Civilization IV: Beyond the Sword Demo

Civilization IV: Beyond the Sword Demo

kullanıcı
  • Lisans DENEME SÜRÜMÜ
  • TOPLAM İNDİRME 16,547
  • DOSYA BOYUTU 717.08 MB
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Tamindir

Sıra tabanlı Strateji oyunlarının öncüsü Civilization IV...

Sıra tabanlı Strateji oyunlarının öncüsü Civilization IV, 2005 yılında çıktığında yeni 3 boyutlu motoru ve yeniden yapılanmış şekliyle Civ hayranlarını çok mutlu etmişti. Her yönden taptaze bir civilization onları bekliyordu. Yeni süslü birlimler, oyuna derinlik katan özellikler Sid Meier ve ekibi her yeni oyunda çok daha iyisini yapmayı kendilerine amaç edinmişler adeta.

Sönük Warlordsun ardından
Civilization IVün ilk ek paketi Warlords biraz sönük kalmıştı. Bu yüzden çok büyük bir satış kârı elde edilemedi. Bunun üzerine, Firaxis her yönden oyuncuları memnun edecek bir ek paket için çalışmalara başladı. Çıkmadan önce birçok yenilik yapacaklarını ve orijinal Civ IVün üstüne de yeni sistemler ekleyeceklerini açıkladılar. Bu açıklamalardan sonra uzun bir bekleyiş dönemi geçirdik ve nihayet Beyond the Sword raflardaki yerini aldı.

Oyundaki ilk göze batan yenilik, başlangıcın barutun bulunması ile ilişkilendirilmiş olmasıdır. Bu yüzden oyun süresinde epey bir kayıp olacağını düşünebilirsiniz ama bu kayıp oyun zamanının sonuna birkaç yıl daha eklemeyle giderilmiş. Bu ekleme ile gelen yeni teknolojilerle uzaya göndereceğimiz roketlerin özelliklerini de belirleyebilme olanağımız oldu. Tabii geliştirilen yapay zekaya o kadar süre baş tutabilirseniz

Gılgamış Destanını yaşayalım
Beyond the Sword, 10 yeni uygarlık ile birlikte geliyor bunların arasında Hammurabinin liderliğindeki Babiller, Gılgamışın liderliğindeki Sümerler, Justinyenin liderliğindeki Bizans İmparatorluğu ve Oturan Boğanın liderliğindeki Kızılderililer (Native Americans) bulunmakta. Bunların haricindeki yeni uygarlıklar ise Etiyopya, Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu, Kamboçya, Maya, Hollanda ve Portekiz. Hepsinin yine kendine özel birimleri, yönetim biçimleri ve binaları bulunmakta.

Genişleyen Civilizationda eski uygarlıklara 6 yeni lider eklenmiş. Osmanlıya eklenen Muhteşem Süleyman ve Amerikaya eklenen Abraham Lincoln bunların başında geliyor. Tüm liderlerin kendine özgü karakteristik özellikleri ve yönetim anlayışları bulunuyor. Beyond The Swordda liderlerin özelliklerinin oyuna etkisi arttırılmış. Yapacağınız anlaşmalarda, liderlerle görüşmelerinizde bu özellikler çok daha fazla etkili olacak. Sizin karakterinizi beğenmeyen düşmanlarınız olacak. Aynı zamanda ikna kapasiteniz de karakteriniz sayesinde artabilecek. Bunun haricinde yeni liderlerin ve uygarlıkların kısmen dahil olduğu 11 yeni senaryo da eklenenler arasında. Bu senaryolarda tarihi olayların yanında birkaç hayal dünyası temalı senaryo da bulunmakta.

Ek paketle bu kadar uygarlık ve lider eklendikten sonra yeni Wonderlar eklenmese hoş durmazdı. Bu yüzden 5 büyük 2 küçük olmak üzere toplam 7 yeni wonder, Beyond the Swordda bizi bekliyor. Wonderların başında ünlü Zeus tapınağı geliyor. Bunların haricinde tüm uygarlıklara açık olan yeni 6 bina, 15 birim ve laser, stealth gibi 6 teknoloji de eklenen arasında ilk olarak dikkat çekenlerden.

