ResEdit

ResEdit

kullanıcı

ResEdit programını kullanarak EXE dosyalarının kaynaklarını düzenleyebiliyorsunuz.

ResEdit programı, bilgisayarınızda bulunan Win32 programlarının pek çok içeriği üzerinde düzenlemeler yapmakta kullanabileceğiniz ücretsiz bir kaynak editörü diyebilirim. Sahip olduğu basit ve anlaşılır arayüz, oldukça geniş seçenekler sunuyor ve böylelikle hiçbir sıkıntı yaşamadan EXE dosyaları üzerinde istediğiniz temel değişiklikleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Programı kullandığınızda, düzenlediğiniz programların diyalog kutucuklarını, ikonlarını, sürüm numaralarını ve pek çok diğer kaynağını değiştirebiliyorsunuz. Daha sonra aldığınız çıktı dosyasını çeşitli derleyici programlarda yeniden derleyerek kendi istediğiniz programı elde edebiliyorsunuz. Maalesef derleyici kullanmadan direkt olarak EXE’ler üzerindeki değişiklikleri kaydetmek mümkün değil. Bu nedenle bazı kullanıcıların programı biraz kısıtlayıcı bulabileceklerini düşünüyorum.

C++ derleyicilerle birlikte tamamen işlevsel bir yapıya sahip olan ResEdit, çalışması esnasında herhangi bir soruna yol açmıyor ve tamamen internet bağlantısı olmadan da çalışabiliyor. Dilerseniz tüm değişiklikleri yaptıktan sonra çıktı dosyasını alabiliyor ve derleyebiliyorsunuz.

İlk bakışta programın solda yer alan paneli ve sağdaki esas uygulama sekmesinin biraz karmaşık gelebileceğini söyleyebilirim fakat düzenleme işlemlerine başladıkça ResEdit’in mantığını da kavramaya başlayacaksınız. Bu tür işlemlere yeni başlayan kullanıcıların bile sıkıntı yaşamayacaklarını düşünüyorum.

Eğer elinizde bulunan programların çeşitli yanlarını beğenmiyor ve kendinize göre düzenlemek istiyor, ayrıca açık kaynak kodlu programları değiştirerek yeniden yayınlamak istiyorsanız kesinlikle göz atmadan geçmemeniz gerekenler arasında yer alıyor.