Android En Çok Virüs Saldırısına Uğrayan Mobil İşletim Sistemi

Android En Çok Virüs Saldırısına Uğrayan Mobil İşletim Sistemi

Dünyanın en yaygın olarak kullanılan mobil işletim sistemi olan Android yayınlanan raporlara göre en çok virüs saldırısının da yaşandığı mobil işletim sistemi. Güvenlik firması F-Secure tarafından yayınlanan 2014'ün ilk çeyreğine ait güvenlik raporuna göre bu çeyrekte Android işletim sistemini hedef alan 275 yeni kötü amaçlı yazılım ailesi keşfedildi. Bu çeyrekte diğer mobil işletim sistemleri de hesaplamaya dahil edildiğinde toplamda keşfedilen kötü amaçlı yazılım sayısı ise 277. Bu da durumun Android için ne kadar vahim olduğunu göstermekte. Android haricinde keşfedilen güvenlik açıklarının biri iOS'u, diğeri ise Symbian'ı hedef almakta. Windows Phone üzerinde ise herhangi bir kötü amaçlı yazılım keşfedilmiş değil.

Android'i hedef alan kötü amaçlı yazılımların bu kadar çok sayıda olmasının nedeni ise bu işletim sisteminin hemen hemen her ülkede en çok kullanılan mobil işletim sistemi olması olabilir. Kötü amaçlı yazılım geliştiricilerinin hedefi genelde kısa zamanda çok sayıda kullanıcıyı etkilemektir. Durum anlaşılmadan büyük bir zarar vererek hedefine ulaşan bu kötü amaçlı yazılımların çoğunluğu trojanlar şeklinde. Haberiniz olmadan işletim sisteminize sızan bu kötü amaçlı yazılımlar Android cihazınızı bir zombiye dönüştürerek bilginiz dışında SMS gönderilmesini sağlayabiliyor.

Eğer Android cihazınızın bu tür bir zombi cihaza dönüşmesini istemezseniz Android cihazlara özel güvenlik yazılımlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

ABD ve İngiltere Internet Explorer Tehditine Karşı Uyarıyor

YORUMLAR