Worms World Party Demo

Worms World Party Demo

kullanıcı
 • Lisans DENEME SÜRÜMÜ
 • TOPLAM İNDİRME 73,708
 • DOSYA BOYUTU 36.9 MB
 • EDİTÖR PUANI
 • Üretici Team 17

Worms World Party Demo bağımlılık yaratan efsane oyunun ilk halkası olarak bilgisayarlar üzerinde oynanıyor.

Worms World Party Demo serisi her yeni çıkan oyunda daha eğlenceli olmaya başlamıştır. Oyun ister bilgisayara karşı, ister internetten bir başkasıyla veya aynı bilgisayarda birden fazla kişi (ki bence en zevklisi budur) oynanabiliyor. Solucanlardan oluşan iki ya da daha fazla takımın bir arenada sırayla hamle yaparak savaşmalarından oluşuyor oyunumuz. Arenadaki tüm rakiplerini temizleyen takım kazanmış oluyor. Küçük solucanlar olmalarına karşın bunlar bizim küçükken sokaklarda karıncaları birbirlerine güreştirdiğimiz gibi savaşmıyorlar. Molotof kokteyli, bazuka, el bombası, tüfekler, dinamit, mayın, koyun (evet koyun), inek (ciddiyim bu da var), yaşlı teyze (şaka yapmıyorum bilenlere sorun kardeşim var bunların hepsi) gibi toplamda 64 adede ulaşan bir silah repertuarları var. Tabi silahların tamamı saldırıya yönelik değil. Paraşüt, ip, delme araçları gibi silahları kullanarak bir sonraki hamlemizde uygun saldırı için pozisyon alıyoruz. Girder, freze gibi silahlarla bariyer kurup kendimizi saldırılardan koruyabiliyoruz. Yani her stratejiye uygun silah tipleri mevcut. Birkaç seçmece silah örneği verirsek:

Bazooka: İşte en temel silahımız. rüzgardan etkilendiği için kullanması pratik istiyor ama çok kullanışlı. Aksini bizzat ayarlamadığınız sürece cephanesi sonsuz, tamamen beleş bir silah. İlginç bir de özelliği var, suda sektirebiliyorsunuz. Böyle taş sektirir gibi aynen.

Banana Bomb: El bombası kategorisinin en gözde silahı. Atıyorsunuz, parçalara ayrılıyor, her bir parçası yerde patlıyor. Katliam yaratmak için harika.

Sheep: En matrak silahlardan biri. Solucanımız cebinden bi kuzu çıkarıyor (nasıl oluyorsa artık bu), kuzuyu fırlatıyor, kuzumuz meleyerek koşa koşa uzaklaşıyor, size de istediğiniz bir anda tek tuşla kuzuyu patlatmak kalıyor.

Ninja Rope: Kullanılması çook iyi bilinmelidir, eğer ustaysanız haritada istediğiniz her yere gidebilirsiniz. Havada taklalar atarak Tarzan gibi salınabilirsiniz hatta. Acemiler için de tam bir eğlence kaynağıdır çünkü genelde kullanmaya çalışırken kendi adamlarını suya düşürüp öldürürler.

Air Strike: Adamımız cebinden bir telsiz çıkarıyor, hava desteği çağırıyor bir uçak da işaretlediğimiz yere füze yağdırıyor. Saldıracak açı bulamadığınızda çok işe yarıyor saklandığınız yerden uçağı çağırmanız yeterli.

Super sheep: Sheep'ten daha matrak olan silah kuzumuzu aynı şekilde kullanıyoruz fakat o da ne? 

Pneumatic Drill: Asfalt delmeye yarayan ve çileden çıkarıcı bir silah

Baseball Bat: Gayet basit kullanımı, düşmanımızın kafaya gömüyoruz hepsi bu. Yanına gidip beyzbol sopamızı sallıyoruz, kendisini bir güzel suya uçuruyoruz. Hatta bunu yerçekimini düşürüp yaptığınızda, adamın hiç şansı kalmıyor denebilir, epeyce havalanıyor.

Holy Grenade: Etkisi büyük bir tür el bombası.

Birkaç silah örneği bu şekilde. Biraz da menülerden söz edelim.

Oyunda ana menüde 4 öğe var, bir tanesi internetten oynama seçeneği zaten, ben diğerlerini açıklayayım.

Worms World Party Demo Detaylar

Team options menüsünden mevcut takımların özellikleri ile oynayabiliyor veya oyunda kendimize bir takım kurabiliyoruz. Elemanlarımızın adını belirlemek, takımımızın özel silahını seçmek, hatta kazandığımızda çalacak olan bir marş seçmek (seçeneklerde istiklal marşı bile var) gibi birçok seçeneğimiz var. Scheme options bölümünde silahların özelliklerini (sayıları, vuruş güçleri vb.) değiştirebiliyoruz, kendi savaş arenamızı oluşturabiliyoruz. Options menüsünde eski sürümlerden farklı olarak “wormopedia” isimli bir özellik de var. Burada silahlar, maksimum hasarları, püf noktaları vb. özellikleri ile tanıtılmış. Doğrusu işe yarar bir ansiklopedik çalışma olmuş.

