Twitter'dan Sonra Google DNS'leri de Engellendi

Twitter'dan Sonra Google DNS'leri de Engellendi

2 Gün önce popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter'ın Türkiye'de erişiminin engellenmesi ile başlayan yasaklamalar devam ediyor.

Twitter'a Türkiye'den erişimin engellenmesi ile başlayan tepkilerin boyutu bugünden itibaren daha da artacak. Çünkü Twitter'ın yasaklanmasından hemen sonra alternatif giriş yolları arayan bir çok kullanıcı Google'ın sağlamış olduğu DNS ayarlarını kullanarak Twitter'a giriş yapabiliyordu. Bu DNS adresleri sayesinde Twitter dışındaki engellenen sitelere de giriş yapılabiliyordu. Fakat bugün Google'ın DNS adresleri de kullanıma kapatılarak Twitter'a bu şekilde girenler engellenmiş oldu. Fakat bu DNS'lerin engellenmesi bazı internet kullanıcılarının sadece Twitter'a girmesini değil tamamen internete erişimini durdurmuş durumda. Google DNS'i kullanarak internette gezinti yapan bazı kullanıcılar internete tamamen erişemez hale geldiler. Eğer sizde Twitter'a yada diğer engellenen sitelere girmek için 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 olan Google DNS adreslerini kullanıyorsanız değiştirmeniz gerekiyor.

Engelli sitelere giriş yöntemlerinden en kolayı olan DNS değiştirmenin de önüne geçmeye çalışan hükümet bu sayede kullanıcıların engelli sitelere erişimini tamamen kapatmaya çalışıyor. Fakat Google DNS'leri dışında kullanabileceğiniz başka DNS adresleri ile Twitter'a giriş yapabilirsiniz. Ayrıca alternatif yöntem olarak bilgisayarınız yada mobil cihazlarınız üzerinde VPN uygulamaları kullanarak da engelli sitelere erişim sağlayabilirsiniz.

Engelli sitelere giriş amacıyla kullanılan en yaygın Google DNS'lerinin de engellemesi üzerine sosyal medya üzerinde tepkiler gittikçe büyümeye devam ediyor. Yasaklı olmasına rağmen Twitter'a giriş yaparak Tweet atan kullanıcılar tepkilerini hem hükümete hem de Dünya'ya duyurma çabasındalar.

Bilgisayarlarınız veya mobil cihazlarınız üzerinde DNS ayarlarını nasıl değiştirceğinizi öğrenebilmek için aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

  • Bilgisayarınız üzerinde DNS ayarlarını değiştirmek için tıklayınız
  • iPhone ve iPad'leriniz üzerinde DNS ayarlarınız değiştirmek için tıklayınız
  • Android cihazlarınız üzerinde DNS ayarlarını değiştirmek için tıklayınız

Engelleri sitelere girebilmek için DNS ayarlarınızı değiştirmek dışında VPN servis sağlayıcılarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca VPN servislerini kendi içerisinde barındıran tarayıcılar kullanarak derdinizi pratik bir şekilde çözebilirsiniz. Bilgisayar ve mobil cihazlarınız üzerinde engelli sitelere giriş yapabilmenizi sağlayacak VPN servisleri ve tarayıcılarını aşağıdaki bağlantıları kullanarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Bilgisayarınızda size Twitter ve YouTube gibi yasaklı sitelere erişim imkanı veren hızlı ve güvenli bir DNS servisi kullanmak isterseniz size tek bir tıklamayla DNS değiştirme imkanı veren SmartSafeDNS programını kullanabilirsiniz:

SmartSafeDNS adresleri:
54.85.9.10

54.85.12.30

Tamindir'in Logosu Çok Yakında Yenileniyor!

YORUMLAR