Valve, Firewatch’ın Geliştiricisi Campo Santo'yu Bünyesine Kattı

Valve Campo Santo

Campo Santo, küçük bir oyun ekibi olarak bilinse de kısa sürede büyük başarılar elde eden bir ekip. Ekibin ilk oyunu olan Firewatch, Şubat 2016’da piyasaya çıkışından bu yana çok sayıda ödül kazandı ve hatta bir film anlaşması yaptı. Bu başarılı ekibin şimdilerde ise Valve’ye katıldığı duyuruldu.

2013 yılında kurulan bu mütevazı ekip tarafından geliştirilen Firewatch, etkileyici hikayesi ve oynanışıyla oyunseverlerin beğenisini kazanmıştı. Oyun kısa sürede büyük başarılar elde etti. Belli ki Campo Santo’nun bu başarısı Valve’nin de dikkatini çekmiş. Bunun sonucunda Valve, Campo Santo ekibini satın alarak bünyesine kattığını açıkladı.

Campo Santo’nun resmi sitesinden yapılan açıklamada, 12 ekip üyesinin artık Washington’a yerleşerek Valve bünyesinde çalışacağı belirtildi. Ancak bu durum Campo Santo’nun devam eden ya da yeni projelerine bir engel teşkil etmeyecek ve ekip projelerine kaldığı yerden devam edecek. Ekibin, 2019 yılında piyasaya sürmesi beklenen In The Valley of Gods isimli oyununu geliştirmeye de devam edeceği bildirildi.

Campo Santo Firewatch

Campo Santo, başarılı bir ekip olmasına rağmen yeterli kaynakları olmayan küçük bir ekipti. Bu nedenle ekibin daha büyük bir şirket bünyesine katılması birçok kişi için sürpriz olmadı. Valve de Campo Santo ekibini, "benzersiz bir deneyime sahip ve değerli, farklı bakış açıları olan bir ekip." olarak tanımlıyor.

Valve, Counter-Strike: Global Offensive ve Dota 2 gibi E-Spor turnuvalarında da sıkça oynanan oldukça popüler oyunların yapımcısı olarak tanınıyordu. Şirket son yıllarda ise daha çok sahibi olduğu Steam ile adından söz ettiriyordu. Ancak Valve, bu yıl içinde piyasaya sürmeyi planladığı yeni dijital kart oyunu Artifact ile bu durumu değiştirmek istiyor. Valve şimdi de Campo Santo ekibini bünyesine katarak, In the Valley of Gods oyununun da sahibi oldu.