Casuslar iş başına
Eklenenleri yüzeysel belirttikten sonra sıra geldi oyunun kilit özelliklerine. Artık casuslar yetiştirip düşmanın üzerine gönderebileceğiz. Bunları da eskiden beri var olan scoutlar sayesinde yapacağız. Örneğin düşman şehre sızıp ayaklanmalar çıkarabilecek, oradaki gelişmeleri anında haber alabilecek ve bizim için yaptıkları planları öğrenebileceğiz. Bence burada en çok tutulacak özellik ayaklanmalar olmuş. Çünkü bir ayaklanma çıktığında yönetim halkın sesini kısmak için oraya yoğunlaşıyor ve diğer bölgelere daha az ilgi oluyor. Böylece dikkatin yoğunlaştığı yerlere değil de oradan daha uzak şehirlere saldırılar yaparak toprak elde edebilirsiniz. İşte sırf bu sistemin eklenmesi ile oyun içi taktiklerin sayısı bir hayli artacakmış gibi görünmekte.

Casuslarımızın diğer bir kilit özelliği ise teknoloji hırsızlığı. Diğer uygarlıklar uğraşsınlar, çalışsınlar siz gidip onlardan teknoloji çalın. Tabi bunu yapmak bir hayli zor olacak ama tecrübeli scoutlarınız ile bunu yapma ihtimaliniz de olabilecek.

Kır Zincirleri
Ek paketteki diğer bir göze batan özellikse, zincir dükkanlar kurmak olmuş. Yani bir marka yaratıp tüm dünya üzerine bunu yayabilir ve diğer ülkeleri ekonomik bir atakla içten fethedebilirsiniz. Tabi her şeyde olduğu gibi bunun da zorlukları var. Mesela yüksek ücretler ile çalışanlar almanız sizi oldukça zorlayabilir. İyi bir ekonomiye sahipseniz bu şekilde zafere ulaşmanız mümkün. Eğer dünya çapında bir şirkete sahip olursanız her uygarlığın size yaranmaya çalıştığını ve dünya liderleri arasında daha çok sözünüzün geçtiğini fark edeceksiniz.

Bu taktikler bana sökmez
Çoğu devam oyununda yapımcılardan, yapay zekayı yeniledik gibi açıklamalar yapılır ama oyuna girince bakarız ki değişen bir şey yok. Yapay zekaya 2-3 özellik ekleyip oldu bittiye getirmişler adını da yenilenmiş yapay zeka koymuşlardır. Bu anlattıklarım tabi Civ serisi için geçerli değil. Gerçekten yenilenen yapay zeka ile bilgisayar artık size karşı zafer kazanmak için her yolu deneyecek. Zincirler kuracak, casuslar yollayacak. Hele en zor seviyede bitirmek istiyorsanız, sinirleri sağlam biri olmanız şart. Çünkü her turda sizi zorlayacak hamlelerle karşılaşacaksınız.

Ek pakette dikkatimiz çeken son özelik ise biraz önce az da olsa değindiğim ayaklanmalar ve afetler. Tsunami, Deprem, Diplomatik evlilikler gibi afetler halkı kaosa sürükleyebiliyor ve serinin diğer oyunlarında değersiz olan halk burada oldukça önem kazanıyor. Başarıya giden yolda halkla barışık iyi bir yönetim gerekiyor. Eğer afetlerde halkı yatıştırmaz ve halkı kızdırıcı hareketler yaparsanız, yaşadığınız karışıklık diğer devletlerin sizi yıkmasına kolaylık oluşturacaktır. Her hareketinizi planlı ve halkı dinleyerek yapın.

Sözün özü
Her yönüyle dört dörtlük bir uygarlık yarışı yeniden karşımızda. Tarihi yeniden yazmak isteyenlerin vazgeçilmez oyunu olmaya aday. Şu sıcak yaz günlerinde hoşça vakit geçirebileceğiniz sayılı stratejilerden bir tanesi.

(MerlininKazani)