Apple'ın Seçtiği 2015'in En İyi iPhone Uygulamaları

Apple, 2015'in en iyi uygulamalarını seçti. İşte iPhone'unuzda kullanabileceğiniz ödüllü uygulamalar.

Apple'ın Seçtiği 2015'in En İyi iPhone Uygulamaları

Her sene olduğu gibi Apple Türkiye’de ve dünya genelinde en çok kullanılan başka bir deyişle en fazla ilgi gören uygulamaların listesini açıkladı. 2015’in En İyileri listesine girmeye hak kazanan uygulamalar farklı kategorilerde karşımıza çıkıyor.

Apple tarafında bildiğiniz üzere yılın en iyi uygulama ve oyunları seçilirken ülke bazlı yapılıyor, bu bağlamda da Apple ile Apple Türkiye’nin favorileri farklılık gösteriyor. Ancak 2015 senesinde durum biraz değişimiş gibi görünüyor. 2015’in enleri etiketini taşıyan uygulamalar arasında dünya genelinde en çok ilgi görenlere ve Türkiye’de en yaygın kullanılanlara, popüler olanlara başlıklar halinde yer verilmiş. Daha fazla uzatmadan Apple’ın gözünde 2015’in en iyi iPhone uygulamalarına geçmek istiyorum:

Periscope:

Twitter’ın canlı yayın uygulaması Periscope, Apple’dan yılın en iyi uygulaması ödülünü almayı başarmış. İlk etapta ünlüler tarafından sıklıkla kullanılan sonrasında kullanıcılar trafından da yaygın olarak kullanılmaya başlanan Periscope’un ülkemizde kapatılması bir ara gündemdeydi ancak böyle bir şeyle karşılaşmadık. Sürekli güncellemelerle daha da kullanışlı hale getirilen uygulamanın tamamen ücretsiz olması da ilgiyi artırdı.

Scorp:

Apple Türkiye’nin 2015’in en iyileri listesine girmeye hak kazanan Scorp, çoğunlukla üniversite öğrencileri tarafından sıklıkla kullanılan sosyal ağ uygulamasında tüm içerikler 15 saniyelik videolardan oluşuyor. Kullanıcılar ilgi alanlarına giren konu başlıklarını seçiyor ve o konu üzerinde çektikleri videoları paylaşıyor.

Enlight:

Yılın en iyi uygulaması Periscope’dan sonra listenin başında kendisine yer bulan Enlight, ülkemizde 10 TL gibi yüksek sayılabilecek fiyat etiketine sahip olmasına karşın büyük ilgi gördü. Kullanıcılardan “Kesinlikle en iyi fotoğraf düzenleme uygulaması” “Harika, süper” olarak karşıladıkları fotoğraf uygulamasına baktığımızda hem kullanımının rahat hem de sunulan araçların çokluğu gözümüze çarpıyor. Adobe Photoshop kadar kaliteli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Robinhood:

Borsayla ilgilenen kullanıcılara özel hazırlanan Robinhood, Apple’dan en iyi tasarım ödülü almış. Kullanıcıların ücretsiz olarak hisse senedi alım satımı yapabildikleri, sıfır komisyonla bunu yapmalarına izin veren uygulama borsacıların yakın takibinde. Apple Watch’la da kullanılabilen borsa uygulamasının henüz ülkemize açılmadığını belirtelim. Tasarım ödülü alan bir uygulamanın nasıl göründüğünü merak ediyor, borsayla ilgileniyorsanız mağaza değişimi yaparak göz atabilirsiniz.

Workflow:

Apple Watch’la da kullanılabilen verimlilik uygulaması Workflow, Apple’ın listesine 2015’in en yenilikçi uygulaması olarak giriyor. Kullanıcıların sıklıkla kullandıkları uygulamaları birbirine bağlayarak farklı görevleri tek bir yerden yönetebilmelerine imkan tanıyan kişisel otomasyon aracı ile dinlenen şarkıyı Tweetlemek, web sayfasındaki tüm resimleri indirmek, tek dokunuşla yol tarifi almak, kişileri ana ekrana taşımak, hızıl mesaj göndermek gibi farklı işlemleri olduğundan çok daha hızlı yapmak mümkün.

