Zekr

Zekr

kullanıcı

Zekr, Türkçe, detaylı ve basit arayüze sahip ücretsiz Kur'an-ı Kerim programı.

Zekr, Kur’an-ı Kerim ayetlerini ve tercümelerini görüntüleme, arama ve dinleme programı. Türkçe olarak kullanılabilen program Kur’an’ı anlayarak okumak isteyenler, ayrıntılı olarak incelemek isteyenere hitap ediyor. Açık kaynak kodlu olması ve ücretsiz indirilebiliyor olması da güzel.

Windows işletim sistemli bilgisayar kullanıcılarına yönelik hazırlanan Kur’anı Kerim programının karşılama ekranı ayet, ayet hakkında bilgiler (kaçıncı sure, ayet sayısı, cüz ve nüzul sayısı), dinleme ve arama bölümünden oluşuyor. Dilediğiniz surenin dilediğiniz ayetine hızlıca ulaşabilmeniz için ayrıca bir seçim menüsü yer alıyor. Gelişmiş arama menüsünden merak edilen bir konu hakkında bilgiye ulaşmak oldukça kolay. Okuma miktarı, cuz, sure, hizip, ayet, sayfa gibi kriterlerle sınırlandırma seçeneklerinin olması da günlük olarak düzenli okuma yapmaya yardımcı olması açısından harika olmuş.

Türkçe Kur’an meallerini aktarma seçeneği de sunan program dediğim gibi Kutsal Kitabımız Kur’an’ı anlayarak okumak isteyenlere yönelik hazırlanmış, detaylı ve temiz arayüzüyle istenilen bilgiye ulaşma imkanı tanıyor.

Not: Programın çalışması için Java kurmanız gerekiyor. Java yüklü olduğu halde “Failed to find Java VM” hatası alıyorsanız, programın 32-bit sürümünü indirip kurun.
Not2: Programı Türkçe kullanmak için Tools – Options – Language altında Turkish olarak seçmeniz ve OK ile onaylamanız gerekiyor.
Not3: Türkçe mealler yüklü gelmiyor. http://zekr.org/resources.html adresinden indirip programda Araçlar – Ekle – Meal ile indirdiğiniz zipli dosyayı gösterip sonrasında Görünüm – Meal altından indirdiğiniz meali göstermeniz gerekiyor.