WhatsApp Birçok Ülkede Haber Kaynağı Olarak Kullanılıyor

WhatsApp Birçok Ülkede Haber Kaynağı Olarak Kullanılıyor

Ülkemizde çok fazla kullanıcısı olan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, birçok ülkede sadece mesajlaşmak için kullanılmıyor. İnsanlar WhatsApp'ı haberleri doğru öğrenmek için en güvenilir kaynak olarak görüyor.

Hepimizin günlük hayatta en az bir defa uğradığı mesajlaşma servisi WhatsApp, Türkiye'de dahil olmak üzere dünya'nın pek çok ülkesinde, normal bir sohbet dışında; insanların gündemdeki haberleri takip ettiği bir platform haline geldi. Bunun oluşmasının en büyük nedeni ise: sosyal medyada dolaşan sahte haberler. Reuters Gazetecilik Araştırmaları Enstitüsü tarafından yürütülen bir araştırmayla 36 ülkeden 71 bin 805 kişinin görüşü alındı. Bu katılımcıların yüzde 15'i güncel olaylardan haber alabilmek için WhatsApp kullandıklarını belirtti. 71 bin kişinin görüşleri bu noktada size az gelebilir ancak ülkelere göre ayırdığımızda bu görüşlerin doğruluk payının olduğu da bir gerçek.

Doğu ülkelerinde yaşayan insanların %36'sı, Brezilya ve Malezya ülkelerinde sırasıyla yüzde 46 ve yüzde 51'lik katılımcılar bu araştırmaya göre WhatsApp'ı haber kaynağı olarak görüyor. Türkiye'de ise bu rakam yüzde 25 seviyelerinde. Ayrıca Facebook üzerinden dolandırmaya yönelik yapılan sahte haberler yüzünden de kullanıcılar Facebook haberlerine güvenmekten çekiniyor.

Artık WhatsApp'la Tüm Dosya Türlerini Gönderebilirsiniz

WhatsApp Telefonlara Desteğini Ne Zaman Kesecek?

YORUMLAR