Facebook Aşı Karşıtlarına Acımayacak: Görürseniz Şikayet Edin!

Facebook aşı karşıtlarını sorgusuz sualsiz engelleyecek. Yeni güvenlik politikası, aşılamayı engelleyen COVID-19 komplolarının kökünü kazıyacak.

Facebook aşı karşıtlarını engelleyecek yeni politikasını duyurdu. Facebook ve Instagram için güncellenen yeni güvenlik politikası, aşılamayı engelleyen COVID-19 komplolarını kaldırmayı vadediyor. Bu konuda sosyal medyada üye olduğunuz gruplara, beğendiğiniz gönderilere ve paylaşımlarınıza dikkat etmelisiniz.

Aşılarla ilgili yanlış bilgiler salgından çok daha hızlı büyüyor. Bu noktada bilim karşıtı komploların sosyal medyada yayılmamasını sağlamak için Facebook'tan kritik bir güncelleme geldi. Facebook'un yeni politikasıyla aşı karşıtlarının platformlardan kaldırılması amaçlanıyor.

Facebook, aşılarla ilgili yanlış bilgilerle mücadele etmek için daha agresif bir yol izleyeceğini söylüyor. Facebook ve Instagram'da, aşıların otizme neden olduğu veya COVID-19'a yakalanmanın aşı olmaktan daha güvenli olduğu söyleyen iddiaların kaldırılacağını aktarıyor.

ABD'li sosyal medya devi, bu yalanları Facebook ve Instagram'da defalarca paylaşan grupların, sayfaların ve hesapların kaldırılabileceği konusunda da uyarıyor. COVID-19 politikalarını ihlal eden yöneticileri veya üyeleri olan grupların tüm gönderileri geçici olarak askıya alınabilir.

Facebook'un sağlık müdürü Kang-Xing Jin yaptığı açıklamada, "Özellikle bu kuralları ihlal eden sayfalara, gruplara ve hesaplara odaklanarak yeni politikayı derhal uygulamaya başlayacağız. Önümüzdeki haftalarda yaptırımımızı genişletmeye devam edeceğiz" dedi.

(Instagram CEO'su Adam Mosseri'nin paylaşımı)

Facebook aşı karşıtlarını sorgusuz sualsiz engelleyecek

Sosyal medya platformlarında yıllardır dolaşan asılsız iddialar COVID-19 pandemisinin ortasında büyük bir risk teşkil ediyor. Örneğin 200.000'den fazla üyesi olan aşı karşıtı bir Facebook grubu, aşıların kısırlığa neden olduğunu veya güvenlik standartlarını geçemediğini iddia ediyor.

Farklı tedaviler için kullanılan aşılar hakkında yanıltıcı veya yanlış iddialar da Facebook'un radarında olacak. Şirket tarafından yayınlanan blog yazısına göre, daha önce şikayet almış kullanıcıların paylaşımları Haber Kaynağı'nın en altına yerleştirilecek ve böylece bulunması daha zor hale gelecek.

Araştırmacılar, COVID-19 aşıları hakkındaki yanlış bilgilerinin yayılmasını ikinci bir pandemi olarak adlandırıyor ve bunun ciddi bir halk sağlığı tehdidi oluşturduğu konusunda uyarıyor.

Ekim ayında Facebook, aşılar hakkında yanıltıcı bilgi içeren reklamların satın alınmasını yasakladı. İki ay sonra Facebook, Dünya Sağlık Örgütü veya devlet kurumları tarafından çürütülmüş iddiaları içeren yayınları kaldıracağını söyledi.

YORUMLAR