Instagram'ın e-Ticarette Kullanımı ve Önemi

Instagram en etkili sosyal medya platformlarından biri. Bu durum sadece bireysel kullanıcılar tarafından değil, e-ticaret firmaları için de geçerli.

Instagram'ın e-Ticarette Kullanımı ve Önemi

Fotoğraf ve video paylaşım olanağı sağlayan Instagram, henüz 3 yaşında olmasına rağmen en etkili sosyal medya platformlarından biri. Bu durum sadece bireysel kullanıcılar tarafından değil, e-ticaret yapan tüm firma ve kurumlar için de geçerli.

Özellikle fotoğraf paylaşmayı ve diğer kişilerin paylaşımlarını takip etmek isteyen kullanıcılar için sunduğu özellikler, Instagram'ın tercih edilmesinde ve popüler olmasında en önemli sebep. 150 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip olan Instagram’da kullanıcılar her gün 55 milyona yakın fotoğraf paylaşıyor. Bu noktada sahip olduğu bu potansiyel Instagram'ı büyük markalar ve özellikle de e-ticaret siteleri için önemli pazar aracı haline getiriyor.

Video'nun Instagram'daki durumu

Instagram'ın diğer en önemli özelliklerinden biri, fotoğrafın yanı sıra video paylaşımına da izin veriyor olması. Instagram’ın video özelliğinin, Vine’dan daha uzun süre kayıt seçeneği sunması, özellikle de bir pazarlama aracı olarak videoları kullanmak isteyen e-ticaret sitelerine büyük fırsatlar veriyor.

Instagram’da fotoğraf videodan daha popüler

Video özelliğinin kullanıma sunulduğu ilk gün Instagram'da tam 5 milyon video paylaşıldı. Bu yoğun ilgi kullanıcıların bu platformdaki video paylaşımının en az fotoğraf kadar yoğun olacağını düşündürmüştü. Ancak ilerleyen zamanlarda yapılan analizler durumun böyle seyretmediğini gösteriyor. Bugün Instagram'da paylaşılan videoların fotoğraflara göre oranı sadece yüzde 6 ile sınırlı kalmış. E-ticaret oluşumlarının bu analizleri göz ardı etmemesi gerekiyor. 

Öte yandan, sosyal medyada alışkanlıklar ve eğilimler çok hızlı değişiyor. İlerleyen zamanlarda bu oran da değişebilir. Bu nedenle henüz fazla yoğun olmayan bu alanı değerlendirerek e-ticaret sitelerine, Instagram'dan daha fazla trafik sağlamak için video özelliğini kullanmaları her zaman tavsiye ediliyor.

#nofilter nedir, nasıl kullanılır etkili midir?

Instagram'ın sahip olduğu filtreler, bu platformu fotoğraf paylaşımı yapılan diğer platformlara göre daha farklı ve etkileyici kılıyor. Myfair, Inkwell, Walden gibi popüler filtrelerle kullanıcılar fotoğraflarını orijinalinden çok daha bambaşka bir şekilde paylaşabiliyorlar.

İlginç olan şu ki; Instagram'da #nofilter hashtag'i ile yayınlanan filtresiz fotoğraflar da en fazla paylaşılanlardan. Ancak yapılan analizler bu hashtag ile yayınlanan fotoğrafların diğerleri kadar etkileşim, yorum ya da beğeni toplamadığını ortaya çıkarmış.

Bu yüzden e-ticaret kuruluşlarının bu tip bir hashtag kullanması salık verilmiyor. Ürünlerin Instagram'a yerleştirilmesinde, ürünlerin gerçek fotoğraflarının kullanılması, filtrelerle başkalaştırılmaması çok önemli. Sade bir şekilde sunulan ürün fotoğraflarını etiketlerken #nofilter kullanmamaya özen göstermek gerek. Durum ne kadar dürüstçe olsa da, kullanıcı hashtag takip eğilimi farklı bir strateji gerektiriyor. 

Paylaşımlarda haftanın en önemli günü

Facebook, Twitter ve e-posta pazarlaması için hafta içi yapılan paylaşımların daha etkili olsa da, Instagram için durum tamamen farklı. Instagram’ın bir aynı zamanda bir mobil özel bir sosyal ağ olması,  bu platformda farklı günlerde yapılan paylaşımların etkisinin birbirine yakın olmasını sağlıyor. Çünkü kullanıcılar mobil cihazlarını her an her yerde kullanıyor, bu da son derece geniş bir potansiyel demek. Yapılan analizler tek önemli farkın pazar günleri yaşandığına işaret etmiş. Pazar günleri yapılan paylaşımlar diğer günlere göre daha fazla yorum alıyor ya da beğeniliyorlar.

Kullanıcı sayısı gün geçtikçe artan ve popülerlik kazanmaya devam eden Instagram, e-ticaret sitelerinin pazarlaması için de son derece etkili bir yöntem. Dünyanın büyük markaları bu mecrada olmak için son derece özenli sayfalar hazırlıyorlar.

Instagram Facebook’tan Daha mı İç Karartıcı: Instagram Özçekim Raporu

Yeni Başlayanlar İçin Instagram İpuçları

Instagram Nedir ve Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Hafta Sonu Özel: Firefox 35 Güncellemesi ve Çok Daha Fazlası! - Bölüm 11

2014 Yılında Türkiye Neler İndirdi? - Tamindir 2014 Türkiye İndirme Trendleri Raporu

Ergenlik ve Sosyal Medya Kullanımıyla İlgili Dikkat Çekici Detaylar

YORUMLAR