The Banner Saga

The Banner Saga

kullanıcı
  • Lisans
  • TOPLAM İNDİRME 207
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Versus Evil

Kuzey mitolojisinde geçen stratejik bir RPG olan The Banner Saga, vermiş olduğunuzla kararla değişen dinamik senaryosuyla dikkat çekiyor.

Android ve iOS cihazınız yoksa ve The Banner Saga oynamak için içiniz gidiyorsa bu oyunu neden PC üzerinden oynamayı denemiyorsunuz ki? Kuzey mitolojisi ve stratejik RPG kombinasyonunu başarılı bir şekilde harmanlamakla kalmayan bu oyun, aynı zamanda farklı oyun içi yaklaşımlarla da ders olacak fikirler sunuyor. Birçok oyunsever gibi siz de The Banner Saga'nın adını King.com'un açmış olduğu saçma sapan telif hakkı yüzünden duymuş olabilirsiniz. Candy Crush Saga'nın üreticileri "Saga" kelimesinin kullanılmasından ötürü böyle bir fırsatı kovalamak istemiş olsalar da bu hukuksal faaliyet oyunun ismini reklam yapmaya yaradı. Ne var ki, The Banner Sage sizin için sadece bu haberdeki bilgiden ibaretse varın bizi dinleyin, bu oyunu size anlatalım.

Kuzeyli bir kabilenin yerle bir olan anayurdundan sonra soğuk kış mevsiminde göçe zorlanmasını konu alan The Banner Saga, bir karavanın hayatta kalma hikayesini anlatıyor. Hayatta kalmak için elinden gelen her çabayı gösteren bu ekip yolda bulduğu insanları da içerisine dahil edebiliyor. Yeni karakterler size yeni hikayeler ve özellikler katsa da herkese güvenmemekte fayda var, çünkü sizi içten yıkacak insanlar da yolunuza çıkacaktır.

FILMATION ve Lou Scheimer size bir şey anlatmadıysa 80'li yılların He-Man çizimleri diyelim. The Banner Saga'nın karakter tasarımı bu ekolden fazlasıyla etkilenmiş ve daha modern bir yapıya sokmuş. Yurdunuzu yok eden ve peşinizi kovalayan, ismi Dredge olaran anılan bir zebani türü yakaladığı yerde sizi de yok etmeye yeminli bir düşman. Hayatta kalma refleksiyle yola çıkmış insanları yönettiğiniz oyunda gideceğiniz yolculuk kış tundraların belirsizliğiyle aynı ve vereceğiniz kararlar konusunda dikkatinizin yerinde olması gerekecek.

Dinamik bir senaryo yapısına sahip olan The Banner Sage, diyaloglarda veya dövüşlerde bile vereceğiniz en ince karara göre şekil kazanıp sizi bambaşka bir istikhamete sürüklüyor. Klasik RPG formüllerindeki ana karakter unsurlarına bağlı kalmayan oyun, dilediğiniz karakterleri ve alternatif rotaları merkeze oturtmanıza olanak tanıyor. Dolayısıyla bu oyunu oynayan arkadaşlarla bir araya gelip hikayenizi konuştuğunuzda aslında bambaşka olaylara tanık olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu vesile ile her oynadığınızda farklı bir hikayenin peşini kovalamanız mümkün. Tekrar oynanabilirlik konusunda üst seviyeye çıkartılmış bir mekanik sunan oyun her oynadığınızda bir serinin devamına başlamış gibi hissetmenizi sağlıyor.

Yalın görünümüne rağmen mütevazi olmayan bir depolama alanı isteyen oyun, içeriğini diyaloglarla, alternatif senaryolar ve hikaye anlatımlarıyla dolduruyor. Dolayısıyla taşıdığı her Byte sonuna kadar hak edilmiş durumda. El çizimiyle hazırlanmış olan arka plan görselleri tablolardaki sanatsallığı aratmıyorken oyun içi karakterlerin tasarımları da bu görsellikle son derece uyumlu bir yapıya sahip. Ciddi bir hayran kitlesine sahip olan oyunu bugüne kadar oynamadıysanız ve RPG hayranıysanız kaçırmayın diyorum.

ARTILAR

Uygulama içi satın alma yok

Harika görseller

Kaliteli dövüş dinamikleri

Alternatif senaryolar ve ana karakterler

EKSİLER

Yüksek fiyat