Eski Bilgisayarınızı Çöpe Atmayın, Bu Yöntemlerle Değerlendirin

Eski Bilgisayarınızı Çöpe Atmayın, Bu Yöntemlerle Değerlendirin

Teknoloji sürekli gelişirken bilgisayarlar ve mobil cihazlar da bu gelişmeye ayak uyduruyor. Daha güçlü işlemciler, daha güçlü ekran kartları gibi donanımlar bilgisayarların hesaplama gücünü artırırken kullanılan yazılımlar da buna bağlı olarak daha yüksek sistem gereksinimlerine sahip oluyorlar. Doğal olarak belli bir süre sonra bilgisayarımız güncel teknolojinin gerisinde kalıyor ve ihtiyaçlarımızı karşılamamaya başlıyor.

Peki bilgisayarlarımızın günlük kullanım ihtiyaçlarımızı karşılamaması onu çöpe atmamız için geçerli bir sebep mi? Genelde yavaş çalışan veya kullandığımız programları veya oyunları çalıştırmayan bilgisayarları bir rafa kaldırıp tozlanmasını bekliyoruz veya çöpe atıyoruz. Fakat eski PC'nizi fırlatıp atmak yerine farklı ihtiyaçlar için de kullanabilir, hiç beklemediğiniz bir şekilde işe yaramasını sağlayabilirsiniz. Üstelik eski bilgisayarınız için birçok farklı alternatif kullanım alanı da mevcut. İşte bu yazımızda bu eski bilgisayar değerlendirme yöntemlerinden birkaçını analatacağız.

Dilerseniz bu yöntemlere kısaca göz atalım:

Eski Bilgisayarınızı Güvenlik Kamerası, Bebek Kamerası veya Evcil Hayvan Kamerası Yapın

Bilgisayarınız yeni oyunları veya programları çalıştıramıyor olsa da web kamerası bağlanabilecek ve bu kameradan görüntü alabilecek yeterliliğe sahip olabilir. Bu durumda da bilgisayarınızı oldukça makul fiyatlı (hatta tamamen masrafsız) bir güvenlik kamerası sistemine dönüştürebilirsiniz.

Bilgisayarlarda çeşitli programlar kullanılarak web kamerasından alınan görüntüler online olarak yayınlanabiliyor ve kullanıcılar cep telefonlarından ve tablet gibi mobil cihazlarından veya başka bilgisayarlardan bu görüntülere erişebiliyorlar. Ayrıca bu programlar kamera hareket algıladığında kullanıcılara haber verecek, video kaydedebilecek veya resim çekebilecek şekilde yapılandırılabiliyor.

Bu yazımızda bilgisayarlarınızı da nasıl güvenlik kamerasına dönüştürebileceğinizi anlatmıştık:
Eski Tabletlerinizi ve Akıllı Telefonlarınızı Güvenlik Kamerası Olarak Kullanın

Bu yöntem ile eski bilgisayarınızı tatile çıktığınızda veya evde olmadığınızda beslediğiniz kedi ve köpek gibi hayvanlarınızı takip edebileceğiniz bir evcil hayvan kamerası veya bir bebek kamerası olarak da kullanabilirsiniz.

Eski Bilgisayarınızı Kablosuz Modem Olarak Kullanın

Eğer evinizde veya iş yerinizde kablosuz internetin yeteri derecede çekmemesinden şikayetçiyseniz veya sadece kablolu modeme sahip olduğunuz için kablosuz bağlantı kullanamıyorsanız eski bilgisayarınız imdadınıza yetişebilir. Sadece bir program yükleyerek bilgisayarınızı kablolu internetinizi kablosuz olarak dağıtan veya mevcut bağlantınızın çekim alanını genişleten bir erişim noktasına dönüştürebilirsiniz. Bu işi nasıl yapacağınızı da bu yazımızda anlatmıştık:

Bilgisayarı Kablosuz Modem Olarak Kullanma

Eski Bilgisayarınızı Harici Diske Dönüştürün

Eski bilgisayarınızın ömrü dolmuş olsa bile bazı parçaları halen işinize yarayabilir. Bu parçalardan en önemlisi sabit disk. Eski dizüstü bilgisayarınız veya masaüstü bilgisayarınıza bağlı olan 2.5" veya 3.5" sabit diski piyasada makul fiyatlarla satın alabileceğiniz harddisk kutularıyla bir harici diske dönüştürebilirsiniz.

