Twitter'da Güvenlik Kurulu Dönemi

Twitter'da Güvenlik Kurulu Dönemi

Ülkemizde olduğu gibi dünyada da gerçek kişilere ait olmayan veya başkalarının adına açılmış olan hesaplar belki de sosyal medyadaki en büyük sorun. Görünen o ki Twitter da bu sorundan muzdarip durumda.

Geçen sene bizzat CEO’nun ağzından Twitter’ın sahte hesaplarla başının belada olduğunu duymuştuk. Bu sene Twitter CEO’sunu değiştirdi ancak "troll" hesaplar işlerine kaldıkları yerden devam ediyorlar. Twitter’ın yeni CEO’sunun attığı tweet de “troll”lere kurban gidince Twitter’da yeni bir “güvenlik dönemi” kararı alınmış görünüyor.

Kurulması düşünülen güvenlik kurulunda dünya çapında 40 farklı kuruluştan sorumlular yer alacak. Bu sorumlular Twitter’ın güvenliğiyle doğrudan ilgilenecek. Kuruluşların Childnet'ten Dangerous Speech Project ve Feminist Frequency'ye geniş bir yelpazeye yayılacağı konuşuluyor.

Bu ortaklığın tam olarak nasıl işleyeceği ve Twitter’a ne gibi etkilerinin olacağı henüz belli değil. Twitter’ın İngiltere’deki en yetkili ismi olan Nick Pickles’ın The Guardian’a yaptığı açıklamaya göre, bu kurul daha çok günlük tartışma ve tacizlere müdahale etmek için önlemler alacak.

YORUMLAR