Dragon Heart (windows)

Dragon Heart

Dragon Heart
ÜCRETSİZ
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

Dragon Heart, sıra tabanlı dövüş sistemiyle beraber fantastik dünyasıyla ortaya çıkmış bir MMORPG oyunudur.

Korkunç zindanlar, eşsiz zindan savaşları, keşfetmesi aylar alacak fantastik bir dünya ve bu dünyanın şampiyonları olmak üzere küllerinden doğan karakterler; yani siz. Online oyunlardaki tanıtımlardan hiçbir zaman bir şeyler kapamayacağınız gibi, Dragon Heart'ın bu inceleme yazısında da yukarıda bahsettiğim tarzda bir açılış yapmak istemezdim ama oldu. Çünkü Dragon Heart hakkında nereden başlasam bilmiyorum!

Dragon Heart, piyasada tonlarca bulunan iki boyutlu grafik motoruyla oluşturulmuş sıra tabanlı bir MMORPG. Alışkın olduğunuz oynanışı, çoğu yerden andıran grafikleri ve oyun içi konseptlerine kadar aslında Dragon Heart bir online oyuncusu için hiç de yabancı olan bir oyun değil. Onu güzel yapan da, bunlarla birlikte kendine özgü havası ve yönlendirmeleri. Hemen Dragon Heart'ın neden oynanabilir bir online oyun olduğuna geçmek istiyorum.

Oyunun dünyasına adım attığınız anda elbette çoktan karakterinizi yaratmış oluyorsunuz. Bu noktada diğer ücretsiz MMORPG'lerden hiçbir fark bulunmadığı için burayı hızlı geçeceğim; zira "sınıfını seç, biraz da tipini farklı yap" modeli Dragon Heart'ta da karşımıza çıkıyor. Bundan hemen sonra oyunun sizi yönlendirmesi de normalde alışkın olduğumuz bir durum, ancak işler Dragon Heart'ta çok daha güven verici. Hatırlarsınız, bu tarz bir oyunda ekranın dört bir yanından çıkan bildirimler yüzünden daha başlamadan oyundan soğur, bir on dakika sonra da bir daha oynamamak üzere oyunu silersiniz. İşte Dragon Heart bu noktada kartlarını doğru oynayarak, oyuncu dostu bir başlangıç ekranı kullanmış.

Çoğu MMORPG'de olduğu gibi çeşitli görev diyaloglarıyla ilerliyor ve savaşlara başlıyoruz. Dragon Heart'ın savaş sistemi sıra tabanlı bir sisteme dayalı. Bu noktada da işin içine strateji girdiği için yine türü sevenlere ayrıca bir selam çakıyor oyun. Savaşlarda size yardımcı olacak bir sürü evcil hayvan (tabii bu zebanilere evcil denirse!) ve özel eşyalar da var. Karakterinizi güçlendirmek için zebanilerin kol gezdiği bu dünyada avlanıyor ve görevlerimizi tamamlıyoruz. Oyun Kore temelli bir oyun olduğu için çeviriler (İngilizce olsa bile) bazen gerçekten ızdırap olabiliyor. Diyaloglar, görev konusunda büyük önem taşıdığı için kimi yerlerde basit bir görevi bile anlamak imkansız hale dönüşebiliyor.

Grafikler olarak ise Dragon Heart rakiplerine oranla bir tık daha yukarıda gibi. 2 boyutlu grafik motoruyla oluşturulmuş olsa da başarılı animasyonlar ve yetenek efektleri durumu bir hayli toparlayan cinsten. Özellikle bu tür söz konusu olduğunda çok kötü örneklere denk geldiğimiz için Dragon Heart bu sınavdan geçmiş sayılıyor. Karakter tasarımları da yine aynı şekilde rakiplere göre daha iyi durumda. En azından değiştirdiğiniz ekipmanları görebiliyor ve hepsinin kombinasyonuna göre oyun içerisinde "şekil" yapabiliyorsunuz.

Dragon Heart, MMORPG'den hoşlananlar için basit, ancak dolu bir içerik sunuyor. Ücretsiz olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var, ancak elbette her online oyunda olduğu gibi bu oyunda da gerçek parayla birçok şey almanız mümkün. Mesela savaşlarda yanınızda gezen küçük şeytan hiç fena durmuyor. (Sakın almayın)

ARTILAR

Yetenek efektleri ve genel animasyonlar

Ferah arayüz

EKSİLER

Oyuncuyu başına saracak bir görev dizilimi yok

Diyalog çevirileri inanılmaz kötü

RPG ögesi yok denecek kadar az

YORUMLAR