16GB iPhone ile Nasıl Yaşanır?

16GB iPhone'unuzda boş alan açmak (yer sorununu çözmek) için göz atmanız gereken noktalar.

16GB iPhone ile Nasıl Yaşanır?

iPhone’ların ikinci el fiyatları bile ülkemizde ateş pahası olduğundan çoğu kullanıcı 16GB iPhone almayı tercih ediyor ve iPhone’larda microSD desteği bulunmadığından belli bir sürenin ardından yer sorunu yaşanmaya başlanıyor. Fotoğraf ve videolar, oyun verileri, yedekler, yazılım güncellemeleri derken depolama hatası kaçınılmaz oluyor. Bu noktada 16GB iPhone modelini satın alıp ta sonradan pişmanlık duyan kullanıcılarımız için yer kazandıran birkaç ipucu paylaşalım dedik.

Hemen her işimizi gördüğümüz akıllı telefonlarda 16GB depolama alanı sunan modelleri görmek istemesek te üreticiler karşımıza çıkarmaktan vazgeçmiyor. Günümüzde konuşmamamız bile gereken bu depolama alanı Android işletim sistemli telefonlarda hafıza kartı seçeneği olduğundan fazla sorun olmasa da iOS cihazlarda bir noktadan sonra sorun halini alıyor. Elbette iOS cihazlara özel hafıza kartı üreten firmalar ancak iPhone’un kendi bu seçeneği sunmadığından ayrı bir aparatla halletmeyi hem çoğu kişi sıcak bakmıyor, hem de bu ürünler ülkemizde gereğinden fazla fiyata satılıyorlar. 16GB iPhone için zaten milyarlarca veren bir kullanıcı ayrıca masrafa girmek istemiyor. Siz de tercihinizi 16GB modelden yana yaptıysanız telefonunuzda boş alan açmanızda yardımcı olacak birkaç ipucu paylaşmak istiyoruz.

Fotoğraf ve Videoları Tutmayın:

iPhone’unuzda fazlasıyla fotoğraf ve video çekiyorsanız, daha az çekim yapma, daha düşük çözünürlükte çekme veya iPhone 6s kullanıcısı iseniz Live Photos’u kapatma gibi saçma önerilerde tabii ki bulunmayacağınız. iPhone’unuzun çekici bulduğunuz özelliklerini kısmak yerine fotoğraf ve videolarınızı yerel alan yerine Google Photos ve Flickr gibi çektiğiniz fotoğraf ve videoları otomatik olarak buluta aktaran uygulamaları yükleyin. Ayrıca fotoğraf ve videolarınızn yerel kopyalarını silmeyi, her daim bakıp içlenmeyeceklerinizi bilgisayarınıza atın. Fotoğraf Yayını’nı kapatmayı da unutmayın.

Müziklerinizi Yerel Alanda Saklamayın:

İşe, okula giderken ve dönüşte yolu müzik dinleyerek geçirmeyi sevenler arasındaysanız müziklerinizi yerel alanda saklamak yerine Spotify, Apple Music, Google Play Müzik gibi bulut servisleri kullanın. Müzik arşivinizi iPhone’unuza aktarmak yerine en çok dinlediğiniz şarkıların yer aldığı özel çalma listeleri hazırlayın. Bu noktada mobil verinizden fazla harcamamak için tercih ettiğiniz müzik servisinde kaliteli müzik akışı seçeneği varsa kapatmanızı, bilgisayarınızdan buluta aktarma imkanı sunan müzik servislerini kullanmanızı öneririz.

Google'dan Erişebileceğiniz İçeriklerin Uygulamalarını Yüklemeyin:

Google üzerinden ulaşabileceğiniz servisler için ayrıca özel uygulamalarını telefonunuza kurmayın. Örneğin; Vikipedi içeriğine göz atmak için Wikipedia uygulamasına, kelime/cümle çevirisi yapmak için Google Translate uygulamasına, işlem yapmak için özel bir hesap makinesi uygulamasına, sinema seanslarına veya beğendiğiniz oyuncunun tüm filmlerini görmek çin sinema uygulamasına ihtiyacınız yok. Bu örnekler tabii ki çoğaltılabilir. Tabii ki sosyal ağ, mail uygulamaları gibi anlık bildirim sunan sürekli takip etmek durumunda olduğunuz uygulamaları iPhone’unuzdan ayıramazsınız. Sadece Google’ın sunduğu basit servislerden bahsediyoruz.

Sadece Sık Oynadığınız Oyunlarınız Kalsın:

iPhone’unuzdaki oyunların kayıt verileri sandığınızdan daha fazla alan kaplar. AAA kalitesinde boyutu gb’lara varan kaliteli yapımların kayıt dosyaları da fazlasıyla alan kaplıyor. Oyun oynamayı seven biriyseniz bitirdiğiniz, bir heves yükleyip hiç oynamadığınız oyunları direkt silin ve sadece her gün sıklıkla oynadığınız oyunları tutun.

Okuma Listelerinize Göz Atın:

iPhone’unuzda kitap okumayı seviyorsanız yanınızda ufak bir kütüphane taşımak yerine okuduğunuz kitapları saklamak yerine silin. Ayrıca Pocket gibi sonradan izlemek veya okumak üzere dosya saklama seçeneği sunan uygulamalar kullanıyorsanız üşenmeden sil butonuna dokunarak çevrimdışı içerikleri ortadan kaldırın.

Uygulamalarınıza, Mesajlarınıza Göz Atın:

iPhone’unuzda sizden habersiz veri depolayan uygulamaları tespit etmek, vakti zamanında yükleyip bir göz atıp sonra hiç kullanmadığınız uygulamaları silmek, kısa mesajları saklamak yerine direkt silmek te telefonunuzda boş alan yaratacaktır. Bunlar haricinde "iPhone 6s ve 6s Plus 16GB Cihazlarda Bellek Sıkıntısı Yaşamamak İçin Basit Çözümler" blog yazımıza da göz atabilirsiniz.

iPhone Hafıza Dolu Uyarısından Kurtulmak İçin Yapabileceğiniz 5 Hızlı Ayar

YORUMLAR