Mobil Dünyanın Akıllara Durgunluk Veren 2015 Raporları

Mobil Dünyanın Akıllara Durgunluk Veren 2015 Raporları

2014 ve 2015 yılı arasında tavan yapan mobil cihaz kullanım alışkanlığına ait son veriler oldukça etkileyici. Yapılan araştırmalara göre mobil cihaz pazarı, uygulama indirme, çevrimiçi olma kalemleri kümülatif olarak 2014 yılına göre yüzde 39 artış göstermiş.

Bu noktada istatistik kalemlerinin dökümü yapıldığında ortaya çarpıcı rakamlar çıkıyor. Dünyada yaklaşık olarak akıllı telefon kullanıcı sayısı artarken yeni telefon alarak sisteme dahil olanların sayısı Afrika ülkelerinde 73 milyon kişi olarak ölçümlenirken,

 • Ortadoğu’da 108 milyon,
 • Asya –Pasifik bölgesinde 91.1 milyon,
 • Bağımsız Devletler Topluluğu’nda 138 milyon,
 • Avrupa’da 120 milyon,
 • Kuzey ve Güney Amerika’da 108 milyon olarak kayıt altına alınmış. 

Bu rakamlar 2014 yılının artış ivmesinden yüzde 43 daha fazla.  Öte yandan, dünya nüfusunun 7.125 milyar olduğu baz alınan araştırmaya göre, bu nüfusun sadece 3 milyar 148 milyonu internet kullanıyor. Bu rakamın dökümü ise şöyle belirlenmiş,

 • 2015 yılında Avrupa’da aktif internet kullanıcı sayısı 487 milyon kullanıcıya ulaşmış,
 • Afrika’da 193 milyon,
 • Asya – Pasifik ülkelerinde 1 milyar 506 milyon,
 • Kuzey ve Güney Amerika’da 651 milyon,
 • BDT ülkelerinde 170 milyon
 • Ortadoğu’da 141 milyon.

2015 yılı uygulama kullanım istatistikleri

Doğal olarak bu mobil yoğunluk ve tüketici davranışı paralelinde, uygulama marketlerine rağbet de artıyor. Çevrimiçi kullanıcılar artık zamanlarının yüzde 50’den fazlasını dijital ortamlarda geçiriyorlar. Bu durumda uygulamalara yüksek talep olması kaçınılmaz oluyor. Şartlar böyle olunca 2015 yılı mobil uygulama rakamları da aşağıdaki gibi artış göstermiş.

Uygulamalara gelen bu talep doğal olarak ardından farklı mobil istatistikleri de getiriyor. Uygulamalarla daha fazla zaman geçirmeye başlayan mobil kullanıcılar dijital medyaya daha çok vakit ayırıyorlar. 

Bir çığ gibi büyüyen mobil çevrimiçi kullanıcıları, doğal olarak mobil ağırlıklı pek çok girişimi de ihya ettiler. Özellikle e-ticaret alanında geçen yıla oranla büyük bir sıçrama yaşandı. 2014 yılı ile arasındaki talep oranı oldukça görünür bir şekilde arttı. 500 e-ticaret firması potansiyelini geçen yıla göre yüzde 42 oranında artırdı.

2015 yılında hangi tip uygulamalar tercih edildi

Uygulamalar yönelik bu yoğun talep, uygulama kategorilerinin sıralamasını da etkiledi. 2014 yılında en çok indirilen uygulamalar sosyal medya araçları olarak saptanmıştı ancak 2015 yılında durum oldukça farklı ölçümlendi.

Mobil cihaz nüfusu artarken doğal olarak uygulama kullananların yaş sınıflandırmaları da değişiklik gösterdi. Özellikle belli yaş sınıflarının uygulamalara harcadıkları zaman da değişti. 

 

Türkiye İnterneti Neredeyse Sadece Sosyal Medya İçin Kullanıyor

Türkiye'de Kaç Yerleşim Yerinde Cepten Konuşulamıyor Biliyor musunuz?

Türkiye'de 5 Ayda Akıllı Telefon Satışları Nasıl Tavan Yaptı?

YORUMLAR