AMD Vega Ekran Kartlarının Çıkış Tarihi Nihayet Belli Oldu

AMD Vega Ekran Kartlarının Çıkış Tarihi Nihayet Belli Oldu

Geçtiğmiiz haftalarda Polaris mimarisinin yenilenmiş haline sahip RX 500 serisi ekran kartı modellerini piyasaya süren AMD, oyunculara yönelik Vega mimarisine sahip yeni ekran kartlarının detaylarını ne zaman duyuracağını açıkladı.

Aslında AMD Vega ekran kartlarının şu sıralar devam etmekte olan Computex 2017'de duyurulması bekleniyordu. Fakat AMD, beklentileri boşa çıkararak Vega ekran kartlarıyla ilgili detayları 30 Temmuz - 3 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek SIGGRAPH etkinliğinde paylaşacağını dile getirdi. Yani AMD Vega çıkış tarihi için 2 ay beklememiz gerekecek.

AMD'nin, Vega mimarisine sahip ekran kartlarını çıkartmakta olabildiğince geç kaldığını söyleyebiliriz. Buna rağmen, firma elini çabuk tutmaya gayret ediyor gibi de görünmüyor. 1 yılı aşkın bir süredir Nvidia, ekran kartı piyasasında üst segment ekran kartları sınıfında tekel konumunda. AMD'nin RX 580 ekran kartı bile Nvidia'nın GTX 1060 kartıyla yarışmakta. GTX 1070 ve sonrası için AMD'nin uzun süredir rakip olarak gösterebileceği tek bir ekran kartı bulunmuyor. İşte Vega ekran kartlarının bu boşluğu fark yaratacak bir şekilde doldurması gerekmekte. Aynı performansı çok daha makul fiyata sunacak ekran kartları AMD'nin Nvidia'nın tekelini sarsmasını ve tekrar oyuncuların takdirini kazanmasını sağlayabilir.

AMD, ekran kartlarına ağırlık vermese de Ryzen masaüstü işlemcileriyle ekran kartı piyasasında yapması gereken işi yapmıştı. Yüksek performanslı Intel işlemcilere başarılı rakipler çıkaran AMD, çok daha makul fiyatlar da sunarak Intel'in fiyatları aşağı çekmesini, yeni işlemci modelleri piyasaya sürmesini sağlamıştı. Umarız benzer bir durum Vega ekran kartlarıyla da karşımıza çıkar. Gelişmeleri ve AMD Vega ekran kartlarının detaylarını sizlerle paylaşacağız.

AMD Radeon VEGA Duyuruldu, Bilmeniz Gereken Her Şey Burada

YORUMLAR