Harici diskler hemen hemen her alanda işimize yarayabileceği için bilgisayarınızı çöpe atmadan önce bu yöntemi değerlendirmenizde fayda var.

Eski Bilgisayarınızı Dosya veya Yazıcı Sunucusuna Dönüştürün

Eğer evinizde veya iş yerinizde birden fazla bilgisayar kullanıyorsanız çöpe atmaya düşündüğünüz bilgisayarı yedekleme veya dosya paylaşma işi için kullanacağınız bir dosya sunucusuna veya bütün bilgisayarlarınızdan erişebileceğiniz bir yazıcı istasyonuna dönüştürebilirsiniz. Bu işi gerçekleştirebilmeniz için de sadece aynı ağa bağlı olmanız yeterli.

Bilgisayarınızı bir dosya sunucusuna dönüştürdüğünüzde kablosuz ağınıza bağlı televizyonunuz üzerinden bu bilgisayar içinde depolanan müzik ve video dosyalarına erişebilir, diğer bilgisayarlarınızdan da dosyalarınızı görüntüleyebilirsiniz. Yedekleyeceğiniz önemli dosyaları bu bilgisayara göndererek yedekleyebilirsiniz.

Eğer bilgisayarınıza bir yazıcı bağlar ve bu yazıcıyı paylaşıma açarsanız ağınız üzerindeki bütün bilgisayarlar yazıcıya yazdırma komutları gönderebilir. Bu sayede ek yazıcı maliyetinden kurtulursunuz.

Eski Bilgisayarınızı Medya Oynatıcı veya Televizyon Olarak Kullanın

Eğer daha yüksek performanslı bir bilgisayarlar kullanmayı düşünüyorsanız eski bilgisayarınızın performansı video oynatmak için yeterli olabilir. HDMI çıkışlı bir ekran kartı sayesinde bilgisayarınızı televizyonunuza bağlayabilir, onu Netflix gibi internet yayınlarını, dizileri veya dilediğiniz video formatını ya da şarkıyı oynatabileceğiniz, YouTube seyredebileceğiniz bir medya oynatıcıya dönüştürebilirsiniz. Ayrıca kablosuz hoparlörler bağlayarak ev içinde müzik yayını yapabilirsiniz. Mutfağınıza veya diğer odalarınıza ek bir televizyon almayı düşünüyorsanız eski bilgisayarınız imdadınıza yetişebilir. Birçok televizyon kanalı internet üzerinden de yayın yaptığı için televizyon yayını için ek kablo döşeme derdinden kurtulabilirsiniz.

Eski Bilgisayarınızı Retro Oyun Konsoluna Dönüştürün

Eğer reto oyunları seviyorsanız eski bilgisayarınızın sizin için alternatif bir kullanım alanı olabilir. Eskiden televizyonlarımıza bağladığımız oyun konsollarında veya atari salonlarında oynadığımız birçok klasik oyun emülatörler yardımıyla bilgisayarlarda da oynanabiliyor. Biraz emülatörleri araştırarak favoriniz olan oyunları çalıştıran emülatörü kolayca bulabilirsiniz. Bu retro oyun emülatörlerinin güzel yönü ise çalışmak için çok yüksek donanım gücü istememeleri. Bu sayede eski bilgisayarınıza emülatör yükleyebilir, televizyonunuza bağlayarak onu bir retro oyun konsoluna dönüştürebilirsiniz. Birçok emülatör kontrolleri yapılandırmanıza, oyunlarda gamepad kullanmanıza da izin veriyor.

Bilgisayarınızda retro oyunlar için kullanabileceğiniz birkaç emülatöre bu yazımızda değinmiştik:

Windows için En İyi Konsol Emülatörleri

Eski Bilgisayarınızda Linux'ü Deneyin

Eğer düşük performansı nedeniyle bilgisayarınızı gözden çıkardıysanız bir de Linux işletim sistemini deneyin. Windows işletim sistemiyle kıyaslandığında çok daha az sistem kaynağıyla çalışabilen bu işletim sistemi kasılarak çalışan bilgisayarınızın çok daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlayabilir.