Instagram:

Olmazsa olmaz uygulamalar arasında olan Instagram da listede. “Yenilikçi bir uygulama değil”, “Her gün hepimizin kullandığı fotoğraf paylaşma uygulaması” diyebilirsiniz ancak 2015’in en iyileri listesine iPhone 6s’e özel bir ekran teknolojisi olan 3D Touch’ı en iyi şekilde kullanan uygulama olarak giriyor. iPhone 6s kullanıcılarına hızlıca paylaşımda bulunmai etkinlikleri görme, direkt mesajlara bakma, kullanıcı profiline girmeden son fotoğraflarına bakma gibi kolaylıklar sunuyor.

HBO Now:

Henüz ülkemizde yayında olmayan HBO Now’da daha çok yurt dışında oynayan popüler diziler bulunuyor. Game of Thrones, True Detective, The Jinx, Girls, The Sopranos, The Wire ve daha pek çok ünlü yapımın tüm sezonlarına ulaşmak mümkün. Bir aylık ücretsiz deneme süresinin ardından aylık 14.99 dolar fiyatlandırması var.

Hopper:

2015’in en iyileri listesindeki tek seyahat uygulaması olarak gözümüze çarpan Hopper, sıklıkla uçuş yapan kullanıcılar için en iyi seçeneklerden. Yurt içi ve yurt dışı uçuşlarını destekleyen uygulamada kullanıcının şehrindeki ve gideceği şehirdeki hava alanını seçmesi kafi oluyor. Sonrasında hava yolu şirketleri araştırılıyor ve kullanıcının en uygun bileti satın alabileceği tarih karşısına çıkarılıyor. Dünya genelinde 1.5 milyon indirmeye ulaşan, 2 milyondan fazla sorgunun gerçekleştirildiği seyahat uygulamasının tek eksiği İngilizce olması.

Darkroom:

Türkçe dil desteğiyle gelen ve ücretsiz olarak sunulan fotoğraf düzenleme uygulaması Darkroom, kullanıcıya renk ve ton ayarı yapma, kendi filtrelerini yapıp paylaşma, aynı fotoğrafa birden fazla filtre uygulama imkanı tanıması ve tüm bu seçenekleri olabildiğince basitleştirilmiş modern arayüz üzerinden vermesiyle rakiplerinden sıyrılıyor.

Lark:

Sağlıklı bir yaşama sahip olmak isteyenlere beslenme alışkanlarını düzene sokma, egzersiz programları sunma, uyku düzenlerini takip etme seçenekleri sunan Lark, Apple’ın 2015 en iyiler listesindeki tek sağlık uygulaması. Sağlıklı beslenme ve egzersiz tavsiyelerinde bulunan uygulamalar arasından sıyrılmasının nedenlerinden biri yaşam koçu gibi davranması sanırız. Sağlıklı kilo vermek isteyenler için harika bir uygulama.

The Everything Machine by Tinybop Inc:

2015’in en iyi uygulamaları listesinde ilk 10’a girmeyi başaran The Everything Machine, teknolojiye ilgi duyan çocukların da rahatlıkla kullanabileceği bir eğitim uygulaması. iOS cihazların donanım ve sensörlerini kullanarak hayal güçleri dahilinde yaratıcı şeyler ortaya çıkarmalarına imkan tanıyan görsel programlama uygulamasının Türkçe dil desteği olması da oldukça güzel.

  1. Apple'ın Seçtiği 2015'in En İyi iPhone Uygulamaları
  2. Türkiye'den 2015'in En İyileri:

YORUMLAR