Twitter Hesap Doğrulama Bir Süreliğine Durduruldu

Neo-Nazi Destekçisinin Hesabını Onaylayan Twitter'dan Flaş Karar!

Twitter'ın, ABD’nin Charlottesville şehrinde gerçekleştirilen aşırı sağcı protestonun organizatörlerinden biri olan Jason Kessler’in hesabını onaylaması, ortalığı karıştırdı. Sosyal medya devi, gelen tepkiler üzerine hesap onaylama sistemini geçici olarak dondurduma kararı aldı.

Ağustos ayında ABD’nin Virginia eyaletinin Charlottesville şehrinde Amerikan İç Savaşı’na katılan Güneyli General Robert E. Lee’nin heykelinin kaldırılmasını protesto etmek bahanesiyle ırkçı ve aşırı milliyetçi gruplar ‘Sağ birleşsin’ sloganıyla gösteri düzenlemişlerdi.

Söz konusu gösterinin organizatörü olan ve Neo-Nazi destekçisi paylaşımlarıyla bilinen Jason Kessler, geçtiğimiz Salı günü Twitter'ın onaylanmış hesap anlamına gelen mavi tik rozetini almıştı.

Şirket konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Doğrulamanın asıl amacı, bir kimliğin veya sesin gerçekliğini belgelemektir. Ancak onaylanmış hesaplar insanlar tarafından bir tür “önem göstergesi” olarak değerlendiriliyor. Bu durumun kafa karışıklığı yarattığının ve çözülmesi gerektiğinin farkındayız. Bu nedenle şimdilik tüm genel doğrulamaları durdurduk. Yeni sistem için çalışmalarınız devam ediyor. Gelişmeleri yakında paylaşacağız.”

Twitter, paylaşımlarında nefret söylemi, taciz ve cinsellik içeren kişilere mavi tik vermiyor. Ancak Neo-Nazi kimliğiyle bilinen Jason Kessler, Charlottesville’de yaşanan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı protesto eden Heather Heyer isimli kadına saldırmış ve “Şişman ve iğrenç bir komünist” tanımlamasını yapmıştı.

Bununla birlikte Kessler, Charlottesville'deki aşırı sağcı protestoyu öven ve olay sonrası kapatılan Neo-Nazi sitesi The Daily Stormer'a bağlantı vererek "Komünistler 94 milyon kişiyi öldürdü. Şimdi intikam zamanı" ifadelerini kullanmıştı.

Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey de konuyla ilgili bir açıklama yaparak, "Onaylı hesaplarla ilgili ortaya çıkan bazı sorunlar nedeniyle bir süre bu hizmeti veremeyeceğiz" dedi.

Twitter'da Kaç Onaylı Hesap Var?

Son rakamlara göre aylık kullanıcı sayısı 310 milyonu aşan Twitter'da, kullanıcıların yalnızca yüzde 0,06'sı mavi tik rozetine sahip. Bu da yaklaşık 186.000 bireysel hesap anlamına geliyor.

Son 12 aylık periyotta bu sayıya 83.350 hesap eklendi. Bu rakamın kabaca aynı miktarda aylık kullanıcıdan geldiğini varsayarsak, geçen yılın tamamına göre bu sayı sadece yüzde 0,0026887 arttı.

Twitter'ın mavi tik sistemini durdurma kararını nasıl değerlendiriyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR