Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic

kullanıcı
  • Lisans DENEME SÜRÜMÜ
  • TOPLAM İNDİRME 18,778
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Bioware

Dünyanın en önemli serilerinden birisi olan Star Wars'ın muhteşem MMO oyunu Star Wars: The Old Republic ile gizemli bir evrenin sırrını çözmeye hazır mısınız?

Bioware tarafından geliştirilip EA Games tarafından yayınlanan Star Wars: The Old Republic çıktığı günden bu yana çok konuşulan bir yapım. Özelliklede MMO dünyasına yaptığı ani giriş nedeniyle birçok oyun firması tarafından eliştirilip başarısız olacağı söylensede gün geçtikçe kendini geliştirmeye devam ediyor. Şimdilerde ise ücretli olan yapıma ücretsiz bir şekilde katılabiliyoruz. Star Wars: The Old Republic'e ücretsiz bir şekilde kayıt olabilir ve oyunu 15. seviyeye kadar ücretsiz deneyebilirsiniz. İşte oyunun hakkında geniş bilgi ve oyunun incelemesi;

Star Wars: The Old Republic

MMORPG Dünyasına yeni bir üye…

MMO dünyası o kadar karışık o kadar cesaret isteyen bir platform ki yapımcılar olabildiğince bu platformdan uzak durmaya çalışıyor. Dünyada ki en iyi MMO örneği olarak World of Warcraft’ı gösterebiliriz. Devasa büyük bir dünyada milyonlarca oyuncunun mücadele etmesi gerçek bir MMO’dan beklenebilecek en önemli özellikler, ayrıca uzun soluklu olabilmesidir.

Star Wars: The Old Republic bu başarıyı sağlayacak gibi görünüyor, öyle ki arkasında dünya devi EA Games var. Dağıtımını EA Games’in yaptığı, Star Wars: The Old Republic BioWare’in eseri. Günümüzün en iddialı yapımları arasında yer alan Star Wars: The Old Republic için şimdiye kadar birçok oyun şirketi olumsuz yorum yapmış olsa da, BioWare’in bu dev projenin altından kalkamayacağını iddia etse de artık oyun piyasada. 20 Aralık 2011 tarihi ile birlikte Amerika ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde piyasaya giren Star Wars: The Old Republic ülkemiz de dahil olmak üzere farklı birçok ülkede 2012’nin başlarında piyasada olacağı açıklandı.

Sadece PC platformu için yayımlanan Star Wars: The Old Republic tamamen online bir oyun. MMORPG oyunları, özelliklede böylesi büyük yapımları günümüzde pek göremiyor olsak ta Star Wars: The Old Republic oyun severlere yeni bir alternatif olacak gibi görünüyor.

MMORPG alanında birçok şeyi değiştirmeyi hedefleyen ve daha öncelerden Dragon Age, Mass Effect gibi serilerin başarılı yapımcısı BioWare son yılların en iddialı yapımı ile karşımızda. Duyurulması ile birlikte oyun dünyasında muhteşem bir hareketlilik yaşanmaya başladı, sürekli Activision cephesinden gelen başarılı olmayacaksınız gibi birçok eleştiriye rağmen sonunda oyunu piyasaya sürdüler, ayrıca beta testlerinde de oyunun oldukça beğeni gördüğü söylemeliyiz.

Bir MMORPG’da görebileceğiniz hemen hemen her şeyi oyunculara sunmayı başaran Star Wars: The Old Republic doyurucu olacak gibi.

Özellikle RPG yani rol yapma oyunları beğeni toplayan BioWare Star Wars: The Old Republic’ide online bir RPG olarak tasarladı. Bir RPG’den beklenen en büyük şey öncelikle sağlam bir hikayeye sahip olması, sürükleyici olması, oyuncuyu sıkmayan bir hikaye anlatımına sahip olması ve bir geçmişe sahip karakterlerin olması bir RPG’den bekleyebileceğiniz başlıca maddeler.

Böylesi özellikler taşıyan bir RPG’nin online bir platforma taşındığını düşünün, alışılagelmiş klişe MMORPG’lardan farklı olarak Star Wars: The Old Republic sürükleyici konusu ve ilgi çeken görevleriyle en başta kendini tekrar etmeyen oynanışı ile yeni gözdeniz olmaya aday.

Eski Cumhuriyet…

Oyunun bir konusunu olduğundan bahsetmiştik, Star Wars serisini önceden takip eden oyun severler oyuna daha iyi adapte olacaklardır çünkü en azından konudan haberdar olarak oyunu oynamak size daha çok şey kazandıracaktır.

Coruscant düşüyor, alevler içerisinde yanarak, Jedi’lar artık evsiz, Jedi Tapınağını Sith’ler ele geçiriyor ve bu olaylardan sonra Jedi ve Sith bir ateşkes antlaşması yapıyor. Oyun Darth Vader’in tahta çıkışından 3500 yıl sonrasını anlatmakta. Jedi ve Stih arasında yapılan antlaşmanın ne kadar sağlam olduğu ise tartışılır, iplerin kopma seviyesinde ki bu antlaşma öncesi karanlık ve güçlü Sith ordusu Cumhuriyete savaş ilan etmişti ve savaş tam 10 yıl sürüyor böylesi bir savaşın sonunda da zaten böylesi bir antlaşma beklenirdi. İşte Star Wars: The Old Republic oldukça hareketli ve canlı bir dönemde geçiyor. Antlaşmanın ne kadar kolpa ve işe yaramaz olduğunu oyun boyunca yer yer ortaya çıkan gerginlikten ötürü fazlasıyla anlayacaksınız. Oyunda ki hikayeye nasıl bir müdahale de bulunduğunuzu göreceksiniz oyuncuların oyunun ilerleyişi konusunda büyük rol oynadıkları yapımcılar tarafından zaten açıklanmıştı.

