Windows 10 daha Hızlı Olsun İstiyorsanız İşte 8 Süper Tavsiye

Windows 10 yavaş mı? İnce ayarlarını yapmamış olmanız mümkün, gelin beraber yapalım.

Windows 10 daha Hızlı Olsun İstiyorsanız İşte 8 Süper Tavsiye

Windows 10 yavaş mı kalıyor? Bunun en önemli sebeplerinden biri, işletim sisteminin ince ayarlarını henüz yapmamış olmanızdır. Diğer taraftan PC’niz Windows 10 için yeterli sistem gereksinimini de karşılamıyor olabilir. Gelin, şöyle bir neler yapabileceğimize göz atalım ve Windows 10’a ince bir ayar çekelim.

İlk olarak donanımımıza bir göz atmakta fayda var. Windows 10 için minimum sistem gereksinimini, daha önce

  • 1 GHZ PAE, NX ve SSE2 destekli işlemci,
  • 32 Bit için 1 GB, 64 Bit için 2 GB RAM,
  • 32 Bit için 16 GB boş depolama alanı, 64 Bit için 20 GB boş depolama alanı,
  • WDDM sürücülerine sahip DirectX 9 destekli ekran kartı,

olarak açıklamıştık. Bu konfigürasyonun düşük tutulmasının sebebi eskisiyle yenisiyle birden fazla cihazın sistemden faydalanmasını sağlayabilmekti. Donanım sıkıntınız yoksa ayarlarımıza Windows 10’un içerisinden devam edelim.

İşe yaramayan uygulamaları kaldırın

"Bloatware" adı verilen ve işletim sistemleri ile gelen uygulamalardan Windows 10’da nasibini almış durumda. Bunları bulun ve kaldırın.  Hareket Merkezi\ Tüm Ayarlar\ Sistem\Uygulamalar ve Özellikler sekmelerini takip ederek işinize yaramayan, adını bile duymadığınız programları üzerine tıklayarak başka bir sürücüye taşıyabilir ya da tamamen kaldırabilirsiniz.

Başlangıç uygulamalarını kısıtlayın

Görev yöneticisini kullanarak Başlangıç sekmesini seçerseniz Windows başlarken hangi uygulamaları çalıştırarak zaman kaybediyor olduğunu görebilirsiniz. Burada uygulamaların başlangıç süresine yaptığı etkiyi gözlemlemeniz de mümkün. Böylece neyi durduracağınızı seçmek daha kolay oluyor. Ne kadar az başlangıç öğesi varsa Windows 10 o kadar hızlı açılabiliyor.

Diskinizi temiz tutun

Bunu haftada bir defa yapmanızda fayda var. Başlat logosunun yan tarafında bulunan "Ara" seçeneğini kullanarak Disk temizlemeye ulaşabilirsiniz. Aramanınızı sonucunda gelecek olan Disk Temizleme uygulamasını sağ tıklayarak Yönetici Olarak çalıştırın. Böylelikle daha fazla seçeneğe ulaşabiliyorsunuz.

Düzenli olarak virüs kontrolü yapın

Her hafta mutlaka bunu alışkanlık haline getirin. Çünkü virüsler ve kötücül yazılımlar sistem performansına aşırı yavaşlık verebiliyorlar. Virüs koruma yazılımınızın güncel olmasına dikkat edin. 

Güç yönetimini maksimuma çıkarın

Pc'nizin çalışma performansını maksimum seviyeye çıkartırsanız daha fazla kaynak tüketse de, son derece hızlı çalışacaktır. Bu seçeneğe Denetim Masasısından ulaşmanız son derece kolay. 

Performans seçeneklerini yeniden düzenleyin

Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri \Sistem \ Gelişmiş \ Performans sekmelerini takip ederseniz Windows 10'un bilgisayarınızda fazladan kaynak tüketen sistem ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Bunu hem kendinize göre hem de otomatik olarak yapabilme şansınız da var.

Biraz daha RAM ekleyin

Sisteminizin Ram boyutu Windows 10’un 2GB’lık talebini karşılayamıyorsa RAM’lerinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Microsoft her ne kadar sistemi düşük gösterse de 8 GB DDR3 RAM bir sistem Windows 10 için son derece tatmin edici sonuçlar veriyor. Hazır dolar düşmüşken bu fırsatı kaçırmayın.

SSD bellek kullanın

Artık geleneksel HDD sürücülerden vazgeçmek son derece faydalı. En azından işletim sistemini SSD sürücünüze kurarak geri kalan her şey için HDD depolama cihazlarından faydalanabilirsiniz. Böylece hatırı sayılır bir hızlanma yaşayacaksınız.

Windows 10'da Size Özel Bir Başlat Menüsü Kurgulamak İçin İpuçları

Windows ile Süper Monitör Kalibrasyonu İçin İnce Ayar İpuçları

Windows 10'da Windows Defender Kapatma

YORUMLAR