MULTIPLAYER

Multiplayer menüsüOyunun esas menüsü bu, bu menüde özelliklerini kendimiz belirlediğimiz bir karşılaşma hazırlayıp oynuyoruz. Multiplayer ekranından yukarıda bahsettiğimiz ayarların çoğuna ulaşılabiliyor, zaten ayarların çoğu maçın kurallarını belirlemeye yönelik. Bu ekranda önceki sürümlerde olmayan bir yeni özellik var: “wormpot”. Bu özellik oyunun işleyişinde, kurallarında, görünümünde küçük oynamalar yapmamızı sağlıyor. Örneğin bazı silah türlerine ekstra güç verebiliyoruz. Bazı wormpot'lar şöyle:

Fort Mode: Takımlar team options'ta ayarladıkları kalelerinde savaşıyorlar.
God Mode: Solucanlarımızın canı sonsuz oluyor, düşmanı öldürebilmemizin tek yolu onu suya atmak.
Specialist Worm: Her solucanımız kendi uzmanlık alanı olan belli silahları kullanıyor.
Blood Effect: Solucan
ı vurduğumuzda kan efekti olarak kırmızı damlacıklar çıkıyor.
Bunlar gibi toplam 35 adet wormpot bulunuyor.

SINGLE PLAYER

Single player ekranında training, mission ve deathmatch bölümleri var. Toplam 35 training var ve bunlar bize silahları kullanmayı, solucanımızı hareket ettirmeyi, tehlikelerden saklanmayı öğretiyor, aynı zamanda oynama stiline alışmamızı sağlıyor. 45 adet de single player mission var. Görevlerde sadece bilgisayarla savaşmıyoruz, haritanın diğer ucuna ölmeden ulaşmak, tehlike yağmurundan kaçarak canlı kalmaya uğraşmak gibi farklı stratejiler gerektiren görevler var. Deathmatch bölümünde giderek zorlaşan seviyeyle bilgisayara karşı oyunlar oynayıp rütbe kazanıyoruz.


Oyunu zevkli kılan özelliklerden içerisinde görüntü ve sesler de var tabii. Siz hamle yaparken hareketsiz olan diğer solucanlar garip mimikler yapıp kendi çaplarında oyalanıyorlar (kaşlarını çıkarıp bıyık yapmak, cebinden elma çıkarıp yemek gibi şeyler). Yüksekten düşen solucanın yarısı “zvoynkk!” efekti ile toprağa gömülüyor. Canı sıfır olup ölen solucanımız bir kutu TNT çıkararak kendini patlatıyor. Bu tip çizgi film-vari ayrıntılar oyunda çokça mevcut. Oyunun çok zengin bir ses bankası var. Takımımızı kurarken solucanlarımıza istediğimiz sesi seçebiliyoruz. Solucanlar hamlelerinize göre konuşuyorlar da. Atışı ıskaladığınızda rakip solucan size alaycı bir ifadeyle “stuuupiiid” diyor mesela. Ya da isabet ettirirseniz yumruğunu sallayarak “revenge!” diyor falan. Gerçi bu kelimeler seçtiğiniz konuşma tipine göre değişiyor ama hepsisin mantığı aynı. Yürürken, ateş ederken, zıplarken, düşerken çıkan sesler de eğlendirici cinsten. Kısacası grafikler ve sesler oyuna bol miktarda çizgi film havası katıyor.

 

 

 • Platform: PC

 • Yapımcı: Team 17

 • Türü: Strateji

 • Çok Oyunculu Mod: Var

 • Çıkış Tarihi: 2001, 16 Ekim

 • Artılar:

  • Eskilerinden, hatta yenilerinden çok daha eğlenceli

  • Ses efektleri ve solucanlarımızın mimikleri çok eğlenceli

  • Minimum konfigürasyonlar inanılmaz düşük, buna rağmen oyundan aldığınız zevk tahmin edilemez boyutlarda.

 • Eksiler:

  • Hatırladığım kadarıyla winamp ile çalıştırınca kapkara bir ekran karşılıyor sizi.

  • Sistem Gereksinimleri:

   • Windows (tümü)

   • P100 ve üstü işlemci

   • 2 MB ve üstü grafik kartı

   • 32 MB RAM

   • 40 MB hard-disk alanı

  • Değerlendirme:

   • Genel: 88

   • Grafik: 85

   • Ses: 90

   • Oynanabilirlik: 80

   • Senaryo: 95