Facebook'ta Üst Düzey Türk Yönetici Ataması

derya martaş facebook mena

Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağlarından birkaçına sahip olan Facebook'un Orta Doğu, Afrika ve Türkiye yöneticisi Derya Matraş oldu. Daha önce Facebook Türkiye Direktörü olan Martaş, yakaladığı başarı sonrasında Facebook MENA Direktörü Yardımcısı konumuna yükseldi.

Bünyesinde Facebook, Messenger, WhatsApp ve Instagram gibi devasa platformları barındıran şirketin, Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Direktörü Başkan Yardımcısı olan Matraş'ın bundan sonra bölgedeki faaliyetlerinden sorumlu olacağı ve şirketin bölgedeki ekonomik ve sosyal etkisini artırmak için çalışacağı duyuruldu.

Facebook Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Nicola Mendelsohn, “Hızla büyüyen Orta Doğu, Afrika ve Türkiye bölgesi Facebook için önemli bir pazar konumunda. Kariyerinin büyük bir bölümünde gelişmekte olan pazarlara yönelik yönetim rolleri üstlenen Derya'nın engin deneyimi ve öncü ruhu, insanları bir araya getirme ve topluluk oluşturma misyonumuzu devam ettirirken bu eşsiz çeşitlilikteki bölgede daha fazla etki ve değer sağlamamıza da yardımcı olacak” dedi.

Facebook'taki yeni rolüyle ilgili heyecanını dile getiren Matraş, sözlerine şöyle devam etti: “Büyük bir büyüme potansiyeline sahip bir ülke olarak Türkiye'nin Facebook için önemini her fırsatta tekrarlıyorum. Biz de bu bilinçle her yıl daha fazla çalışarak hem Türkiye'deki her boyuttan işletmeye büyümeleri ve yurt dışı pazarlara ulaşmaları için ihtiyaç duydukları dijital becerileri kazandırmayı, hem de insanlara önem verdikleri konularda topluluk kurmaları için ihtiyaç duydukları gücü sunmayı en büyük önceliğimiz haline getirdik. Bu yolda birçok başarıya imza attık ve atmaya da devam ediyoruz. Şimdi, yeni görevim ile birlikte bu zengin coğrafyadaki faaliyetlerimizden sorumlu olmak, insanların hayatlarına katkıda bulunmak, büyümek ve istihdam yaratmak için servislerimizi kullanan milyonlarca işletmeye destek olmak ve önceki deneyimlerimiz ışığında bölgede hem ekonomik, hem sosyal alanda yazılacak başarı öykülerinin bir parçası olmak için sabırsızlanıyorum.”

derya özkaya matraş facebook mena

Derya Özkaya Martaş kimdir?

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesinde Elektrik - Elektronik Mühendisliği bölümünde tamamlayan Derya Matraş, ardından Columbia Business School'da MBA derecesini almıştı. Daha önce Oliver Wyman, McKinsey & Company gibi uluslararası şirketlerde görevlerde bulunmuştu. Matraş, 2015 yılında Facebook'a katılmadan önce Doğan Holding bünyesinde Perakende, Eğlence ve Eğitim Grubu'ndan sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktaydı.

Teknolojide Kadın Derneği asil üyelerinden biri olan Matraş, Ekonomist ve Capital'in 2019 yılında yaptığı “Türkiye'nin En Güçlü 50 Kadın CEO'su” sıralamasında ilk 10'da ve Fortune Türkiye'nin “40 Yaş Altı 40” listesinde yer aldı. Matraş, aynı zamanda Türk Amerikan İş Konseyi (TAİK) Kaliforniya Başkanlığı ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Üyeliği görevlerine de devam ediyor.

YORUMLAR