Star Wars: The Old Republic oldukça harika kurgulanmış, öyle ki oyunda seçtiğiniz taraf ne olursa olsun diler karanlık bir Sith olun dilerseniz iyiliğin koruyucusu bir Jedi fark etmeksizin sizin karakterinizi nasıl kullandığınıza bağlı olarak kişiliğinizde o yönde esecek, yani iyi bir sith kötü bir jedi bile olmak sizin elinizde. Piyasada var olan MMORPG’lerin aksine görevlerin çeşitliliği sizi yeteri kadar tatmin edecektir. Oyun boyunca birbirinden farklı görevleri üstleneceksiniz.

Her MMO’da olduğu gibi oyuna ilk başlarken bir taraf seçmek zorundasınız. Taraflarınız bariz belli Sith yada Jedi olacaksınız ancak bunlarında kendi içerisinde sınıflara ayrıldığını da göz önünde bulundurarak tarafınızı seçiniz. Çok güzel bir özellikten de bahsetmek istiyoruz, oyun boyunca seçtiğiniz taraftan daha sonra ayrılabilir ve karşı tarafa dahil olabilirsiniz. Tabii bu yaptığınız görevler sonunda size sunulacak bir seçenek olacak, bu teklifi ise nasıl cevaplayacağınız size kalmış bir durum.

Bir Sith yada Jedi ol…!

Cumhuriyet veya İmparatorluk için savaşın tarafınızı siz seçin, Jedi ve Sith var dedik ve bunlarında kendi içlerinde sınıflandığını söylemiştik. Birbirinden farklı birçok özelliğe sahip sınıflar içerisinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Aşağıda bu sınıfları ve dahil olduğu tarafı görebilirsiniz:

Galactic Republic (Cumhuriyet):

-       Galactic Republic: Trooper

-       Galactic Republic: Smuggler

-       Galactic Republic: Jedi Knight

-       Galactic Republic: Jedi Consular

Sith Empire:

-       Sith Empire: Bounty Hunter

-       Sith Empire: Sith Warrior

-       Sith Empire: Imperial Agent

-       Sith Empire: Sith Inquisitor

Gerçektende sınıflara baktığımızda özelliklede Sith tarafında iştah kabartan karakterler ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum, birbirinden acımasız ölümcül Sith suikastçılarına karşı Jedi Şovalyeleri muhteşem bir mücadele sizleri bekliyor.

Sadece bir tarafta bulunmanız gerekmiyor Star Wars: The Old Republic’de bulunan birçok gezegen arasında tarafsız olanları da mevcut yani herhangi bir gezegende bulunabilirsiniz buda demektir ki oyunda gezegenler arasında gidip gelebilme imkanımız bulunuyor.

Oyunun en çok beğenilen ve ağızdan ağıza dolaşan özelliği ise diyalog sistemi. Daha önce ki BioWare oyunlarında sık sık karşılaştığımız bu özellik ile birbirinden farklı kelimeler seçerek diyalog seçmektense belli düzeyde ki tonlamalardan faydalanarak diyalog sürdürebileceğiz. Nedir bunun faydası diye soracak olursanız diyaloglara göre oyun içinde ilerleme kaydedeceksiniz.

Yeni bir MMORPG doğuyor…

Dünyada MMORPG oyunları oynayan kesin azımsanmayacak kadar fazla hatta çok çok fazla demek mümkün, Star Wars: The Old Republic’in artık klişeleşmiş oyunların dışında daha farklı şeyler denemeye meyilli oyun severlerin akımına uğramasını umuyoruz.

Etkileyici görselleri ve dinamik animasyonlarının birleşmesi sonucu ortaya çok güzel şeylerin çıktığını söylemek mümkün, dövüşler esnasında bu dediğimizin ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaksınız. Işın kılıcı ile dövüşmek size ayrı bir keyif verecektir. Oyunun bu gibi yönlerine baktığımız zaman RPG havasını fazlasıyla hissediyoruz. Bir RPG’den beklenecek şekilde düşman ile yakın temaslar, silah, cephane kullanımı ve daha bunun gibi birçok ayrıntı RPG havasını fazlasıyla size hissettirecek. Ardı arkası kesilmeyen farklı şekillerde ki mücadele animasyonları ile oyuna tamamen günümüzde artık popüler hale gelmeye başlayan sinematik bir hava katılmış. Bu oyunun daha akıcı ve sürükleyici bir hal almasına yardımcı oluyor.

Oyunu arkadaşlarınızla beraber grup içinde oynayabileceğiniz gibi kendi grubunuza yapay zekaları da dahil edebileceksiniz, başka bir deyimle aranıza botlar alacaksınız. Bunun sağlanması zayıf gruplarında diğer gruplar ile aynı oranda hak sahibi olmasını sağlıyor. Eminim bu MMO dünyasına yeni gelen bu özellik oyun boyunca size fayda sağlayacaktır.

Son olarak; BioWare’i böylesi büyük bir projenin hakkını sonuna kadar verdiğini için tebrik etmek gerekiyor. Bakalım yapılan birçok eleştiri ve olumsuz yorumun aksine Star Wars: The Old Republic piyasada ne kadar kalacak ne kadar uzun soluklu bir oyun olmayı başarıp oyun severleri kendine nasıl bağlayacak hep birlikte göreceğiz… İyi oyunlar…

ARTILAR

Eşsiz Star Wars atmosferi

Birden fazla farklı hikayeye sahip

Sınıf çeşitliliği

Geniş karakter yelpazesi

EKSİLER

Ufak tefek eksikler

Hikayeye göre diyalog az

Seslendirmeler