Tamindir Gündem 18. Bölüm
Tamindir Gündem 18. Bölüm

Tamindir Gündem 18. Bölüm

Haftalık Teknoloji Haberleri 18. Bölüm - 11.07.2012

1- 41 MP Kamerasıyla Nokia 808 PureView Türkiye'ye Geliyor

Nokia, 41 MP kamera sensörüne sahip 808 PureView adını taşıyan akıllı telefonu Türkiye’de satışa sunmaya hazırlanıyor. 12 Temmuz itibariyle raflarda görmeye başlayacağımız ürün için belirlenen etiket fiyatı ise 1500 TL.

2- Archos 97 Carbon Tablet Tanıtıldı

Ekonomik Android tablet üretmesiyle tanınan Archos, Android Ice Cream Sandwich işletim sistemine sahip ilk ürününü tanıttı. 9.7 inçlik IPS ekranı bulunan yeni Archos tabletin $249 etiket fiyatıyla bu ay içinde satışa çıkacağı bildirilirken, cihazın Türkiye’ye ne zaman geleceği henüz bilinmiyor.

3- Galaxy Note 2 Sesleri Yükseliyor

Mobil dünyaya yepyeni bir soluk getiren Galaxy Note isimli akıllı telefonun ikinci versiyonu ile ilgili haberler arttı. Galaxy Note 2’nin 5.5 inçlik ekrana ve 12 MP’lik kameraya sahip olması beklenirken, cihazın Ekim ayında Samsung tarafından gerçekleştirilecek özel bir etkinlikle tanıtılması bekleniyor.

4- Son iPad Mini Söylentileri

Steve Jobs’ın bir tablet için kabul edilemez bulduğu 7 inçlik tablet modeli artık Apple’a da çok yakın görünüyor. Zira önemli kaynaklara göre Apple, 7.85 inçlik ekrana sahip ve iPad Mini adını taşıması beklenen bir tablet üzerinde çalışıyor. $299 etiket fiyatıyla satışa sunulacağı öngörülen ürünün Ekim ayında görücüyle çıkması bekleniyor.

5- Amazon Akıllı Telefon Pazarına Girmeye Hazırlanıyor

Ürettiği Kindle Fire isimli tablet bilgisayarla mobil sektörü şöyle bir yoklayan Amazon, şimdi de akıllı telefon dünyasına göz dikmiş görünüyor. Bloomberg’in haberine göre Amazon, iPhone ve Samsung akıllı telefonlarının da üreticiliğini yapan Çinli firma Foxconn ile görüş halinde. Foxconn ve Amazon’un iş birliği yapmaları halinde bu yıl sonunda ya da önümüzdeki yılın ilk aylarında Amazon akıllı telefonları görebileceğiz.

6- Mozilla'nın Mobil İşletim Sistemi Firefox OS

Mozilla’nın 2011’den bu yana “Boot 2 Gecko” adıyla yaptığı çalışmalar artık daha yüksek sesle ve Firefox OS adıyla anılacak. Şirketin yaptığı açıklamaya göre HTML5 teknolojisini temel alan bu yeni mobil işletim sistemi açık kaynak kodlu olacak. Android’in açık kaynak kod cephesindeki en büyük rakibi olması beklenen Firefox OS yüklü akıllı telefonlar ilk olarak 2013 yılında piyasaya sürülecek.

7- Google Chrome İçin Kamera ve Mikrofon Desteği Geliyor

İnternet tarayıcıları dünyasına yaratıcılık katan Google Chrome durmak bilmiyor. Chrome blogu üzerinden yapılan açıklamaya göre Chrome kullanıcıları, bir sonraki sürümle birlikte Adobe Flash ya da Silverlight kurmaya gerek kalmadan tarayıcı üzerinden web kameralarını kullanabilecekler. HTML5 teknolojisine dair bir API ile bu özelliği bünyesine katmaya hazırlanan Chrome, kullanıcıların oyun kolu ile Chrome oyunları oynaması üzerinde de çalışmalarını geliştirdi.8- Microsoft Office 1 Milyardan Fazla Kullanıcıya Ulaştı

Microsoft Global İş Ortaklığı Konferansı kapsamında konuşan Microsoft Office'in sorumlu yöneticisi Kurt DelBene yaptığı açıklamada, ilk lansmanı 1989 yılında gerçekleştirilen Office'in şimdiye kadar 1 milyardan fazla bilgisayar kullanıcısıyla buluştuğunu duyurdu.

9- Google +1 Butonu Bundan Böyle Benzer Sayfaları Tavsiye Edecek

Google'ın +1 butonu bundan böyle kullanıcılara benzer sayfaları da tavsiye edecek. Yeni gelen özellik ile bundan böyle internet üzerinde beğendiğiniz ve +1 düğmesiyle paylaşmak istediğiniz sayfaların yanında Google'ın sizin için tavsiye ettiği benzer sayfaları da göreceksiniz.

10- DNS Changer Virüsü Nedeniyle İnternet Erişimi Kesildi

9 Temmuz tarihinde DNSChanger virüsüne maruz kalan bir çok kullanıcı güne internet bağlantısından yoksun olarak başladı. Daha önce FBI ve internet servis sağlayıcıları tarafından duyurulan kesinti nedeniyle yaklaşık 100 binin üzerinde kullanıcının internet erişiminin kısıtlandığı bilinmekte.

11- Microsoft Surface Gecikebilir

Microsoft yaptığı açıklamada yeni tablet bilgisayarı Surface’ın Ekim ayında piyasada olacağını duyurdu. Ancak bu durum böyle olmayabilir, Endüstiriyel haber kaynağı DigiTimes’a göre Microsoft, Surface’in üretiminde sıkıntı yaşıyor ve bu yüzden ekimden daha sonra çıkış yapabilir.

12- Android 4.1 Jelly Bean Kaynak Kodları Yayınlandı

Google daha önceden söz verdiği gibi Android 4.1 Jelly Bean’e ait açık kaynak kodlarını yayınladı. Böylelikle geliştiriciler yeni işletim sisteminin kararlı sürümü henüz çıkmadan, üzerinde geliştirmeler yaparak, en kısa zamanda meraklı bekleyişe bir çok telefon modeli için son verebilecekler.

13- Dropbox Ücretli Depolama Servislerinin Alanını 2’ye Katladı

Dropbox, kullanıcılarının şu an ücretli olarak kullandıkları depolama alanlarını ücretlendirmede herhangi bir değişiklik yapmadan iki katına çıkardı. Yeni düzenleme ile 50 gb’lık paket 100 gb’a çıkarken, 100 gb’lık pakette 200 gb’a çıkarıldı. Yapılan bu yeni düzenlemelerin dışında artık Dropbox üzerinde kullanabileceğiniz 500 gb’lık yeni bir pakette bulunmakta.

YORUMLAR