Linux işletim sisteminin tek sıkıntısı ise yazılım desteğinin Windows kadar yaygın olmaması. Bu nedenle Linux'ü denemeden önce kullandığınız donanımların Linux uyumlu sürücülerinin olup olmadığını, sıkça kullandığınız programların Linux'ü destekleyip desteklemediğini araştırın.

Linux'un en beğenilen versiyonlarından olan Ubuntu'yu bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz:

Eski Bilgisayarınızı Güvenlik Duvarı Olarak Kullanın

Eğer ağınızın güvenliğine önem veriyorsanız eski bilgisayarınızı bir firewall (güvenlik duvarı) olarak kullanabilirsiniz. Bu yöntem normalde kullandığınız bilgisayar üzerinde firewall yazılımları çalıştırmaktan çok daha güvenli; çünkü harici firewall sayesinde bağlantınıza yapılacak müdahaleler işletim sisteminize erişemeden tespit edilip önlenebiliyor. Harici firewall olarak kullanacağınız bilgisayarda Linux işletim sistemi tercih etmek de mantıklı olacaktır.

Eski Bilgisayarınızın Parçalarını Satın

Belki sizin ihtiyacınız olmayabilir ama, tek bir parçası arızalı olduğu için bilgisayarlarını kullanamayan birçok kişi mevcut. Piyasada zor bulunan veya hiç satılmayan DDR 1, DDR 2 RAM'ler, IDE sabit diskler, eski işlemcileri destekleyen anakartlar veya eski işlemciler zorunlu olarak kullanıcıları bu parçaların 2. ellerini aramaya itiyor. Sahibinden ve Gittigidiyor gibi 2. el ürün satışı yapan sitelerde bu tür parçalarınızı satışa çıkarabilir, bütün olarak bilgisayarınızı sattığınızda elde edeceğiniz paradan daha fazlasını kazanabilirsiniz.

Eski Bilgisayarınızla Bilime Katkıda Bulunun

Eğer bilgisayarınızı siz kullanamıyor olsanız bile hesaplama gücünü bilimsel araştırmalara katkıda bulunmak için bağışlayabilirsiniz. Bu iş için sadece basit bir program indirerek bilgisayarınızı interente bağlı tutmanız da yeterli.

Eski bilgisayarınızı bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak için kullanmanıza imkan tanıyan çeşitli sistemler mevcut. Bu çalışmalardan bir tanesi Stanford Üniversitesi'nin başlattığı Folding projesi. Folding kapsamında çeşitli hastalıklar araştırılıyor ve bu hastalıklara çözüm bulması için çabalanıyor. Yazılımı indirmek ve projeyi desteklemek için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz:

http://folding.stanford.edu/

Bir diğer bilimsel araştırma ise [email protected] Bu araştırmada da dünya dışı zeka arayışı yapılmakta ve bilgisayarınız radyo teleskobu verilerini analiz etmekte. İlgili yazılımı indirmek ve bilgi almak için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz:

http://setiathome.ssl.berkeley.edu/

Eski Bilgisayarınızı İhtiyaç Sahiplerine Bağışlayın

Bilgisayarınız artık sizin ihtiyacınızı karşılamıyor olsa bile inanın ki eski bilgisayarınızdan veya parçalarından faydalanabilecek birçok kişi bulunmakta. Bilgisayarı olmayan bir öğrenciye veya madi durumu kötü olan birilerine bilgisayarınızı bağışlamak hem onu hem de sizi mutlu edecektir. Bu iş için sosyal yardım kurumlarıyla iletişime geçebilirsiniz veya şehrinizin freecycle gruplarına katılabilir, ilan açarak ihtiyacı olanlarla iletişime geçebilirsiniz. Freecycle grupları Facebook gibi sosyal medya siteleri üzerinden çalışmakta. Örnek olarak; Freecycle İstanbul, Freecycle İzmir, Freecycle Ankara Facebook gruplarına katılabilirsiniz ve ihtiyaç sahiplerine ulaşabilirsiniz. 

Eski Bilgisayarınızı Değiştirmenin Zamanı Geldi mi Dersiniz?

Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturun!

YORUMLAR