Amerikalıların Yarısı WhatsApp'ın Facebook'a Ait Olduğunu Bilmiyor

Facebook WhatsApp

Son altı ay içerisinde en az bir kere WhatsApp kullanmış Amerikalıların yüzde 50’den fazlasının, uygulamanın Facebook’a ait olduğunu bilmediği ortaya çıktı.

DuckDuckGo isimli gizlilik tabanlı arama motoru tarafından yapılan araştırmada, WhatsApp’ın sahibinin Facebook olduğunu bilmeyen Amerikalıların sayısının yüzde 50.42 oranını geçtiği görüldü. Benzer şekilde navigasyon uygulaması Waze’i kullananların yüzde 56’lık kısmının da uygulamanın Google’a ait olduğundan bihaber oldukları belirtildi. DuckDuckGo, yaklaşık yedi ay önce benzer bir başka araştırma yapmış ve araştırmaya katılan Amerikalıların yüzde 57’lik kısmının Instagram’ın Facebook’a ait olmadığını söylediklerini aktarmıştı.

Bütün Amerikan halkını temsil edecek şekilde seçilen 1,297 kişiyle yapılan anket sonucunda elde edilen verileri paylaşan DuckDuckGo, elde edilen sonuçların doğruya oldukça yakın olduğunu da iddia etti.

Facebook Whatsapp 1

Cambridge Analytica skandalı

Geçtiğimiz günlerde 50 milyon Amerikalı Facebook kullanıcısının bilgilerinin izinsiz şekilde çalındığı, elde edilen bilgilerin başkanlık seçimlerinde sosyal medya üzerinden algı yaratmak adına kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

Yaşananların gün yüzüne çıkmasının ardından Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, ABD Kongresi karşısında savunma vermiş, tam o sırada kullanıcılar Facebook’u Silin kampanyası başlatmışlardı. Birçok Amerikalı, Facebook hesaplarına kapatırlarken, WhatsApp ve Instagram gibi diğer Facebook uygulamalarını kullanmaya devam etmişlerdi. Nitekim DuckDuckGo tarafından yayınlanan araştırmayla Facebook’un sahip olduğu diğer sosyal medya platformlarının tam olarak bilinmediği tekrar gün yüzüne çıkmıştı.