Yeni Kötücül Yazılımlar Yüzünden Bir Milyon Google Kullanıcısı Tehlikede

Yeni Kötücül Yazılımlar Yüzünden Bir Milyon Google Kullanıcısı Tehlikede

Güvenlik firması Check Point Software Technologies, zararsız bir yazılım gibi davranarak, telefon ve tabletlere bağlı neredeyse bir milyon Google hesabını etkileyen zararlı bir yazılım tespit ettiklerini açıklayan bir rapor yayınlandı.

Check Point tarafından tespit edilen bu yazılımlar, kullanıcılara herhangi bir uyarı yapmadan çeşitli başka uygulamaları cihazınıza yükleyebildikleri gibi Android işletim sisteminin uzaktan kontrol edilebilmesine de olanak sağlıyorlar. Raporda, uygulamaların kullanıcıları rahatsız etmeyecek, Perfect Cleaner, WiFi Güçlendirici ve StopWatch gibi isimlere sahip oldukları da belirtiliyor. Yani kullanıcılar, Google Play üzerinden indirdikleri ve içerisinde herhangi zararlı bir yazılım tespit edilemeyen bu uygulamalar sebebiyle olmadık durumlarla karşılaşabiliyorlar. Bu sebeple güvenlik uzmanları kullanıcıların ilginç isimleri olan, çok tercih edilmemiş ya da şüpheli görünen uygulamalardan kaçınmaları uyarısında bulunuyorlar.

Bu uygulamaların bazıları ele geçirdikleri Google hesapları ile başka uygulamalar hakkında yorumlar yazabildikleri gibi arka planda çalışarak, size göstermeden uygulamalar indirip, bunları daha sonra silebiliyorlar. Bu kötü amaçlı uygulamaların içinde saklanan Truva Atı yazılımı olan Googligan'ın her gün 13.000'den fazla Android cihazına bulaştığı söyleniyor. Google'ın içerisinde böylesine bir kötücül yazılım olan bir uygulamaya Google Play üzerinde onay vermediğini düşünürsek, 13,000 gibi günlük bir bulaşma sayısı oldukça fazla.

Bahsi geçen böylesine uygulamalar, genellikle üçüncü parti uygulama marketleri sebebiyle yayılıyorlar. Haliyle Android kullanıcılarının da başka mecralardan dosya indirirken seçici olmaları ve mümkünse indirmemeleri gerekiyor.

Android Hummer Virüsü Türkiye'yi Tehdit Ediyor!

Yeni Bir Android Virüsü Telefonunuza Gizemli Aramalar Yönlendiriyor

Android Cihazları Yeni Bir Virüs Tehdit Ediyor: Triada

YORUMLAR