Apple'ın İlk 5G Destekli iPhone’u için Tarih Verildi

Apple'ın, İlk 5G Destekli iPhone’u için Tarih Verildi

ABD’li teknoloji devi Apple, en az 2020 yılına kadar 5G destekli bir iPhone modeli piyasaya sürmeyi planlamıyor. 

Bloomberg ’in raporuna göre Apple, mobil teknolojinin önceki iki nesli olan 3G vs 4G’de olduğu gibi, yeni bağlantı teknolojisine geçmek için en az bir yıl bekleyecek. 

Habere göre şirket, 3G vs 4G desteğini geciktirdi, çünkü yeni nesil mobil ağ teknolojisine sahip ilk akıllı telefonların zayıf kapsama alanı gibi sorunlardan muzdarip olacağını doğru bir şekilde tahmin etti, ancak 5G için de aynı politikayı izlemek şirket için büyük bir risk oluşturabilir. 

Analistler,  önümüzdeki yıl 5G desteğine sahip olması beklenen yeni Samsung Galaxy telefonların çok daha fazla müşteri çekebileceğine inanıyor. Aynı şekilde, Çinli üreticiler Oppo ve Huawei de ilk 5G destekli telefonlarını sunmaya hazırlanıyor.

apple Intel 5G

Bloomberg, Apple'ın 5G konusundaki kararının arkasında, yonga piyasasının lideri Qualcomm ile yaşadığı anlaşmazlığın olduğunu düşünüyor. Geçen yılın sonlarında çıkan bazı söylentiler, Intel ve Apple'ın gelecekteki iPhone'lar için 5G çip teknolojisi üzerinde çalıştıkları yönündeydi. Tabii bu haberlerin şu an için yalnızca söylentiden ibaret olduğunu söylemekte fayda var, zira ne Apple ne de Intel tarafı söz konusu iddiaları henüz doğrulamış değil.

Huawei ve Samsung, 5G yongalar üretmek için yeterli altyapıya sahipler, ancak aynı şeyi Apple için de söylemek oldukça güç. Yine de Cupertinolu şirketin çip tedariğinde rakiplerine başvurması düşük bir ihtimal olarak gösteriliyor. 

Gecikmenin ardındaki sebep ne olursa olsun, bazı analistler Apple'ın kararının iPhone müşteri tabanı üzerinde bir etkisi olabileceğine inanıyorlar. 

Bloomberg'e konuşan Gartner analisti Mark Hung, “Apple her zaman hücresel teknolojide geç adım atmayı tercih etti. Geçmişte bundan etkilenmemişlerdi, ancak 5G’ye geçiş diğer bağlantı teknolojilerine göre çok daha kolay olacak. İlk 5G destekli cihazlarını 2020 yılından sonra çıkarırlarsa, rakiplerinin çok gerisine düşebileceklerini düşünüyorum” dedi.