Kıble Bulucu

Kıble Bulucu

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 21,412
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Resul Dilsiz

Kıble Bulucu, namazda yönelmemiz gereken Kıble'yi bulmamıza yarayan ücretsiz ve etkileyici bir uygulamadır.

Kıble Bulucu, namaz kılmadan önce yönelmemiz gereken Kıble'yi bulmamıza yardımcı olacak ufak fakat etkili bir uygulama.

Android cihazınıza yüklediğiniz uygulama GPS uyduları, internet erişim IP'si ve hücresel yayın bilgilerinden faydanalarak konumuzu belirler. Yapılan yön bulma işini tamamen güvenli ve kesin hale getirmek için konumunuzu belirlemek dışında sizin seçeceğiniz yer bildirimi sayesinde uygulama çalışmaya başlar. World Magnetic Model tarafından sağlanan algoritma ve katsayıları kullanarak manyetik sapmayı hesaplar. Bu hesaplama sayesinde bulunduğunuz yer ve zamanda, manyetik Kuzey ile ve coğrafi Kuzey arasındaki fark açısını bilir. Bu işlemlerin sonunda cihazınızda bulunan pusulayı kullanarak size kıble'nin bulunduğu yönü gösterir.

Uygulama içinde bulunan veritabanı sayesinde yerinizi sabitleyemeseniz bile konumuzunu seçerek kıble'nin yönünü öğrenmek mümkün. Veritabanında 2012 yılı itibariyle nüfusu 15.000 kişiden yüksek olan tüm merkezler yer almaktadır. Konum seçebilme özelliğinin bir güzel yanı ise, cihazınızın pili bitmeye yakın olduğu zamanlarda hızlıca yerinizi seçerek kıble'nin yerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca yer belirtme işlemini yaparken uygulama size en yakın olduğunuz 5 yerleşim merkezini gösterek doğru yeri seçtiğinizden emin olmanızı sağlayacaktır. Kontrol mekanizması olarak görebileceğimiz bu özellik sayesinde yanlış yöne doğru namaz kılma ihtimaliniz ortadan kalkıyor.

ABD'nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer Başkanlığı tarafından yapılan manyetik sapma tahminleri uygulamanın içine dahil edilmiştir. Bu tahminlerin geçerlilik süresi 2015 yılına kadar olduğu için uygulamanızı 2015 yılında güncellemeniz gerekmektedir.

Özellikle sık seyahat edenler için mükemmel diyebileceğimiz uygulama gün içerisinde şehir içi veya şehir dışı yer değiştirenlerin rahatlıkla kullanarak namazlarını doğru şekilde kılmalarını sağlar. Ücretsiz olarak indirebileceğiniz bu uygulamayı oldukça beğendim ve sizde bu tarz bir uygulama arıyorsanız kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim.