Apple Sunucularına Zararlı Reklam Sızdı

Apple Sunucularına Zararlı Reklam Sızdı

Görünen o ki bazı internet servis sağlayıcıları, web sayfalarına, sayfanın sahibinin farkına varmayacağı şekilde doğrudan reklam ekleyen şirketlerle çalışıyor.

Dizüstü bilgisayarınız her gün muhtemelen binlerce saldırıyla savaşıyor. Bunlar arasında en son karşılaşılanı da bazı şirketlerin bilgisayara sızmak adına daha güçlü yollar geliştirdiğini gösteriyor. Bunlar, sadece sizin dikkatinizi dağıtmakla kalmıyor, aynı zamanda gezindiğiniz binlerce sitenin de değerini düşürüyor. Örneğin; hatasız bir Apple.com sayfasında hiç kimse H&R Block’tan bir reklam görmek istemez. Bu, bilgisayar bilimi doktora öğrencisi Zach Henkel’in başına geldi. Ars Technica’nın raporladığına göre, bu tuhaf şeylerin meydana geldiği sırada Henkel, Apple.com’da Mac Mini aramaktaydı. Henkel, kendi blogunda bu durumu şöyle açıkladı: “Birdenbire 'File For Free Online, H&R Block.' Yazılı parlak yeşil arka planlı reklam göründü. Ben hemen Apple’ın, kötü bir çapraz promosyon anlaşması yaptığı sonucuna vardım. İkinci seçenek ise bilgisayarımın bir tip kötü yazılımla saldırıya uğradığıydı. Ne yazık ki sonra, bunlardan daha kötü olan üçüncü olasılığın da olabileceğinin farkına vardım. “

Bir araştırma sonucunda Henkel, kaynağı internet servis sağlayıcısı olan CMA İletişim’in R66T adlı bir şirketle web sitelerine, onların sahiplerinden habersiz şekilde reklam yerleştirmek için bir arada çalışıyor olabileceği sonucuna vardı. Henkel şöyle bir açıklama yaptı: “CMA İletişim’in, müşterilerinin web trafiği içine reklam yerleştirdiği haberini inkar etmeyeceği gibi doğrulamayacağını da bilmek, sizi şaşırtmayacaktır. Ayrıca herhangi bir düzenleyici kurum olmadığını ve Better Business Bureau’ya şikayette bulunmanın durumu etkileyen bir çözüm olmayacağını da tahmin edebiliyorsunuzdur.”

Tüm bunların yanında CMA İletişim’in, Henkel’in kendi vardığı sonucu sunmasından sadece birkaç saat sonra Hizmet Şartları’nı güncellediğini de belirtmemiz gerekiyor. Yapılan güncelleme, şirketin, R66T ile olan ilişkisinin, onun birleştirilmiş, çoklu ortam içeriği oluşturulmuş ve birçok dijital formatta dijital bilgi sağlayacak R66T’ya dayandığını söylüyor.

YORUMLAR