AdAway

AdAway

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 13,931
  • DOSYA BOYUTU 3.56 MB
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Sufficiently Secure

AdAway, Android reklam engelleme uygulamasıdır.

AdAway Android reklam engelleme uygulaması, Android akıllı telefon ve tabletlerinde reklamlar görmekten sıkılan kullanıcıların kesinlikle göz atmaları gereken uygulamalar arasında yer alıyor. Reklamlara karşı etkili bir silah olabilen AdAway, root yetkisi gerektiriyor ve bu nedenle garantisi bitmiş kullanıcılar için daha uygun diyebilirim. Zira ülkemizde maalesef Android cihazları rootlamak garantiyi bozabiliyor ve bu nedenle yüklemeden önce mobil cihazınızın rootlu olduğundan emin olmayı unutmayın.

Uygulamanın temel çalışma prensibi, Android'de varolan hosts dosyası üzerinde değişiklikler yapmaktan geçiyor ve bu dosya üzerinde yapılan yönlendirme değişiklikleri sayesinde diğer uygulamaların reklam gösterdiklerini sanmaları sağlanabiliyor. Fakat adreslerin değiştirilmiş olması nedeniyle diğer uygulamalar bu esnada reklamları online kaynaklardan alamıyorlar ve dolayısıyla onları gösteremiyorlar.

Eğer reklamların bazılarını görüntüleyebilmek isterseniz bu konuda bir beyaz liste aracına da sahip olan AdAway, böylelikle hem istenen hem de istenmeyen reklamları kendinizin belirlemesine olanak tanıyor. Uygulamanın bir şekilde sahip olmadığı reklam ağlarının host adreslerine sahipseniz bu adresleri de kendiniz ekleyerek daha güçlü bir reklam karşıtı korumaya da sahip olabiliyorsunuz.

AdAway'in üreticisi, bazı HTC cihazların sistem bölümünün yeniden yazılabilir olmadığını ve bu nedenle uygulamanın çalışmakta sıkıntı yaşayabileceğini belirtiyorlar. Dolayısıyla HTC kullanıcıları uygulamayı indirmeden önce sistem dosyalarının yeniden yazılır olup olmadıklarını kontrol etmeleri iyi olacaktır.

Adaway, Android için ücretsiz ve açık kaynaklı bir reklam engelleyicidir. Daha önce Google Play'de mevcuttu ancak daha sonra Google geliştirici sözleşmesinin bir bölümünü ihlal ettikten sonra kaldırıldı. Yine de F-droid'den yükleyebilirsiniz. Adaway çalışmak için kök erişimi gerektirir ve yalnızca Android 2.1 ve üstü cihazlarda kullanılabilir.

Her uygulamayı denemek için yapmanız gereken tek şey yukarıdaki linklerden apk indirmektir. Bilinmeyen kaynaklardan yüklemeye izin vermeyi unutmayın ve Google Play Mağazasında bulunmayan diğer faydalı uygulamaları aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.