Medieval II: Total War

Medieval II: Total War

kullanıcı
 • Lisans DENEME SÜRÜMÜ
 • TOPLAM İNDİRME 92,850
 • EDİTÖR PUANI
 • Üretici Creative Assembly

War Medieval Total hastaları yine bilgisayarın başından kalkamıyacak.

Seri, aradan geçen yaklaşık 4 senenin ardından tekrar Medieval II: Total War adı altında karşımıza çıkıyor. Oyun hakkında demodan da edinebileceğimiz oldukça bilgi de olsa harita sistemi ve stratejik haritada ne gibi yenilikler var.Yeni binalar ve gelişme seçenekleri mevcut. Düşmanlarımız artık çok daha zeki ve zorlayıcı olacak. Yaptığımız hamleler oyunun bütün gidişatını artık çok daha derinden etkileyecek. Stratejik haritadaki grafiksel gelişmeler ise izlediğimiz videolardan ve yayınlanan ekran görüntülerinden de anlaşılabileceği gibi oldukça olumlu yönde. Harita üzerindeki her şey çok daha detaylı çizilmiş. Oyunda her bakımdan oldukça kaliteli grafiklerle karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Ama bunun çok daha yüksek sistem gereksinimi manasına geldiği de yadsınamaz bir gerçek.

Medieval II: Total War Özellikleri

 • Tek oyunculu oynanış,
 • Sürükleyici hikaye,
 • 9 farklı dil desteği,
 • Çarpıcı aksiyon sahneleri,
 • Farklı birlikler,
 • Gerçekçi ve sürükleyici bir atmosfer,
 • Zengin içerik,
 • Yoğun görsel efektler,

Savaş ekranındaki grafiksel gelişmeler ise gözle görülür cinsten ve hatta biraz daha fazlası. Birimlerin zırh ve silahları, savaş haritası çevredeki cisimler ve bütün bunlar için kullanılmış kaplamalar gerçekten harika. Birimlerin kıyafetleri ayrıca özenle çizilmiş. Artık birimler birbirinden ayırt edilebilecek şekillerde zırhlar giyiyorlar. Aynı şekilde aynı renkte kıyafetlerle savaş meydanına çıkmış robotlar gibi görünmüyorlar ve en güzel yanı savaşçıların tipleri de artık bir kaç çeşide çıkartılmış. Aynı yüz şekline sahip değil artık savaşçılarımız. Ateşli oklar, top atışları, topun düştüğü yerde askerlere ve cisimlere verdiği zararlar, patlamalar, doğal olaylar vs. gibi bir çok efekt ise oldukça üst düzey.
Savaş sistemi tamamen yenilenmiş. Grafiksel gelişmelerden çok daha fazla göze çarpan bir nokta bu. Artık savaşan birimlerin gerçekten çarpıştığını görebileceksiniz. Artık birbirine doğru kılıçlarını sallayan birimler yerine, birbirlerini öldürmek için doğru hamleleri yapmaya çalışan birimlerle karşılaşıyoruz. Bu, oyunu gerçekçi kıldığı gibi düşmanı gafil avlamayı da zorlaştıran bir durum. Savaş sistemini çok daha iyi kılan en büyük yenilik ise oyuna yeni eklenmiş olan kombo sistemi. Bunun manası şu aslında. Artık bir düşmanı 2-3 askeriniz ortaklaşa öldürebilecekler. Biri düşmanı tutarken diğeri kılıcı midesine geçirebilecek veya düşmanın başını kesebilecek.

