8 Terabayt Büyüklüğünde Seagate Sabit Disk geliyor

8 Terabayt Büyüklüğünde Seagate Sabit Disk geliyor

Dünya’nın en büyük sabit disk üreticilerinden Seagate, 8 terabaytlık devasa depolama kapasitesine sahip yeni sabit diskini satışa sunuyor. 8 Terabaytlık depolama hacmi, şuan tek sabit diskin bulundurduğu en büyük alan. Böylesine büyük kapasitelere ulaşmak için özel teknolojiler üreten Seagate, bu sabit diskinde SMR adındaki teknolojiyi kullanıyor.

Sabit diskler, içerisinde CD’ye benzer birçok metal plaka bulundurur. SMR teknolojisi ise,  bu plakaların her birine daha çok veri sığdırılmasını sağlıyor. Yeni Seagate diski, öncelikli olarak NAS depolama cihazları için geliştirildiği için düşük güç tüketim odaklı tasarlanmış. Boşta 5W güç tüketen sabit disk, çalışırken 7.5W güç tüketiyor.  

Performans noktasında ise, diskin uzun ömürlü olması için 5900 RPM dönüş hızıyla, ortalama 150 MB/sn dosya aktarım hızına ulaşılıyor.  SSD’lerin 500 MB seviyesinde hız sunduğunu düşünürsek, ilk bakışta Seagate Sabit disk yavaş gelebilir, fakat ağ depolama ürünlerinde 150 MB gayet yeterli gelecektir. NAS ürünleri için çok önemli olan iki arıza arasındaki süre ise 800,000 saat olarak hesaplanmış durumda.

Çıkış fiyatı 260 dolar olacak ürün, Gigabayt başına 3 Cent gibi çok iyi fiyat/kapasite oranına sahip. Yakında ülkemize de gelmesini beklediğimiz 8 Terabayt’lık sabit disk,  3 yıl garantiyle satılıyor.

YORUMLAR