Tamindir Gündem 75. Bölüm
Tamindir Gündem 75. Bölüm

Tamindir Gündem 75. Bölüm

1 - Google Keep'e Hatırlatıcı Özelliği Geldi

Android işletim sistemi için Google tarafından hazırlanan kolay kullanımlı ve basit not tutma uygulaması Google Keep güncellendi ve artık kendi notlarınıza hatırlatmalar girmeniz mümkün. Böylece işlerinizin aksamaması için hem zaman hem de konum tabanlı hatırlatma sistemini kullanabilirsiniz.

2-Facebook Yeni Ödeme Sistemini Test Ediyor

Facebook, mobil uygulama satın alımlarında kullanacağı PayPal benzeri yeni sistemi test ettiğini açıkladı. Daha önce kredi sistemini deneyen fakat uygulamalar ile yaşanan sorunlar nedeniyle son verilmişti. Yeni gelecek sistem sayesinde kullanıcılar Facebook hesaplarına üzerine kredi kartı bilgilerini ekleyerek rahatça alışveriş yapabilecekler.

3 - Marissa Mayer'li Yahoo, Google'ı Geride Bıraktı

Yahoo’nun son bir yıldır CEO’su olarak görev yapan Marissa Mayer, şirketin Temmuz 2013’te aylık ziyaretçi adedini Google’ın ötesine taşıdı. Yahoo’nun dünyanın en çok ziyaret edilen web sitesi olması elbette yatırımcılar tarafından da sevinçle karşılandı.

4 - LINE Sadece Sticker Satarak Ayda 10 Milyon Dolar Kazanıyor

Ücretsiz mesajlaşma ve arama uygulaması LINE’ın içerisinde yer alan sticker sisteminde ücretsiz stickerlar olsa da ücretli olanlar da uygulama içerisinden satılıyor. Sadece bunların satışından şirketin aylık 10 milyon dolar gelir elde ettiği açıklandı ve LINE’ın hızlanan yükselişi önlenemeyecek gibi görünüyor.

5 - Skype, Windows 8.1 ile Birlikte Yüklü Gelecek

Kullanıcıların hevesle bekledikleri Windows 8.1 işletim sisteminin içerisinde Skype’ın yüklü ve hazır olarak geleceği şirket tarafından açıklandı. MSN Messenger’ın kapatılmasının ardından en popüler mesajlaşma uygulamalarından birisi haline gelen Skype’ın bu adımla birlikte daha da popüler hale gelmesi bekleniyor.

6- Google 5 Dakika Kesildi, İnternet Öldü

Geçtiğimiz hafta Google arama motorunda yaşanan bir kesinti nedeniyle dünya çapındaki internet trafiği büyük ölçüde düştü. Sadece 5 dakika süren kesinti eğer Google tamamen kesilseydi ne yapardık sorusunu akla getirdi. 

7- Mark Zuckerberg internet.org'yi Duyurdu

Mark Zuckerberg dünya çapında internet erişimi olmayan 5 milyar insana internet ulaştırmak için geliştirilen internet.org adlı projeyi duyurdu. Projede Facebook’un yanında Samsung, Nokia, Ericsson, Qualcomm ve Opera gibi devlerin de imzası var. 

8- Vine Rakiplerine Rağmen 40 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Çıkışının ardından yaklaşık 7 ay gibi kısa bir süre geçen Vine, 40 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaştı. Twitter, kullanıcıların 6 saniyelik videolar çekerek paylaşmalarına imkan tanıyan uygulamanın başarısını Vine’ın Twitter hesabı üzerinden attığı tweet ile duyurdu.

9- Google Chrome 29 Yayınlandı

Popüler internet tarayıcısı Google Chrome’un 29. sürümü yayınlandı. Tüm ayarların sıfırlanabildiği reset butonu ve çok amaçlı adres çubuğu için geliştirilen öneriler güncellemenin en dikkat çekici özelliklerinden birkaçı.

10- Twitter Artık Sizi Yakınınızdaki Etkinliklerden Haberdar Edecek

Twitter yakınlarınızda gerçekleşen ve yüksek ilgi toplayan canlı etkinlikleri size özel bir bildiri sistemiyle duyuracak bir sistemi test ediyor. Konserler, açılışlar gibi etkinliklerin yanında televizyon yayınları da yeni sistemle bildirilebilecek.

11- Facebook Embed Özelliğini Herkese Açtı

Facebook’un geçtiğimiz ay duyurduğu, ilk aşamada belirli şirketlerin kullanımına sunduğu Embed özelliği bir aylık deneme sürecini tamamladı. Facebook’ta paylaştığınız gönderileri websitenizin bir köşesine iliştirmenize imkan tanıyan özellik, herkesin kullanımına açıldı.

12- Türkiye'nin İlk Yerli Akıllı Telefonu Turkcell T40 Tanıtıldı

Turkcell, tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen T serisinin yeni üyesi T40’ı tanıttı. 6 ay sonunda geliştirilme aşaması tamamlanan T40, donanım özelliklerinin yanı sıra Türk motifleriyle süslenmiş arka kapak ve ses tasarımları ile dikkat çekiyor.

13- E-Bilet Uygulaması Devrede

Stadlarda yaşanan şiddet ve düzensizliğin önüne geçilmek amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu tarafından uygulamaya konulan E-bilet sisteminin ilk denemesi Atatürk Olimpiyat Stadı’nda Tamer Taşpınar tarafından yapıldı. Macaristan, İtalya, İngiltere ve İspanya’da planlama aşamasındaki bu uygulama, Avrupa’nın önde gelen kulüpleri Barcelona, Bayern Münih’te test edildi, ancak maliyetinden dolayı uygulamaya geçilmedi.

14- iOS Kullanıcıları WhatsApp ile Artık Daha Uzun Videolar Gönderebilecek

Çok sayıda kullanıcısıyla en popüler mesajlaşma uygulamaları arasında yer alan WhatsApp’ın iOS sürümü güncellendi. Güncellemeyle birlikte kullanıcılar artık uygulama üzerinden daha uzun videolar gönderebilecek.

15- Google+ Tercüme Yapmayı Öğreniyor

Google’ın günden güne geliştirilen özellikleriyle dikkat çeken sosyal medya aracı Google Plus bir yeniliğe daha imza atmaya hazırlanıyor. Bu yenilik sayesinde kullanıcılar, paylaşımları ve yorumları direkt olarak kendi dillerine çevirebilecekler.

YORUMLAR