını rahatsız eden, küçük düşüren, taciz eden ve haklarında yalan söyleyenlere karşı cezai yaptırımlar uygulanabileceğine dair bir önerge yayınladı. The Daily Telegraph gazetesindeki habere göre taslak yönetmelik, bu hesapları açmayı suç sayıyor ve hesap sahiplerine yargı yolunu açıyor.

Bu taslak önerge eğer kabul edilirse, AB ülkelerinde de yürürlüğe girmesi bekleniyor. Hali hazırda bazı ülkelerde bu konuyla ilgili bazı yaptırımlar bulunuyor. Ancak AB ülkelerinin hepsini bağlamıyor. 

Guardian gazetesinde çıkan diğer bir haberde de internette faaliyet gösteren Twitter gibi sosyal medya şirketlerinin, İngiltere ve Galler'de internette kadınlara yönelik tacizlere karşı mücadele için savcıları eğiteceği yazıyor. Kısaca sosyal medya devleri İngiltere'de hukuk temsilcilerini önce eğitecekler sonra da yaptırımları yürülüğe koymaya başlayacaklar.

YORUMLAR