Okçu askerlerin kullanımı çok daha fazla önem kazanmış. Okçu askerler ve özellikle ateşli ok atabilme yeteneğine sahip oklular savaşın gidişatını önemli derecede etkiliyorlar. Fakat çatışmanın çıktığı bir noktada, ok ateşini sürdürmeniz durumunda, kendi askerlerinize de zarar vermeniz kaçınılmaz olacaktır. Savaş sırasında komutanların önemi arttırılmış. Komutanın kalitesine ve rütbesine göre savaşı kazanma şansınız değişiyor. Komutanınızın öldürülmesi ise askerlerinizin morallerini çökertmeye yetecektir. Fakat artık eskisi kadar kolay kaçmıyor askerler bu durumda. Askerleriniz savaşın önemine ve güçlerine oranla düşmana direnmeye devam edeceklerdir. Öyle ki komutan öldü artık savaşı kazanamam dediğiniz bir durumda, bir kaç hamleyle savaşı lehinize çevirebiliyorsunuz.
Medieval 2: Total War da aralarında Osmanlı'nın da bulunduğu oynanabilir 21 ayrı devlet ve birlik olacak. Osmanlı(Türkler) , İngiltere, Fransa, İskoçya, Portekiz, Roma İmparatorluğu, Danimarka, İspanya, Rusya, Macaristan, Mısır, Polonya, Tumuridler, Bizans, Mongollar, Aztekler, Moorlar(Araplar) ve bunların dışında Papal States, Sicilya, Milan ve Venice ile oynama şansımız var. Oyunda her devletin kendine has askerleri ve birlikleri olacak. Savaş biçimleri de aynı oranda değişecek.

Kısaca Türk birliklerini saymak gerekirse:

