AOKP

AOKP

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 1,720
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici AOKP

Linux tabanlı işletim sistemi olan Android'e daha farklı özellikler katmak ve görünümünü zenginleştirmek istiyorsanız AOKP ROM'unu mutlaka denemelisiniz.

Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Android’in kişiselleştirilebilir olması, pek çok kullanıcının bu işletim sistemini tercih etmesindeki önemli bir etken. Bağımsız geliştiriciler tarafından yayınlanan işletim sistemleriyle Android’i daha işlevsel hale getirmenin mümkün olduğu, AOKP adlı ROM ile bir kez daha kanıtlanıyor diyebiliriz.

Android Open Kang Project’in kısaltması olarak kullanılan AOKP işletim sistemi, sunduğu özelliklerle çok farklı bir Android deneyimi yaşamanızı sağlıyor. Menü çubuğunu kişiselleştirebilme işlevlerinin gücünün dikkat çektiği ROM, cihazını kurcalamayı sevenler için biçilmiş kaftan gibi görünüyor. Kişiye özel titreşim deseni ayarlayabilme işlevi bulunan AOKP, cihazınıza gelen bir bildirimin nereden geldiğini tek bir bakışta anlayabilmeniz için de LED kontrolü yapabilmenizi sağlıyor. Örneğin, SMS bildirimlerini yeşil, Facebook bildirimlerini mavi ve WhatsApp bildirimlerini sarı olarak ayarlayarak bu kontrolleri özelleştirebilirsiniz. Dikkatimi çeken bir başka güzel özellik de, herhangi bir uygulama açıkken belirlediğiniz bir tuşa birkaç saniye basılı tutarak uygulamayı sonlandırabilme ya da uyarı çubuğunu otomatik açabilme özelliği oldu. Buna ek olarak. “Statusbar brightness slider” işleviyle ekranın üst kısmında parmağınızı gezdirerek ekran parlaklığını değiştirebilme imkanına sahip olmanız da gayet ilgi çekici görünüyor.

Lisans kısıtlamaları sebebiyle YouTube, Gmail, Play Store gibi uygulamalar AOKP ROM’u içerisine dahil edilmiyor. Bunun için Google Apps paketini ayrı olarak yüklemelisiniz.