Daha Hızlı Bir Google Chrome için Yapmanız Gereken 11 İnce Ayar

Google Chrome'u hızlandırmak için yapabileceğiniz Chrome hızlandırma yöntemlerini teker teker inceledik. Rehberimize göz atarak siz de Chrome'u daha hızlı kullanmaya başlayın.

Daha Hızlı Bir Google Chrome için Yapmanız Gereken 11 İnce Ayar

Hem bilgisayar hem de mobil kullanıcılarının pek çoğunun severek kullandığı tarayıcı Google Chrome, zaman zaman yavaşlaması nedeniyle kullanıcıların canını sıkabiliyor. İçerisinde yer alan uygulama, eklenti ve özellikler nedeniyle yavaşlamalara maruz kalabilen Google Chrome'u hızlandırmanız için yapabileceğiniz 11 ince ayarı sizlerle paylaşarak eğer yavaşlama sorunu yaşarsanız hızlandırmanızı sağlamaya çalıştık.

Google Chrome üzerinde yapabileceğiniz bazı ufak şeyler ve ipuçları ile Chrome tarayıcısını hızlandırmak mümkün. Üstelik bunun için deneyimli bir bir bilgisayar kullanıcısı olmanıza da gerek yok. Aşağıda tek tek açıklayacağımız ince ayarları yaparak Google Chrome'un hem genel hızını hem de hassasiyetini arttırabiliyorsunuz. Sayfa yüklemelerini ve sayfalar arası gezintileri hızlandırabileceğiniz Google Chrome için 11 farklı ince ayar bulunuyor.

Sizlere sunacağımız ince ayrların pek çoğunda gereksiz ya da kullanmayacağınız Chrome özelliklerinin kapatılması bulunuyor. Böylelikle Chrome web sayfalarını daha hızlı yükler ve siz de Chrome'u daha hızlı kullanmış olursunuz. Aşağıdaki ayarlardan anlamadıklarınız olursa ve yeterli bilgiye sahip değilseniz, hepsini tamamen yapmak zorunda değilsiniz. Bu nedenle anlamadığınız yerde durup bir tanıdığınızdan yardım almak yararınıza olacaktır.

1. Gereksiz Uzantıları Pasif Yapın

Google Chrome'un kullanılabilirliğini arttıran uzantılar zamanla kullanılmamaya başlasalar bile Chrome üzerinde aktif olarak kaldıkları sürece az da olsa tarayıcı üzerine yük bindirir. Bu nedenle çok fayda sağlamadığınız ya da zamanında yükleyip kullanmadığınız gereksiz uzantıları Chrome üzerinden kaldırmak Chrome'un üzerindeki yükü hafifletir ve kullandığınız ya da aktif olan eklenti sayısına göre değişiklik gösterecek bir oranda hızlanma sağlanır.

Chrome eklentilerinin büyük çoğunluğu arkaplanda çalışır ve yükleyeceğiniz web sayfaları ekrana gelmeden filtreden geçirirler. Bunun dışında bu eklentiler kendi datalarını da yine internet üzerinden yükledikleri için Chrome'a ekstra yük oluşturuyorlar. Bu yükü azaltmak ve tarayıcı ile birlikte siteler arası gezinti hızınızı arttırmak için gereksiz olan ya da az fayda sağladığınız eklentileri hemen pasif edebilirsiniz.

Uzantıları Pasif Etme:

 • İlk olarak Chrome'un sağ üstündeki 3 çizgili menü tuşuna basıp oradan sırasıyla Ayarlar > Uzantılar sayfasına gitmeniz gerekiyor. Bu işlemi Chrome çubuğuna "chrome://extensions/" yazarak da kolayca yapabilirsiniz.
 • Uzantılar sayfası üzerinde göreceğiniz uzantıları değerlendirerek ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüz ve aktif olarak çalışan eklentilerin sağ taraflarında bulunan tik işaretine tıklayarak pasif edebiliyorsnuz. Bu eklentiler pasif olduktan sonra yine Chrome içinde dururlar fakat çalışmazlar. Yani veri tüketimi yapmadıkları için Chrome'a ekstra yük bindirmezler. Dilerseniz eklentilerin en sağında bulunan çöp kutusu tuşuna basarak eklentileri tamamen de kaldırabiliyorsunuz.

