Ubuntu'nun Açık kaynaklı Siri'si Sirius ile Tanışın

Ubuntu'nun Açık kaynaklı Siri'si Sirius ile Tanışın

Ubuntu için kodlanan Sirius biraz Apple’ın Siri’si, biraz Google’ın Google Now’ı ve Windows’un Cortanası gibi bir sanal yardımcı asistan uygulaması. Ancak ilham kaynaklarından farkı, açık kaynak kodu kullanması.Ubuntu için kodlanan Sirius ses, resim, ve yazı tanıyabiliyor. Bunları çözümleyebiliyor. Sirius’a bir soru sorduğunuzda cevabını alıyorsunuz ve Sirius sizi cevabın daha detaylı olarak bulanabileceği Wikipedia sayfasına yönlendiriyor.

Sirius’un en önemli özelliği görüntü tanımlayabiliyor olması. Örneğin Eiffel Kulesi’nin bir resmini Sirius’a gösterirseniz resimle alakalı tüm detayları öğreneceğiniz gibi, alternatif fotoğraflara da ulaşabilirsiniz. Siri ve Google Now, hatta Cortana henüz bu özelliğe sahip değil.

Michigan Üniversitesi’nin Clarity Laboratuvarlarında geliştirilen Sirius’un bir önemli özelliği daha var. O da açık kaynak kodu kullanıyor olması. Uygulama geliştiriciler ve vizyon sahibi atılımcılar bu kodları indirerek üzerinde değişiklikler yapabilir, kişiselleştirebilir ve Sirius’u daha da geliştirebilirler. Proje GitHub’da duruyor. Meraklı olan varsa benzer programların alt yapısı hakkında da bir fikir edinebilir.

Geliştiricileri Sirius’u şöyle anlatıyorlar. Ufak da bir demo sergiliyorlar.

Sirius’a şu perspektiften de bakmak lazım; Sirius sadece Linux için düzenlenmiş küçük hoş bir program değil, Linux üzerinde nelerin mümkün olabileceğinin de bir ispatı.

Apple'dan Internet TV Geliyor

JIVR Bike'dan İnmek İstemeyeceksiniz

Zamanda Yolculuk Çalışmaları Başladı, Sonucu Zaman Gösterecek

 

 

 

 

YORUMLAR