8 Yıl İçinde iPhone Kendini Nasıl Yeniledi, İşte Rakamlarla Apple iPhone'un Dünü ve Bugünü

8 sene içerisinde ilk iPhone'dan bugüne kadar tüm iPhone neslinin gelişim grafiğini bir araya topladık.

8 Yıl İçinde iPhone Kendini Nasıl Yeniledi, İşte Rakamlarla Apple iPhone'un Dünü ve Bugünü

iPhone cihazlarının kaportasının altındaki değişiklikleri hiç merak ettiniz mi? Mutlaka her nesil iPhone’un bir öncekinden farkı olduğunu biliyorsunuzdur, ancak bu rakamları birer tablo olarak görürseniz daha etkilenebileceğinizi düşünüyorum. 2007 yılından bu yana iPhone’un geçirdiği evrim aslında rakamlarla ve grafiklerle daha iyi anlaşılabiliyor.

Aşağıda inceleyebileceğiniz 9 tablo, 8 yıllık iPhone cihaz evriminin son derece net ve anlaşılabilir dokümanları olarak da önem taşıyor. Apple Ar-Ge departmanının yıllar boyunca cihazları nereden nereye taşıdığını da objektif olarak ifade ediyor. 

iPhone kalınlıkları ve ağırlıkları

Elbette 8 yıl içinde ilk göze çarpan ve hissedilen değişiklikler cihazların kalınlıklarına ve ağırlıklarına yansıyor. Cihazların hissedilir bir şekilde bu yoğunluklarını değiştirdiği dikkat çekiyor.

iPhone İşlemcilerinin Evrimi

Bu tablo çekirdek hızlarının göreceli olarak artarken, işlemci boyutlarının ne kadar küçüldüğünün bir kanıtı. Bu çapraz gösterge cihazların elbette hızını da çok etkiliyor. 

iPhone depolama özellikleri

iPhone serisi elbette depolamayı ön planda tutarak 8 yıl içerisinde hem farklı, hem de birden fazla seçenek sunmaya başlayarak piyasada boy gösterdiler.

Ekran boyutları ve piksel kalitesi

Bu tablo ppi kalitesinin (inç kareye düşen piksel sayısı) daha yoğunlaşarak daha net ve keskin görüntü verebilen iPhone'ların ne kar hızlı geliştirildiğini kanıtlıyor. 

Kamera çözünürlükleri (video ve fotoğraf)

iPhone cihazlar yüksek megapiksel peşinde çok koşmadılar, ancak geliştirilmiş lensler sayesinde son derece kaliteli fotoğraflar çekerken her zaman Android telefonlarla yarışmayı başardılar. Öte yandan 4K video çekebilen iPhone 6s serisi çıtayı oldukça yükseltti.

Ekran piksel kapasitesi

iPhone ekranları büyürken ekranı kaplayan piksel sayısı da fazlalaştı. Böylelikle daha net ve renkli bir kullanıcı arayüzü mümkün oldu. 

Piksel sayına göre batarya tüketim oranları

Ekranı kaplayan piksel sayısı arttıkça iPhone'ların batarya kapasitelerinin de değiştiği fark ediliyor.

 Donanım işlevine göre batarya kullanım oranları

Elbette iPhone'lar donanım işlevlerine göre farklı batarya kullanma oranlarına sahip. Yukarıda hangi işlevin ne kadar batarya tükettiğini görebilmek mümkün. 

Mac İşletim Sistemlerinin Resimli Tarihi

Phone 6s Plus'ta Bulunup iPhone 6s'te Bulunmayan Kamera Özelliği

YORUMLAR