2. Gereksiz Eklentileri Pasif Yapın

Google Chrome üzerinde çalışan Plugin'ler yani eklentiler de uzantılar gibi tarayıcı üzerinde yük oluşturur ve yavaşlamasını sağlar. Google Chrome zaten Google tarafından sağlanan bazı eklentiler kurulu şekilde gelir ve buna ek olarak kendinizde yeni eklentiler ekleyebiliyorsunuz. Zamanla burayı doldurup şişirirseniz ve kullanmadığınız bir çok eklenti olursa Chrome'un hızında gözle görülür bir hız düşüşü yaşabilir. Bu nedenle gerek görmediğiniz ve kullanmadığınız eklentileri devre dışı bırakmak Chrome'u hızlandıracak etkenlerden bir tanesi.

Eklentileri Devre Dışı Bırakma:

 • Chrome içerisinde eklentiler sayfasına girebilmek için adres çubuğuna "chrome://plugins" yazmanız yeterli.
 • Eklentiler sayfasında listelenen eklentiler arasından kullanmadığınız olanları belirleyerek altlarında yer alan "Devre dışı bırak" yazısına tıklamanız yeterli.

3. Gereksiz Web Uygulamalarını Kaldırın

Sadece basit bir tarayıcı olmayan Google Chrome, aynı zamanda web uygulamalarını çalıştırabilen bir uygulama platformu görevi de görüyor. HTML5, CSS ve JavaScript ile yazılan web uygulamalarını Chrome ile çalıştırabiliyorsunuz. Bu uygulamalar uzantı, eklenti ya da web siteleri gibi tüketim yapmıyor olsalar da kullanmadıklarınızı kaldırmanız Chrome'un az da olsa daha hızlı çalışmasını sağlar.

Web Uygulamalarını Silme:

 • Chrome içerisinde yüklü olan Web uygulamalarını görmek için adres çubuğuna "chrome://apss" yazmalısınız.
 • Karşınıza çıkacak olan sayfa üzerinde Chrome ile birlikte kullandığınız web uygulamalarını göreceksiniz. Burada kullanmadığınız uygulamaların üzerine sağ tıklayarak "Chrome'dan kaldır" seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Böylece Chrome üzerinde gereksiz web uygulamaları kolayca kaldırmış olursunuz.

4. Kaynakları Ön Yüklemeyi Aktif Edin

Chrome'un sunmuş olduğu güzel özelliklerden bir tanesi de ön getiri ya da ön yükleme olarak bildiğimiz kaynakları önceden yükleme işlemi. Ağ tahmini, yazım hatası düzeltm, kaynak ön yükleme ve daha pek çok akıllı özelliğe sahip olan Chrome tarayıcı, açacağınızı tahmin ettiği sayfa ya da linkleri önceden tahmin ederek bu sayfaların kaynak yüklemelerini önceden yapıyor ve böylece sayfayı açacağınız zaman sayfa açılma hızını arttırıyor. Bu ayar standart olarak açık şekilde gelmesine rağmen kontrol ederek kapalıysa açmanızı tavsiye ediyorum.

Kaynak Ön Getirme Aktif Etme:

 • Chrome açıkken sağ üstteki seçenekler menüsüne tıklayarak oradan "Ayarlar" bölümüne giriniz. Karşınıza gelen ekran üzerinde en alt sırada bulunan "Gelişmiş Ayarları Göster..." linkine tıklayarak gelişmiş ayarları görüntüleyin.
 • Gelişmiş ayarlar karşınıza geldiğinde gizlilik bölümü altında yer alan "Sayfaları daha hızlı yüklemek için kaynakları ön getir" seçeneğinin önündeki kutuyu işaretleyiniz. Eğer işaretliyse herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok. İşaretli değilse işaretleyerek bu özelliği aktif edip, Chrome'u biraz daha hızlı kullanabiliyorsunuz.

Gizli Deneysel Özellikleri Aktif Edin

Google Chrome tarayıcısı üzerinde gözle görünür şekilde kullanabileceğiniz pek çok özellik sunulduğu gibi geliştiricilere özel ve gizli şekilde sunulan bir takım deneysel özellikler de bulunuyor. Bu özelliklerin bazıları normal kullanıcılar için tasarlanmamış olsalar da, bazılarını etkinleştirerk Chrome hızınızı arttırabilmenüz mümkün oluyor.

Deneysel özelliklerin bazıları tüm cihazlarda çalışmayabilir ya da bilgisayarınız için kullanılması iyi olmayabilir. Zaten bu şekilde bir uyarı da deneysel özelliklerin yer aldığı sayfanın başında yazıyor. Bu yazıyı da okuduktan sonra deneysel özelliklerin bazılarını teker teker aktif ederek deneyebilirsiniz. Deneysel özellikler içerisinde yer alan özellikleri aktif ederek Chrome'un sayfa yükleme hızını arttırmak mümkün.

