Türk Kaşif

Türk Kaşif

kullanıcı
  • Lisans DENEME SÜRÜMÜ
  • TOPLAM İNDİRME 10,756
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Tamindir

Türkçemizin, günlük konuşmalarımızda daha etkin, daha doğru ve daha yerinde kullanımına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmış bir yazılım...

Uyarı: Program üreticisi daha fazla destek sunmadığı için kaldırılmıştır. Bu nedenle alternatif program bulabileceğiniz "Sözlük ve Dil" kategorimize tıklayarak göz atabilirsiniz.

Türk Kaşif Programı; Türkçemizin, günlük konuşmalarımızda daha etkin, daha doğru ve daha yerinde kullanımına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır.

Program; öğrenmeyi eğlenceli kılmak için görsel açıdan zengin ve ergonomik arabirimlere sahiptir.

Türk Kaşif, 4 bölümden oluşuyor:

1- Sözlük : Programın temelini oluşturmuştur. Yaklaşık 64.000 Türkçe kelime ve bu kelimelere karşılık gelen 94.000 civarındaki anlamı içeren zengin bir veritabanına sahiptir.

İster bir web sayfası olsun, ister Microsoft Word veya başka herhangi bir doküman olsun içerisinde anlamını bilmediğiniz kelimelerin açıklamasını öğrenmek artık çok kolay. Yapmanız gereken farenizin imlecini ilgili kelimenin üstüne getirip sizin belirlediğiniz tuş kombinasyonunu kullanmak. Ne büyük kolaylık!

2- Bin Kelime Bin İşlem : TRT 'nin ömrü çeyrek yüzyılı aşan yarışma programı olan Bir Kelime Bir İşlem'in bir benzeri. Rastgele üretilen kelime ve işlem sorularının mümkün olan bütün çözümlerini sunabilmektedir.

3- Parola-Passa : Özel televizyonlarda yayınlanan Passaparola Yarışma programının bir benzeri olan bu bölümde; sözlük veritabanında yer alan kelimelerin, harf çemberinde belirlenen harflere uygun soruya göre cevaplanması mantığına dayanmaktadır. Soru olarak gelmesini istemediğiniz kelimeleri programın Sözlük bölümünde ayarlamanız mümkün kılınmıştır.

4- Bulmaca Asistanı : Bu bölüm Kare Bulmaca meraklıları için tasarlanmıştır.

1- Anlamdan kelimeye ulaşabilme;
2- Harflerden kelimeye ulaşabilme, olmak üzere iki türlü arama yöntemi bulunmaktadır.

Kimler İçin?

  • Program Türkçe öğrenmek isteyen vatandaşlar, yurtdışında yaşayan Türk ve yabancıları kapsıyor.
  • Öğretmenler, yazarlar, öğrenciler, bulmaca ve yarışma meraklıları, kelime dağarcığını geliştirmek isteyenler için oldukça ideal.