Azabs
Bekar erkeklerden oluşan zayıf bir birliktir. Yol ve köprülerde korumalık yapmakla görevlidirler ve her şehirde bulundurulması gereken bir birliktir.
Town Militia (Köy Milisleri)
Mızraklı ve hafif zırhlı bir birliktir. Köylerin ve yolların asayişinden sorumludurlar.
Spear Militia (Mızraklı Milisler)
Mızraklı bir birliktir. Yassı bir zırha sahiptirler ve köy milisleriyle aynı işi yapmalarına karşın daha kaliteli ve daha iyi eğitimli askerlerdir
Turkish Javelinmen (Türk Ciritli Askerler)
Mızraklı milislerden oluşturulmuş bir birliktir. Zayıf zırhlıdırlar ve okçu birliklerine karşı çok etkilidirler.
Janissary Heavy Infantry(Yeniçeri, ağır zırhlı piyadesi)
14. yüzyılın ortalarında oluşturulan birlik, savaş sırasında Sultan'ın sürekli yanında ve en iyi askerlerden seçilmiştir. Osmanlı'nın ilerlemesindeki en büyüt etkenlerden biridir.
Saracen Militia(Saracen Milisleri)
Bir tür koruma. Çok iyi eğitimli ve iyi zırhlı bir süvari birliğidir.
Halberd Militia(Teber Milisleri)
Halberd, Türkçe adıyla teber denilen uzun saplı ve tehlikeli bir silahı kullanan birliklerdir. Şövalyelere karşı geliştirilmiş olan birlik, çok etkilidir.
Hashishim
Bir suikastçi birliğidir. İşlerini gizlilikle yürüten gizli katillerdir. İrandan örnek alınarak oluşturulmuştur.
Dismounted Sipahi Lancers(Ayrık Mızraklı Sipahiler)
Mızraklı sipahi birliğidir. Diğer sipahiler gibi derebeyliğine bağlıdırlar. En iyi sipahi birliklerindendir. Atla savaşabildikleri gibi atsızda savaş sırasında etkili olabilmektedirler.
Peasant Archers(Köylü Okçular)
Oklarını avlanmak için kullanan bir birliktir. Aslen köylüdürler ve sadece geçinmek amaçlı okçuluk yaparlar. Yanlarında bıçakları ve kendilerine yetecek oranda zırhları mevcuttur.
Turkish Archers(Türk Okçuları)
Oymak üyeleri, çiftçiler ve fethedilmiş bölgelerin insanlarının karışımından oluşan bir birliktir. Milletinin en alt tabakasından seçilirler. Avlanmak için kullandıkları ok ile çok kaba bir hayat biçimine sahiptirler.
Ottoman Infantry(Osmanlı Piyadesi)
Osmanlı Piyadeleri dayanıklı askerlerdir. İyi bir zırha ve iyi silahlara sahiptirler. Kılıç ve ok kullanma kabiliyetine sahip askerlerdir.
Janissary Archers (Yeniçeri Okçuları)
Uzun menzilli atış yapabilen ve düşmanlar dizili beklerken uzaktan atışlarla düşmana zarar verebilen bir birliktir. Elit bir gruptur.
Janissary Musketeers (Yeniçeri Silahşörleri)
Düşman ateşine dayanabilen bir gruptur ve çok hızlı bir şekilde saldırı yapabilme yeteneğine sahip bir menzil birliğidir.
Naffatun
Naphtha denilen bir kimyasal karışımın bulunduğu seramikleri düşmana fırlatarak ölümlerine sebep olabilen bir birliktir.
Hand Gunners(El Topçuları)
İlk toplar tamamen ilkeldi. Bir şekilde el ile patlatılması lazımdı. Bu çok tehlikeliydi tabii ki. İşte bu birlik bu görevi üstlenen bir birliktir.
Sipahi Lancers(Mızraklı Sipahiler)
Sipahiler derebeyliğine bağlı süvarilerdir. Osmanlı topraklarının batı bölgelerinde çok sayıda sipahi bulunur. Bunlardan Hıristiyan olanlarda vardı.Yakın dövüşte etkili birliklerdir.
Qapukulu(Kapıkulu)
Kapıkulu askerleri savaş esirlerinden, genç yaşta alınıp yetiştirilen asilzadelerin ve Müslümanlaştırılan, Hıristiyanların çocuklarından oluşan üst düzey bir birliktir. Aralarından orduda rütbeli askerler yetişir. Birebir savaşta çok etkilidirler. İyi bir zırha ve silahlara sahiptirler.
General's Bodyguard (Generalin Koruması)
Savaş alanında komutanı korumakla yükümlüdürler. Çok iyi zırha ve silaha sahip olan bu askerler, çok sadık, çok güvenilir kişilerden seçilir ve savaşlar sırasında çok büyük kahramanlıklar gösterdikleri olur.
Turkish Horse Archers (Türk Atlı Okçuları)
Hayatlarını atın üstünde geçirmeye alışmış olan bu birlik, fakir insanlardan ve alt seviyeden seçilmiştir. Çok iyi at binicisi olan bu güçlü birlik ok kullanımında da oldukça iyidir.
Turkomans
Hayatları at sırtında geçen Türk göçebeleridirler. Acımasız ve vahşi bir üne sahiptirler. Karma okları onların ana silahıdır. Kargaşa içerisinde olmaktan mutludurlar. Atışlarıyla düşman birliklerini yarabilme yetenekleri vardır.
Sipahis
Derebeyliğine bağlı birliklerdir. Osmanlı şahıslara bu askerlerden yetiştirme ve tüm masraflarını karşılama şartı ile toprak verir. Bu yüzden adları Tımarlı Sipahi olarak bilinir. En iyi zırha sahip birliklerdendir. Çok iyi atıcılardır ve savaşın gidişatında önemli rol oynarlar.
Bu tür birliklerin dışında oyunda bulunan Türkler'in kullandıkları uzun menzilli silahları ise şunlar. Ballista, Catapult(mancınık), Trebuchet, Cannon(büyük top), Bombard(bombardıman topu), Grand Bombard(büyük bombardıman topu), Monster Bombard(devasa bombardıman topu)

MİNİMUM SİSTEM GEREKSİNİMİ:Windows XP/2000, Celeron 1.5 GHz ya da eşdeğeri, 512 MB RAM, Shader destekli 128 MB Ekran Kartı, 700 MB HDD Alanı

AÇIKLAMA:trgamer.com

Oyunun demosunu nasıl indireceğinizi bu yazımıza göz atarak öğrenebilirsiniz:
Steam Hesabı Açma ve Oyun İndirme