Pinterest Kullanım Kılavuzu

Pinterest nedir? Sosyal medyanın yeni butonu pin it. Pinterest nasıl kullanılır ve web sitenize nasıl eklenir. Aklınıza takılan tüm soruları cevaplıyoruz.

Pinterest Kullanım Kılavuzu

Pinterest, sosyal medya kavramına yeni bir bakış açısı getiren, video, resim gibi içeriklerinizi ön plana çıkarabileceğiniz özellikler ile donatılmış bir web servisi. Pinterest, kendisine has "Board" ve "Pin" kavramları ile paylaşımlarımızı organize edebilmemize olanak tanıyor. Hoşunuza giden tüm resim ve videoları "board" yani tahtalarınıza "pinleyebildiğiniz" de içeriklerinizi düzgün bir şekilde arşivlenirken aynı zamanda sizin ile aynı ilgi alanına sahip kişileride görebiliyor ve takip etmeye başlayabiliyorsunuz.

Kullanıcı kitlesi yoğun olarak bayanlardan oluşuyor olsa da yavaş yavaş erkeklerin de sayısı artıyor ve erkeklere yönelik içerikler de pinlenmeye başlıyor. Eğer size uygun içerik bulamıyorsanız, yaratma vakti gelmiş de geçiyor demektir.

İşte Pinterest’e giriş için hazırladığım bu başlangıç kılavuzunda Pinsterest kullanımı için ihtiyacınız olan en temel özellikleri bulabilirsiniz. Eminim ki çok daha detaylı işlevleri kullandıkça keşfedeceksiniz.


Pinterest Türkçe mi?

Pinterest henüz Türkçe dil seçeneğine sahip değil. Popüler sosyal medya sitelerinin Türkçe dil seçimini sunmaya başlamaları kullanıcı kitlesiyle doğru orantılı olduğu düşünürlürse Pinterest içinde aynısı geçerli olacaktır. Kullanıcı sayısına bağlı olarak da Pinterest'te yoğun bir Türkçe paylaşımında yapılacağını ön görebiliriz.

Nasıl Üye Olabilirsiniz?

Pinterest’e üye olmak zor olmasa da Pinterest'i kullanmanız için bir davetiye gerekiyor. Bu nedenle ana sayfaya girdiğinizde karşınıza çıkan davetiye talebi bağlantısını kullanarak bir davetiye istemeniz gerekiyor. Genellikle bir kaç günü geçmeyen bu süre bazen saatlere kadar inebiliyor. Eğer Pinterest üyesi bir arkadaşınız varsa o da size davetiye gönderebiliyor.

Davetiyenizi aldığınızda gelen e-postanın içindeki bağlantıya tıklayarak Pinterest üyeliğinize ilk adımı atıyorsunuz. Pinterest’e girmek için Facebook ya da Twitter hesabınızı bağlamanız gerektiğinden dolayı bu adımı tercihinize göre tamamlamalısınız.

Daha sonra kullanıcı adı, e-posta ve şifre bilgilerini sizden isteyen Pinterest’in bu adımını da tamamladığınızda tamamen üyeliğiniz aktif hale gelmiş oluyor.

Profilinizi Hazırlayın

Pinterest profilinizi hazır hale getirmek için giriş yaptıktan sonra ekranınızın sağ üst köşesinde göreceğiniz adınızın yer aldığı menüye gelerek adınızın üstüne tıklayın. Bu kısım sizin profil sayfanızı açacaktır ve sol tarafta göreceğiniz “Edit Profile” menüsünü kullanarak profilinizi düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Pinterest sayfanızda henüz pinlenmiş hiç bir şey yer almıyordur ancak profil düzenlemenizi yaptıktan sonra bu adımları nasıl gerçekleştireceğinizi de anlatacağım.


Profil düzenleme kısmına geldiğinizde adınızı, yerinizi ve kısa bir biyografinizi girmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz profil resmi ve sosyal medya bağlantılarını da tamamlayabilirsiniz. Ayrıca Pinterest Facebook zaman tünelinize kendine ait bir yer de koymakta ve uygulama ayarlarından bu kapatılabilmekte. Pinterest aktivitelerinizi takipçilerinizle paylaşmak için oldukça verimli bir yöntem olduğunu belirtebilirim.

Evet artık Pinterest kullanıyorsunuz. Peki şimdi ne yapmamız gerekiyor? Dilerseniz diğer kullanıcıların pinlerine bakarak saatler geçirebilir, dilerseniz de aktif olarak pinleme yaparak içerik üretimine destek verebilirsiniz.

Pinterest Tahtalarını ve Pinlerini İncelemek

Pinterest en ilginç içeriklerini genellikle ana sayfasında gösteriyor. Bu gösterilen pinlerin üzerine geldiğinizde Repin (yeniden pinle), Like (beğen) ve Comment (yorum yap) seçeneklerini görebilirsiniz. Beğen ve Yorum Yap bağlantıları diğer sosyal medya araçlarındakiler ile benzer işlev gösteriyorlar ancak Yeniden Pinle seçeneği biraz daha farklı. Dilediğiniz içeriği kendi tahtalarınıza çekerek yerleştirmenizi sağlıyor.