Deneysel özellikler arasından etkinleştirebileceğiniz en önemli olanlarını sizler için belirleyerek aşağıdaki maddeler halinde sıraladık. Hepsinin nasıl aktif edileceğini ve ne işe yaradığını kolayca öğrenebilirsiniz.

Deneysel Özellikleri Etkinleştirme:

 • Tarayıcınızın arama çubuğuna "chrome://flags" yazarak deneysel özellikler sayfasına giriş yapın.
 • Karşınıza gelen sayfa üzerindeki özellikleri okuyup değerlendirerek altlarında yer alan etkinleştir tuşuna basmanız aktif etmeniz için yeterli. Hızlandırma dışında farklı yan etkiler hissederseniz aynı özelliği pasif ederek kullanmamanız gerekiyor. Bu detayı kesinlikle unutmayın.

5. Deneysel Tuval Özelliklerini Etkinleştirme

Deneysel tuval özelliklerini Chrome üzerinde etkinleştirerek Chrome'un sayfa yükleme hızını ve performansı arttırmak için opak tuvaller kullanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece Chrome deneyiminiz biraz daha hızlanmış olur. Fakat bu özellik deneysel özellikler arasında olduğu için henüz geliştirilme aşamasında. Yani kullanırken bir takım sorunlar yaşayabilirsiniz. Eğer etkinleştirme işlemi yaptıktan sonra sıkıntı yaşarsanız, özelliği kapatarak eski ayarlarınızla kullanmaya devam etmeniz gerekiyor.

Deneysel Tuval Özelliklerini Etkinleştirme:

 • Bu özellikleri etkin edebilmek için adres çubuğuna "chrome://flags/#enable-experimental-canvas-features" yazmanız gerekiyor.
 • Yukarıdaki adresi yazdıktan sonra karşınıza deneysel özellikler sayfası gelecek ve etkinleştirmeniz gereken deneysel tuval özelliklerinin üzerinde sarı çizgi olacak. Böylelikle kolayca etkinleştirme yaparak yeniden yükleme yapıp Chrome'u kullanmaya devam edebilirsiniz.

6. Hızlı Sekme ve Pencere Kapatmayı Etkinleştirin

Deneysel özellikler içerisinde yer alan hızlı sekme ve pencere kapa özelliği Chrome'un tepki süresini hızlandırarak sayfa kapama işlemlerinizin daha kısa sürede tamamlanmasını sağlıyor. Normal şartlarda hızlı olan sekme ve pencere kapama işlemi bu deneysel özellik sayesinde daha da hızlanıyor. Sürekli yeni pencereler açarak kapama gereği duyan kullanıcılar için yararlı bir özellik olabilir.

Hızlı Sekme ve Pencere Kapatmayı Etkinleştirme:

 •  Bu özelliği etkinleştirebilmek için adres çubuğuna "chrome://flags/#enable-fast-unload" yazmanız gerekiyor.
 • Karşınıza gelecek sayfa üzerinde üzeri sarı olarak işaretlenen "Hızlı sekme ve pencere kapatmayı etkinleştir" özelliğinin altındaki etkinleştir tuşuna basarak özelliği aktif edebilir ve Chrome'u hemen yeniden başlatarak özellikten faydalanmaya başlayabilirsiniz.

7. Kaydırma Tahminini Etkinleştirin

Kaydrıma tahmini özelliği sayesinde Chrome parmağınızın daha sonra alacağı konumu tahmin ediyor ve siz daha oraya gitmeden çerçeveyi oluşturarak size zaman kazandırıyor. Deneysel aşamada olan özellik de gelişmiş Chrome, bilgisayar ve internet kullanıcıları için güzel ve yararlı özelliklerden bir tanesi. Etkinliştirmek için yapmanız gerekenler aşağıda yazılı.

Kaydırma Tahminin Etkinleştirme:

 • Kaydırma tahmini etkinştirme için adres çubuğuna yazmanız gereken komut "chrome://flags/#enable-scroll-prediction".
 • Sonrasında karşınıza gelen sayfa üzerinde üzeri sarı ile çizili olan kaydırma tahmini etkinleştirme seçeneğinin altındaki etkinleştir tuşuna basın ve Chrome'u yeniden yükleyerek özelliği aktif olarak kullanmaya başlayın.

8. İlgilenilen Alan için Maksimum Karo Sayısını Ayarlayın

Chrome üzerinde ilgilenilen alan için maksimum karo sayısını belirleyerek, Chrome'un size ilgilendiğiniz şeyler ve tarayıcınızın geçmişine göre daha fazla seçenek sunmasına olanak sağlıyor. Böylece yeni web sitelerini ilgili alan üzerinden çok daha hızlı açabilir hale geliyorsunuz.

