Silkroad Online

Silkroad Online

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 39,544
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Joymax

İpek Yolu üzerinde kıran kırana bir mücadeleyi sahne olan ücretsiz MMORPG Silkroad Online, yıllardır büyüyor ve güzelleşiyor.

Silkroad Online, Avrupa ve Asya arasındaki İpek Yolu güzergahında geçen 7’nci yüzyılı konu alan ve fantastik unsurları da bünyesinde barındıran bir MMORPG. Ücretsiz olan ve aylık abonelik harcaması yapmanız gerekmeyen bu oyun senelerdir online oyun dünyasının en çok tercih edilen oyunları arasında takdire yakışır bir yere sahip. Nitekim, oyunun tamamen ücretsiz olduğunu söylersek de hata yapmış oluruz. Yüksek değeri olan silah, zırh ve benzeri teçhizat veya karakterinizin kişiselleştirilmesi için ek ücret karşılığında faydalanmanız mümkün.

Diğer MMORPG oyunlara kıyasla Silkroad Online’ı farklı kılan özellik “üçgen karşıtlık sistemi” olarak adlandırılan yapı. Oyuncuların yapması gereken şey tüccar, avcı veya hırsız sınıflarından birini seçip diğer oyunculara meydan okumak. Ne de olsa İpek Yolu dediğimiz zaman, yolda kimseye çiçek dağıtmıyorlar. Ticaret yolu üzerinden ufak bir kâr payı alabilmek için yapılan muazzam savaşların ve bitmeyen gerginliklerin atmosferini bu oyunda tatmanız mümkün.
Sınıf çatışması dediğmiz şey bugün çok farklı bir anlam taşısa da Silkroad Online’daki sınıf çatışmasında da temel hedef aynı: Kendi varlığınızı güçlü kılmaya çalışıyorsunuz. Sınıfların bu savaşta yerine getirecekleri sorumluluklar şu şekildedir:

Hırsız:
Avcıların koruması altındaki tüccarları öldürmeniz gerekiyor. Her ikisini öldürebilirseniz ne âlâ. Tüccarların düşürdükleri malzemelere dikkat! Elinize geçen her eşyanın kara borsada bir satış değeri var.

Avcı:
Hırsızları öldürüp seviyenizi arırıyorsunuz. Genelde Tüccarlarla işbirliği yapmanız menfaatinize işliyor.

Tüccar:
Ticaret yarışında diğer tüccarlarla maddi manevi savaş halinde olduğunuzu unutmayın. Size bu yolda sağlanan başarı seviye atlattırıyor.

Legend I güncellemesi ile Batı diyarlarının da açılması ve Legend II ile kale savaşlarının başlaması oyuna güzel mekanikler getirdi. Örneğin, kaleler arasındaki mücadelelerde ele geçirdiğiniz bu sağlam yapılara sırtınızı yaslayarak hem prestijinizi artırabiliyorsunuz hem de vergileri yükseltiyorsunuz. Millet için en azından köprüyü geçesiye kadar dayı pozunuza boyun eğmelerin tadını da çıkarmak başka zevk.
Legend III paketiyle birlikte 90’ıncı seviyeye kadar yükselme imkanı tanıyan oyun, oyuncu taleplerine kulak asmayı sürdürdü ve 2009 yılında çıkan Legends IV ile kesmeniz gerken yaratıklar da 100’üncü sevieye ulaştılar. Artık hem Avrupalı karakterler hem de Çinli karakterler için 10’uncu aşama silah ve zırh edinmeniz mümkün. Yunan mitolojisinden esinlenerek yaratılan 105’inci seviye Medusa’nın da altını çizmekte fayda var. Bu tarz düşmanlar diğer oyuncularla sadece rekabet değil, işbirliği kurmanızı da sağlıyor ama ince çizgide dengenizi kaybetmemeye özen gösterin çünkü ihanet kapınıza dayanmış en yakın tehlike. En son 2011 yılında gelen Legend VIII ile birlikte hem seçtiğiniz meslekler revize edildi, hem de seviyeler 120’ye kadar yükseldi. “Unutulan Diyar” adındaki mekan da oyuna katıldığı andan beri Yunan mitolojisine yönelik bir derinleşme başladı. Zengin Yunan mitolojisini bir de Silkroad Online gözünden değerlendirmenizi ısrarla öneriyorum.
Çinli ve Avrupalı karakterleri de kısa geçmemek lazım. Seçtiğiniz karakterin ait olduğu toplum kendi avantajları ve dezavantajlarıyla değerlendirilmeli.

Silkroad Online Özellikleri

Çinliler:
Oyunun piyasaya çıktığı tarihten beri var olan Çinliler, bireysel olarak takılmakta Avrupalılara oranla daha avantajlılar. MMORPG seven ama kalabalık gruplarda kendini önemsiz hissedenlerin gözdesi olan çinliler yetenek ağaçlarının faydasını görüyorlar. Başlangıçta kalabalık bir oyuncu kitlesiyle başlamayan Silkroad Online’ın böyle bir karakter dizinine sahip olması çok mantıklıdı. Ama kalabalıklaşan Server’da trollük yapmak isteyen veya Player Killer dediğimiz bir oynayış tarzını benimseyenler aradıklarını Çinlilerde bulacaktır.

Avrupalılar:
Oyuna sonradan eklenen Avrupalılar, Çnlüler kadar ağımsız değiller. Avrupalı olmak birlik beraberlik gelince güçlüyken Çin tarihi hep ayrılan hanedanların kanlı savaşlarıyla doluydu. Bu tarihe sahip çıkan Silkroad Online yapımcıları, tek başınayken zayıf kalan ama kalabalıklaştıkça gücüne güç katan Avrupalıları bu şekilde tasarlamayı kararlaştırdı. Oyuna başlamış olan arkadaşlarınıza eklenmek istiyorsanız Avrupalı olup deneymli dostlarınızın sözünden çıkmamanızı tavsiye ederim. Bir gün kendi kendinize de ilah olacaksınız elbet.

Oyunda kontrol edilebilen hayvanların da kendine özgün ve beğenilen bir sistemi var. Sadece bir hayvanı yanınıza davet etme seçeneğiniz var, ama bu havanın toplayıcı mı yoksa savaşçı bir doğaya mı sahip olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Toplayıcı olan hayvanların görevi, sizin komutunu verdiğiniz malzemeyi toplamaları. Bunların arasına para, eşya veya ham madde giriyor. Bu hayvanların sizinle süren işbirliği 1 ay sonunda bitiyor ve para karşılığında zamanı ay ay uzatma şansınız var. Savaşmayı yeğleyen hayvanlar ise yanınızda takviye kuvvet olarak yer alıyor ve sizi avantajlı bir konuma sokuyor. Kendi sağlık barı olan bu canlılar öldüğünde ise onları “Gras of Life” (hayat çimi) denilen bir eşya ile canlandırmanız mümkün. Hayvanlarınızı isimlendirebiliyorsunuz ama bir kere konulmuş olan isim değiştirilemiyor.

Silkroad Online İndir

Kısaca özetlemek gerekiyorsa, Silkroad Online, ücretsiz bir MMORPG olarak denemeye her türlü değecek bir oyun, ancak oyun bu hizmetiyle sınırlı kalmıyor ve kendine özgü mekanikleri, güzel ve güncellenen görselleri ile beğeni topluyor. Fantastik unsurlları gerçek dünya tarihiyle kombine etmek istiyorsanız ve World of Warcraft gibi bir oyuna ücretsiz bir alternatif arıyorsanız, Silkroad Online sizin isteklerinizi karşılayabilecek güçlü bir alternatif.