The Elder Scrolls Online

The Elder Scrolls Online

kullanıcı
 • Lisans
 • TOPLAM İNDİRME 22,649
 • EDİTÖR PUANI
 • Üretici Bethesda Softworks

The Elder Scrolls Online, rol yapma oyunlarının efsanelerinden Elder Scrolls'un online versiyonudur

The Elder Scrolls Online bilgisayardaki en eski RPG klasiklerinden olan meşhur Elder Scrolls serisinin en son halkası olan MMORPG türünde bir online RPG oyunudur.

Hatırlanacağı üzere Bethesda 2011 yılında The Elder Scrolls serisinin 5. oyunu olan Skyrim'i yayınlamış ve o sene ödülleri adeta silip süpürmüştü. Bu başarılı yapımın ardından Bethesda serinin geleceği için oldukça radikal bir karar alarak Elder Scrolls serisini online altyapıya kavuşturacağını ve devasa bir çok oyunculu rol yapma oyununa dönüştüreceğini duyurmuştu. The Elder Scrolls Online'da oyuncular Skyrim'de yer alan olayların uzun zaman öncesine yolculuk ediyorlar ve şeytani Deadra tanrısı Molag Bal ve hizmetkarları ile yüzleşiyorlar. Tamriel'in geniş açık dünyasını bize Elder Scrolls oyunları arasında en kapsamlı ve en geniş şekilde sunan The Elder Scrolls Online'da Skyrim'in yanında Cyrodiil, Hammerfall, Morrowind, Black Marsh ve High Rock gibi bölgelerin hepsi bir arada yer alıyor.

The Elder Scrolls Online'da oyuncular Molag Bal'ın hizmetkarları tarafından kurban edilerek Molag Bal'ın kendi dünyası olan Coldharbor'a ebediyete kadar Molag Bal'a hizmet etmek için gönderilen bir kahramanı yönetiyorlar. The Elder Scrolls Online'da yer alan karakter yaratma bölümü oldukça detaylı. Oyuncular Tamriel'in hakimiyeti için savaşan 3 farklı taraftan birini seçtikten sonra kahraman sınıfı seçimlerini yapıyorlar. 4 farklı kahraman sınıfının yer aldığı oyunda sınıflar arası sert çizgiler bulunmamakta. Her sınıf oyundaki bütün silah ve ekipmanları kullanabilmekte. Bu sayede oyunculara farklılık gösteren kahramanlar yaratma imkanı tanınıyor.

The Elder Scrolls Online'da PVE olarak başarılı bir yol izleniyor. Oyunda tek başına oyunu oynayan oyuncular için zengin bir içerik yer alıyor. Bunun yanında çok oyunculu zindanlar da hatrı sayılır sayıya sahip. Oyundaki PVP ise Tamriel'in merkezi Cyrodiil'in hakimiyeti üzerine verilen savaşlar üzerine kurulmuş. Oyuncular mensup oldukları tarafların Tamriel üzerinde kontrol sağlayabilmesi için diğer 2 tarafla çarpışmaktalar ve devasa PVP karşılaşmalarına katılmaktalar.

The Elder Scrolls Online'ın grafikleri bu türdeki oyunlar arasındaki en başarılı görselliği bizlere sunuyor. Kahramanların görünüşlerinin yanında açık dünyadaki öğeler oldukça başarılı. Zindanlarda kullanılan ışık yansımaları ise tam bir görsel ziyafet. Gece-gündüz döngüsü, kar ve yağmur gibi farklı hava şartları, Morrowind'de havada uçuşan küller gibi görsel detaylar hoşunuza gidecek. Oyundaki ses efektleri de oldukça başarılı, özellikle şimşek sesleri etkileyici bir kaliteye sahip.

The Elder Scrolls Online World of Warcraft'ın gittikçe kan kaybettiği bir dönemde oyuncular için en iyi tercih olarak öne çıkıyor.

Not:

The Elder Scrolls Online aylık üyelik ücreti ödeme tabanlı bir yapıya sahiptir. Oyunu satın aldığınızda 1 aylık ücretsiz oyun süresi sunulmaktadır; fakat geçerli bir ödeme yöntemi belirlemeniz gerekmektedir.

Oyunun minimum sistem gereksinimleri şu şekilde:

 • Windows XP 32 Bit
 • 2.0 GHZ hızında çalışan çift çekirdekli işlemci
 • 2 GB RAM
 • 512 MB video belleğe sahip DirectX 9.0 uyumlu ekran kartı (Nvidia GeForce 8800 veya ATI Radeon 2600)
 • DirectX 9
 • 80 GB boş depolama alanı
 • DirectX uyumlu ses kartı
 • İnternet bağlantısı