Bir resime tıkladığınızda resmin daha büyük bir halini görebiliyorsunuz. Bu ekranda kullanıcı yorumları, en son pinlenenler, toplam pin adedi ve beğenenlerin adedini görebiliyorsunuz. Sosyal medya kullanıcıları paylaşmak için gerekli linkleri yine bu ekranda görebilirler. Uygun olmayan içerikleri şikayet edebileceğiniz Report Pin seçeneği de yine burada yer alıyor.

Repin mi Yoksa Beğen mi?

Pinterest’i kullanırken başkalarıyla paylaşmak isteyeceğiniz oldukça fazla resim göreceksiniz. Ancak kimi resimleri de sadece beğendiğinizi göstermek yeterli olacak. Beğen tuşuna bastığınızda resmi beğendiğiniz kişiye bir uyarı gidecek ve aktifleştirdiyseniz Facebook zaman tünelinizde beğendiğiniz içerik görünecek.

Repin etmek ise o resmi bir başkasının tahtasından kendi tahtalarınıza eklemek oluyor ve Beğen tuşunda olduğu gibi zaman tüneli ve kullanıcıya bir bildirim gidiyor.

Pinterest’te Kullanıcı Takibi

Facebook ve LinkedIn’in aksine Pinterest’te bir kullanıcıyı takip etmek için izin almak gerekmiyor. Tahtalar tamamen herkese açık ve takip edilebiliyor. Bir kullanıcıyı takip etmek için tek yapmanız gereken adına tıklamak ve isterseniz sadece bir kaç tahtayı, isterseniz de tüm kullanıcıyı takip etmek. Bunu gerçekleştirmek için “Follow” yani Takip Et butonuna basmanız yeterli.

Pinterest Pin It Butonu Nedir? Web Tarayıcınıza Pin It Butonunu Nasıl Eklenir?

İnternette dolaşırken pinlemek istediğiniz güzel resimleri kaçırmamak için sık kullanılanlarınıza bir Pin It butonu eklemeniz gerekiyor. Bunun için sağ üst menüde göreceğiniz “Add” yani Ekle tuşuna bastıktan sonra “Pin It” button yazan linke tıklamalısınız.

Tıklamanızın ardından Pin It butonunu içeren sayfa karşınıza çıkacaktır. Burada tek yapmanız gereken tuşu farenizle tutup sık kullanılanlar menünüze sürükleyip bırakmak.

Pinterest Tahtası Yaratmak

Artık pinlemeye hazır hale geldiniz diyebilirim. Son adımınız ise tahtalarınızı yaratarak pinleriniz için uygun ortamı oluşturmak. Yine sağ üst menüde yer alan “Add” (Ekle) menüsüne tıkladıktan sonra “Create a Board” tuşuna tıklarsanız yeni yaratmak istediğiniz tahtanın adını, kategorisini ve kullanıcılarını belirleyebileceğiniz menüyü tamamlamanız yeterli olacaktır.

Pin It Butonunu Kullanmak

Tahtanızı da yarattığınıza göre içerik pinlemenizin vakti artık geldi. Pinlemek istediğiniz resmin veya videonun yer aldığı sayfa açıkken Sık Kullanılanlara eklediğiniz Pin It butonunu tıklamanız ve pinleyeceğiniz resmi seçmeniz yeterli oluyor. Daha sonra aşağıdaki resimde yer alan tahta seçimi ve açıklama kısmını doldurduğunuzda Pin It seçeneğini kullanarak işlemi başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Pinterest Ahlakı’na Dikkat Edin

İlginç içerikleri pinlemenin yanında dikkat etmeniz gereken bazı Pinterest kuralları yer alıyor. Bunlara dikkat ederseniz çok daha kaliteli bir içerik sağlayıcı olabilirsiniz.

1. Resmi aldığınız kaynak adresi Pinterest otomatik eklemezse siz eklemeye çalışın.

2. 13 yaş üstü içerik girin, Pinterest çıplaklık ve nefret söylemi içeriklerine izin vermemekte.

3. Çok fazla reklamınızı yapmayın, tüm sosyal medyada olduğu gibi kendiniz çok fazla öne çıkarmak size negatif geri dönümler getirecektir.

Pinterest kullanmak görüldüğü gibi çok zor değil. Pinterest’in en temel özelliklerinden bahsettiğim bu yazı eminim kullanmak isteyenler için güzel bir başlangıç olacaktır. Eğer kullandıktan sonra Pinterest ile ilgili daha fazla sorunuz olursa yorumlar kısmını kullanarak bizden ve diğer kullanıcılarımızdan yardım isteyebilirsiniz. Yurtdışında yoğun kullanıma sahip olan Pinterest doğal olarak alternatifleri de hızlı şekilde yayılmaya başladı. İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Pinterest Alternatifi 11 Web Servisini listedik.

YORUMLAR