Maksimum Karo Sayısını Arttırma:

 • İlk olarak Chrome adres çubuğuna "chrome://flags/#max-tiles-for-interest-area" yazmanız gerekiyor.
 • İkinci aşamada ise üzeri seçili şekilde ekrna gelen karo sayısını arttırma özelliğini kullanarak 512'yi seçmelisiniz. 512'Yi ayarladıktan sonra Chrome'u yeniden başlatmanız özelliği aktif edecektir.

9. Kafes İş Parçacığı Sayısını Belirleme

İsminden dolayı biraz yabancı gelebilir fakat bu deneysel özellik Google Chrome içerisinde resimlerin renderlanma işleminden sorumlu. Kafes iş parçacığı sayısını arttırmak resimlerin Chrome içerisinde render hızını ve dolayısıyla da sayfaların yüklenme hızını arttırır.

Kafes İş Parçacığı Sayısını Arttırma:

 • Bu özellik ile sayıyı arttırmak için öncelikle Chrome adres çubuğuna "chrome://flags/#num-raster-threads" yazmanız gerekiyor.
 • Karşınıza gelen deneysel özellikler sayfasında kafes iş parçacığı sayısı üzeri sarı çizgili olarak görünecektir. Bu özelliğin altındaki kutucaktan 4'ü seçerek Chrome'u yeniden başlatmanız özelliğin aktif olmasını sağlar.

10. Önerilen Arama Sonuçlarını Görüntüleyin

Bu özellik sayesinde bazı özel arama sonuçlarını Omnibox içerisinde otomatik olarak görebiliyor ve böylece sayfa yüklemelerini beklemenize gerek kalmadan Chrome'u daha hızlı kullanabiliyorsunuz. Genellikle sorulardan oluşan aramaları kapsayan bu özellik, yapacağınız aramaların cevaplarını görebilmeniz için sayfa yüklemelerini beklemenizin önüne geçiyor.

Özelliği Aktif Etme:

 • İlk önce adres çubuğuna "chrome://flags/#answers-in-suggest" yazarak deneysel özellikler sayfasına ulaşın.
 • Hemen ardından sarı çizgiyle seçili özelliğin altındaki etkinleştir yazısına tıklayarak özelliği aktif edin ve Chrome'u yeniden başlatarak özelliği kullanmaya başlayın.

11. HTTP için Basit Önbellek Kullanın

Bu deneysel özelliğin etkinleştirilmesi durumunda Google Chrome üzerinde çalışan önbellek sistemini değiştirerek tamamen farklı mekaniklere sahip olan fakat çok daha basit bir önbellek sistemini kullanmaya başlıyor. Bu yeni önbellek sistemi eski önbellek sistemine göre daha hızlı çalıştığı için Chrome deneyiminiz de hızlanıyor.

Basit Önbelleği Aktif Etmek İçin:

 • Chrome adres çubuğuna "chrome://flags/#enable-simple-cache-backend" yazarak basit önbellek ayarlarına gidiniz.
 • Ardından karşınıza gelen özellikler arasında üzeri sarı çizgili görünen basit önbellek seçeneğinin altındaki kutudan "Etkin"i seçerek aktif edin ve Chrome'u yeniden başlatarak basit önbellek ile hızlı Chrome'un tadını çıkartın.

Google Chrome'u daha hızlı kullanabilmenizi sağlayacak olan ince ayarlar rehberimiz şimdilik bu kadar. Burada yer alan ayarların büyük çoğunluğu "Deneysel Özellikler" içerisinde yer alıyor. Bunun anlamı bu özellikler herhangi bir zamanda kaldırılıp devre dışı bırakılabilir ya da standart olarak Google Chrome'a gelebilirler. Bu nedenle belirli zaman aralıkları ile Chrome deneysel özellikler sayfasını kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. Standart bir ev kullanıcıysanız ve bilgisayara ya da internet kullanıma çok hakim değilseniz yukarıda yazılı ayarları değiştirirken dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Tüm bu tavsiyelerle birlikte Google Chrome'u otomatik olarak güncelleştirmiyorsanız, mutlaka otomatik güncelleştirme ile daima güncel ve son sürümde daha güvenli olarak kullanmanızı tavsiye ediyorum. Chrome'u indirmek için "Google Chrome İndir" yazısına tıklayarak ya da alttaki indirme bağlantısından faydalanabilirsiniz.

YORUMLAR